Erste kommentár Az amerikai gyorsjelentési szezon egyharmadának környékén járunk. Ha csak a szalagcímeket figyeli az átlagember, akkor az az érzése támad, hogy minden rendben van, a cégek jól teljesítenek....
Az amerikai gyorsjelentési szezon egyharmadának környékén járunk. Ha csak a szalagcímeket figyeli az átlagember, akkor az az érzése támad, hogy minden rendben van, a cégek jól teljesítenek. Ugyanakkor, ha megnézzük az összesített adatokat, akkor már árnyaltabb képet kapunk.
Az eredmények tényleg felülmúlják a várakozásokat, mégpedig majdnem 7 százalékponttal, s ezért csalnak meg az érzékszerveink bennünket. Hiszen a nettó profit bővülés a valóságban egy százalékos visszaesés, ami nem nevezhető fényesnek. Pláne ahhoz képest, hogy egy normál időszakban ez inkább 10 százalék körüli növekedést szokott mutatni. Az árfolyamreakciók sem túl erősek, hiszen a legtöbb esteben inkább árfolyamcsökkenés a válasz. Ez pedig azért van, mert a következő negyedévben – a Bloomberg által gyűjtött adatok szerint – további csökkenés jöhet a vállalati eredményekben, s csak a harmadik negyedévben jöhet egy fordulat, hogy aztán a negyedik negyedévtől újra visszatérjen az egészségesnek mondható 10 százalék környéki növekedés. Persze addig még sok akadályt kell legyőzni. Például ilyen az éppen folyamatban levő lassulás, a kisbankok körüli problémák az USA-ban, vagy éppen a kamatemelések, illetve talán már a csökkentések várható folyamata. Szóval sok a bizonytalanság. Ugyanakkor a néhány hónapos távon a befektetők szeme előtt lebegő pozitív kilátások, na meg a továbbra is jelentős készpénzállomány a gazdaságban segít abban, hogy azért a részvénypiacok relatíve jól állják a sarat. Ugyanakkor a bölcs befektetők inkább kivárnak, s ez egy kivárós, oldalazós kereskedést hoz magával, amelybe csak ritkán rondít bele olyan hír, mint pl. a First Republic nem várt eszközértékesítése. Ugyanis a BTFP-nek köszönhetően már sokan megnyugodtak, hiszen a Fed-nek ez az eszköze segíti a bankokat abban, hogy a csökkenő betéteket ezekből a hitelekből elégítsék ki, s ne kelljen ezért eszközt eladniuk. Ez a program különben egy évig tart. Így a First Republic-nak még sok ideje van arra, hogy rendbe rakja a mérlegét. Mindenesetre a piac törékenységét jól jelzi a tegnapi erőteljesebb csökkenés, amelyet talán feledtet az Alphabet vagy a Microsoft tegnapi jó gyorsjelentése.
A tegnapi amerikai esés alól nem tudják kivonni magukat az európai piacok, így a DAX és a BUX is csökkent a délelőtti órákban.
Tegnap zárás után tette közzé első negyedéves gyorsjelentését a Google anyacége, az Alphabet. A vállalat 69,8 milliárd dollár bevételt termelt a várt 69 milliárddal szemben, míg az egy részvényre jutó eredmény 1,17 dollár lett, felülmúlva az 1,09 dolláros várakozást. A pozitív meglepetést elsősorban a reklámbevételek okozták, amelyet egyaránt hajtottak a Google kereső és a Youtube felületei is. A felhő szegmens most először mutatott fel nyereséget, 7,45 milliárd dolláros bevételen 191 milliós profitot realizált (az elemzők 563 milliós veszteségre vonatkozó várakozásával szemben). Az Alphabet bejelentett egy 70 milliárd dolláros részvény-visszavásárlási programot is. A részvény közel 2 százalékot emelkedett a zárás óta.
Tegnap piaczárást követően a Microsoft is közzétette 2023-as pénzügyi évének harmadik negyedéves jelentését. A tech óriás 52,9 milliárd dollárnyi bevételt generált a várt 51 milliárddal szemben. A legnagyobb felülteljesítést a PC-szegmens mutatta 13,3 milliárd dolláros bevétellel, míg az elemzői konszenzus „csak” 12,2 milliárd volt. A részvényenkénti nyereség 2,45 dollár volt, felülmúlva a 2,24 dolláros Bloomberg-konszenzust. A vállalat jövője szempontjából kulcsfontosságú felhő szegmens (Azure és egyebek) 27 százalékkal növelte bevételét éves alapon, ami így 28,5 milliárd dollár lett, felülmúlva a 28,2 milliárdos elemzői konszenzust. A részvény több, mint 8 százalékot ugrott a tegnapi zárás óta.
A vártnál nagyobb bevételt és eredményt közölt a Visa a tegnap este közzétett 2023-as pénzügyi évének második negyedéves gyorsjelentésében. Éves alapon 12 százalékkal 50,1 milliárd dollárra nőtt a pénzügyi szolgáltató által feldolgozott tranzakciók volumene (várakozás: 49,8 milliárd USD), amelyből 8 milliárd dollár lett a vállalat által generált bevétel (a 7,8 milliárdos várakozással szemben). Ez részvényenként 2,09 dollár profitot jelent, 10 centtel felülmúlva az elemzők becslését. Az árfolyam 1 százalék feletti pluszban van a zárás óta.
A BYD lett a legnépszerűbb autómárka Kínában az idei első negyedévben, maga mögé utasítva a Volkswagent. Az elektromosautó-gyártó több mint 440 ezer járművet értékesített belföldön január és március között.
Kedden 376 körül alakult az EURHUF jegyzése a kamatdöntés előtt. Ahogy a kamatfolyosó igazítása nyomán várható volt, a közlemény és Virág alelnök szavai alapján a jegybank asztalára kerül az egynapos betét kondícióinak változtatása, ami legkorábban a májusi ülés alkalmával következhet be. Vélhetően ennek hírére 378-ig gyengült a magyar deviza az euró ellenében. Ma reggel eddig erősödést láttunk, 376-377 között járt az árfolyam.
Kedden 1,105 körül nyitotta a kereskedést az EURUSD kurzusa, majd megközelítőleg egy százalékos dollár erősödést láthattunk. Az EKB-n belül továbbra is extrém megosztottságot tükröznek a megszólalások a május utáni kamatemeléseket illetően. Ezzel együtt szerda reggel ismét 1,10 körül ingadozik a jegyzés. Ma jelzáloghitel-igénylések és rendelésállományi adatok érkeznek a tengerentúlról.
Tegnap csökkent a kőolaj ára, a WTI 77,2, a Brent típusú kőolaj pedig 81,1 dolláron forgott ma reggel a júniusi leszállításra, az Ural azonnali ára pedig 62,1 dollár/hordó volt. A piac főleg a kereslet alakulása miatt aggódik: a finomítói marzsok mind Ázsiában, mind a nyugati világban összeestek az elmúlt pár hétben, ami ahhoz vezethet, hogy ezek a feldolgozó üzemek csökkentik a kapacitás kihasználtságukat és a kőolajvásárlás mértékét. A csökkenő kereslet főleg a dízel terméket érinti, az amerikai benzin árrések egyelőre csak kismértékben zsugorodtak. A konjunktúra más makrogazdasági számokon is látható. Úgy tűnik, hogy a Fed és a többi jegybank kamatemelései kihatnak a gazdasági aktivitás alakulására és ezen keresztül a nyersolaj keresletre is. Ez pedig nagyon aggasztja az olajkereskedőket.
Az arany 1.996 dollár volt ma reggel. A piacon egyelőre stagnálás látható, tehát az arany árjegyzésére egyedül a tegnap közzétett USA fogyasztói bizalmi index hatott. Ez a mutató tavaly július óta a legalacsonyabb szintre esett, ami azt jelenti, hogy az amerikai fogyasztók nagyon aggódnak a gazdaság helyzete és az infláció alakulása miatt. Ez tovább taszította lefelé a 10 éves dollár hozamot, ami jelenleg 3,43%-os szinten áll. A héten személyi fogyasztás és GDP adat lát még napvilágot az Egyesült Államokból, ezek lesznek meghatározók a Fed politikájára.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.