Erste kommentár Miközben újra éles a helyzet az amerikai adósságplafon körül, s a profitok sem fényesek sem az USA-ban, s még úgysem a DAX esetében, viszonylag jó teljesítményeket láthatunk az indexek...
Miközben újra éles a helyzet az amerikai adósságplafon körül, s a profitok sem fényesek sem az USA-ban, s még úgysem a DAX esetében, viszonylag jó teljesítményeket láthatunk az indexek esetében.
Kezdjük az adósságplafonnal. A két nagy párt az esetek többségében hosszas huzavona után az utolsó pillanatban egyezségre szokott jutni, éppen ezért a piac általában nem is nagyon szokott foglalkozni ezzel a politikai színjátékkal. Sőt, a piac általában azzal hessegeti el az ezzel kapcsolatos félelmeket, hogy még az utolsó időpont után sem megy csődbe az amerikai állam, hiszen bizonyos kifizetéseket még akkor is le lehet állítani. Ilyen lehet például bizonyos kormányalkalmazottak kényszerszabadsága, stb. S ugyan az esetek többségében erre nem kerül sor, de azért egyszer, 2011-ben mégis csak nagy pánik kerekedett ebből az egészből. Nevezetesen addig húzkodták a politikai felek a hitelminősítők bajszát, hogy az S&P megelégelte a dolgot, s 2011. augusztus 5-én egy fokozattal AA+-ra minősítette le az USA 70 évig fennálló korábbi AAA minősítését. Azóta is ebben a kategóriában van az Amerikai Egyesült Államok. Akkor két hét alatt 18 százalékot zuhant az S&P500 index, aztán a plafon emelésével megnyugodtak a kedélyek, s viszonylag gyors emelkedés következett. Mint minden esetben, akkor és most is a költségvetési hiány csökkentésén ment a vita. A kongresszus mellett működő politika menetes költségvetési intézet pénteken tette közzé a frissített 10 éves költségvetési pályát, mely szerint a költségvetési hiány az idei 1.500 milliárd dollárról 2033-ra megduplázódik, az adósság pedig 22.000 milliárd dollárral fog nőni. A Committee for a Responsible Federal Budget szerint az elkövetkező 10 évben legalább 8.000 milliárd dollárral kellene csökkenteni a hiányt, a felelős költségvetés jegyében.
Na de miért is furcsák a piacok? Azon túlmenően, hogy a fenti kockázatról nem vesznek tudomást, s a vállalati eredmények sem fényesek, az S&P500 és pl. a DAX index is nagyon jól viselkednek. Miközben pl. az MACD alapján technikai korrekcióban vannak, alapvetően oldalazást láthatunk. A DAX esetében pedig nem is akárhol, hanem csak néhány százalékpontra a történelmi maximumtól. Ráadásul valószínűleg a második negyedév sem lesz túl fényes, de akkor a profitcsökkenés már marginális lehet, hogy aztán visszatérjen a növekedés. Valószínűleg ez tartja a lelket (sőt) az indexekben, na meg az, hogy a gazdaságokban továbbra is pénzbőség van. Ez pedig azt jelenti, hogy valahova rakni kell a pénzt. Pedig a fentebb leírt veszély (azaz pl. egy meg nem egyezés és egy újabb leminősítés) akár komoly kifacsarást is hozhatna. Pláne, hogy az elmúlt években (pénzbőség ideje) divattá vált a kisbefektetők opciós (tőkeáttételes limitált kockázattal) kereskedése.
Mindent egybevetve, van egy elég jó technikai képünk a főbb index tekintetében. Mindeközben a fundamentumok elég gyengék, de jó kilátásokkal rendelkeznek ehhez tartozó megfelelő kockázattal. S mindeközben a vezető indexek vagy legalább a sokéves értékeltségi szint átlagán, vagy a fölött vannak, legalábbis ha a P/E rátákra tekintünk.
Nem akarunk pálcát törni a befektetői viselkedések felett, s mi is hiszünk a fellendülésben. Ezért azt gondoljuk, hogy óvatos szelekcióval az ún. „érték alapú” befektetéseket kell keresni, s nyilván azok közül is az „indokolatlanul” alacsony értékeltségűeket.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.