Erste kommentár Szerdán jön az áprilisi amerikai infláció. Az pedig fontos, s most talán még fontosabb, mint máskor. Ugyanis még mindig kissé vegyes a kép, annak ellenére is, hogy az amerikai beszerzési menedzser...
Szerdán jön az áprilisi amerikai infláció. Az pedig fontos, s most talán még fontosabb, mint máskor. Ugyanis még mindig kissé vegyes a kép, annak ellenére is, hogy az amerikai beszerzési menedzser indexek az elmúlt időszakban javulást mutatnak. Sőt, a pénteki munkaerőpiaci adatok is gazdasági erősödést sugallnak. Míg ez a múltban rosszat jelentett, hiszen az infláció ellen dolgozó tényezőkről beszélünk, most mintha fordulna a kocka.
Egyrészt az amerikai bankrendszerben látható feszültségek már magukban is szigorodást hoztak, hiszen például a 30 éves jelzáloghitel kamata az év eleji 6,5 százalék körüli szintről 7 százalék környékére emelkedett (most éppen 6,83). Másrészt, mint ahogy korábban is írtunk már róla, az ellátási-lánc súrlódási index is a történelmi mélypont (-1,6) közelébe, -1,32 pontra esett áprilisban. Vagyis számos tényező azt sugallja, hogy az inflációnak csökkennie kellene, miközben a munkaerőpiac megtörése — amelyet a Fed tervezett az infláció letörésére — mégsem következett be. Sőt, januárban és áprilisban is 3,4 százalékon, 55 éves mélyponton állt! Mindeközben az emelkedő árak a fogyasztás visszaeséséhez vezettek. Például februárban és márciusban is csökkent a kiskereskedelemi forgalom, mégpedig 0,7 és 0,6 százalékkal az előző hónaphoz képest. Igaz, januárban volt egy megugrás, valószínűleg az év eleji leárazások miatt. (Tudatosabb fogyasztók!) Mindez azt sugallja, hogy erős munkaerőpiac mellett is meg lehetett törni az inflációs nyomást. Így továbbra is kamatcsökkentést várnak a befektetők, igaz, most már csak inkább az ősz folyamán.
Hát ezért lesz fontos a szerdai adat. A piac óvatos stagnálást vár, az imént vázolt vegyes kép miatt. Ezért az infláció esetleges további csökkenése, vagy éppen a maginfláció a várt 0,1 százalékpontnál nagyobb esése valószínűleg nagy örömöt hozna a piacokra. Ugyanakkor ennek ellenkezője újra felélesztené a kamatemelési várakozásokat, hiszen a Fed inkább kiváró üzemmódba kapcsolt, mintsem ténylegesen leállt volna, s ez így komoly negatív hatást hozna a piacokra. Vagyis ami mindig fontos, most még inkább fontos adat lesz.
Ma délelőtt enyhe erősödést, inkább oldalazást láttunk az európai piacokon, s a BUX is hasonlóan viselkedik. Mindeközben a DAX az MACD szerint korrekcióban van, s a rövid indikátorok alapján rövid távon kissé túlvett állapotban van. Azaz, ez az oldalazás technicista szemmel jó viselkedésnek mondható.
Pénteken 373-nál nyitotta a kereskedést az EURHUF jegyzése. A délelőtti óráktól kezdve fokozatos, de csak minimális erősödés szemtanúi lehettünk, a zárás végül 371,7-nél volt. Hétfőn enyhe gyengüléssel indult a hét. A héten főként az inflációs adat lesz a fókuszban, az áprilisi árdinamikáról tudunk meg részleteket. Bár a mérséklődés folytatódik, vérmes reményeink egyelőre ne legyenek, 24% körül alakulhat az adat. Emellett külkereskedelmi és költségvetési adatok lehetnek még érdekesek az előttünk álló napokban.
Pénteken egy rövid időszaktól eltekintve szűk sávban mozgott az EURUSD jegyzése. A továbbra is rendkívül feszes amerikai munkapiacról tanúskodó adatok beerősítették a dollárt, de a piacon uralkodó alaphangulat a kamatvárakozásokat illetően, valamint az ismét inkább héja hangvételű EKB-s kommentek annulálták ezt a hatást. Hétfőn újra 1,105 körül jár a kurzus. A héten viszonylag kevés makro adat publikálása várható, ugyanakkor a tengerentúli inflációs adatok mindenképpen figyelmet kapnak majd.
A júniusi leszállítású WTI árfolyama 72,0, a Brent pedig 75,9 dolláriig nőtt hordónként, míg az Ural azonnali európai árjegyzése 56,6 dollár volt. A ma reggeli jelentős emelkedés hátterében az áll, hogy a befektetők szerint a kereslet növekedésével az év második felében ismét szűk lehet a globális olajpiac. A múlt heti jelentős áresést elsősorban a gazdasági lassulástól való félelem hajtotta, azonban a fizikai olajpiac egyáltalán nem mutatta a gyengeség jeleit. Ez jól látszott azon is, hogy a piaci szerkezet továbbra is backwardation állapotban maradt, azaz a közeli határidős árak magasabbak mint a távoliak. A Goldman Sachs szerint a mostani eladási hullám makrogazdasági okok miatt következett be, de a második félév során jelentős deficit alakulhat ki a piacon, mivel a kínálat nem tud lépést tartani a kereslet bővülésével.
Az arany 2.022 dollár volt ma reggel. A pénteki munkaerőpiaci adat erősebb lett az Egyesült Államokból, mint amire a piac számított. Az nem-mezőgazdasági új munkahelyek száma 253 ezerrel nőtt a 185 ezer fős várakozással szemben. Ez azt jelzi, hogy az USA munkaerőpiaca a kamatemelések ellenére továbbra is gyorsan nő. Az adat a júniusi kamatdöntő ülés előtt átgondolásra késztetheti a Fed-et, mivel az infláció és a gazdasági aktivitás továbbra is a piaci konszenzus felett alakul, az USA gazdasági aktivitása erősebb a korábban becsültnél.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.