A technológiai szektor megmentette az amerikai indexeket. A Nasdaq a 30 napos mozgóátlagon nyitott, majd napon belül 2 százalékot emelkedve a pozitív tartományban zárt. Az energia részvények is relatíve jól viselkedtek a tegnapelőtti eladási hullám után. Ráadásul a vártál jobb kínai inflációs adatnak, meg a nagy esések után általában jövő korrekciónak köszönhetően ma...
Tegnap a görög események is rányomták bélyegüket az európai börzékre. Az ASE index 12,7 százalékot zuhant. Pedig a választásra két hónapon belül mindenképpen sor került volna. Ráadásul a harmadik körben jó eséllyel meg lesz a szükséges 180 fős többség, mert vannak olyan kis pártok, amelyek új választás esetén valószínűleg nem kerülnének be a parlamentbe. így érdekük a megállapodás. Vagyis ez az egész egy kissé túl lett reagálva. Így Németországban és itthon is emelkedést várunk.
- Ukrajna egyre közelebb kerül az államcsődhöz
- Újra sztár lett az arany
- Továbbra is jól tartja magát a forint
- Alacsony inflációnak örülnek Kínában
- Tovább veszi a saját részvényeket a Richter
- Emelkedésre számítunk ma a tőzsdén
- 0,29%, Nasdaq 0,53%, S&P500 -0,02%).
- A Dow Jones index tagjai közül a legnagyobb veszteséget a Verizon (-5,2%) könyvelhette el, a nap nyertese a United Technologies (1,7%) volt.
- A Citigroup vezérigazgatója, Mike Corbat tegnap negatív híreket jelentett be a részvényeseknek. A bank árbevétele a negyedik negyedévben 5%-kal eshet. 800 millió dolláros egyszeri költséget fog elszámolni a társaság, ami ingatlan mozgásokat és elbocsátásokat takar. Ezen felül 2,7 milliárd dolláros jogi költsége is lesz a banknak, és a folyó negyedévben csak kis nyereségre számíthatnak a részvényesek. A papír közel 1%-kal értékelődött le a tegnapi kereskedésben.
- A Bank of America vezérigazgatója pedig arról beszélt, hogy a bank kereskedési bevétele az előző negyedévhez és az egy évvel korábbi negyedévhez képest is csökkenni fog.
- A Bázel III-nál szigorúbb tőkekövetelményeket írna elő a Fed a 8 legnagyobb, 50 milliárd dollár feletti mérlegfőösszegű bankra. A javaslatban 1-4,5%-kal megemelt tőkekövetelmény szerepel, amelyet 2016 és 2019 között fokozatosan vezetnék be. Ennek a javaslatnak a Goldman Sachs és a Morgan Stanley lehet a legnagyobb vesztese, ugyanis ők tipikusan nem betétből finanszírozzák magukat, így náluk lenne a legszigorúbb az új szabály.
- Az IMF megérkezett Kijevbe, hogy az áprilisi 17 milliárd dolláros mentőcsomag következő részletének folyósításáról tárgyaljon. A hrivnya leértékelődése a dollárral szemben (év eleje óta 85%-kal) és a CDS felár évtizedes csúcsra való emelkedése (5 éves CDS 1.800 bázispont) komoly gondokat okoz. A 10 milliárd dolláros devizatartalék szinte semmire sem elég, így könnyen elképzelhető az államcsőd bekövetkezése, ha nem kap külső segítséget az ország. A bajokat tetézheti az Oroszországgal kötött 3 milliárd dolláros kötvényfinanszírozás, hiszen a megállapodás értelmében, ha az ukrán államadósság ráta meghaladja a GDP 60%-át, akkor azonnali törlesztést követelhet a hitelező.
- Görögországban bepánikoltak a befektetők az előrehozott parlamenti választások miatt, ami megnöveli annak a lehetőségét, hogy a jelenlegi kormány támogatottsága csökkenjen az EU ellenes erőkkel szemben. A görög részvényindex 13% feletti mínuszban is járt a bejelentés után.
- A Világbank szerint 2015-ben 0,7%-kal eshet Oroszország GDP-je, mielőtt 2016-ban 0,3%-os növekedést tudna felmutatni. A szervezet a következő két évben 78 és 80 dolláros átlagos olajárral számol.
- A forint egy átmeneti kilengést leszámítva az egy nappal korábbi 306,0-306,5-es szintek között mozgott.
- Az USDJPY devizapárban tovább folytatódott a korrekció, így mára már 119-re csökkent a devizapár értéke. Az erősödő jen az exportáló vállalatokat érintette elsősorban negatívan, melyek gyenge teljesítménye lehúzta a Nikkei index értékét.
- A tegnapi méretes esést követően ma már emelkedni tud a Hang Seng és a Shanghai index is. Az emelkedést a ma megjelent kínai inflációs adat is támogatta. Novemberben az infláció értéke 1,4% lett Kínában, ami az elmúlt 5 év leggyengébb értéke, és jelentős csökkenés az októberi 1,6%-os értékhez képest. Az alacsony infláció pedig nagyobb mozgásteret enged a jegybanknak az esetleges gazdaságélénkítő lépésekre. A legvalószínűbbnek az tűnik, hogy a kötelező tartalék rátát fogják csökkenteni.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.