Erste kommentár Az elmúlt napokban felpörgött az amerikai gyorsjelentési szezon. Ugyan az S&P500 index vállalatainak egyelőre valamivel kevesebb, mint 10 százaléka jelentett, de azok összességében a várakozásoknál...
Az elmúlt napokban felpörgött az amerikai gyorsjelentési szezon. Ugyan az S&P500 index vállalatainak egyelőre valamivel kevesebb, mint 10 százaléka jelentett, de azok összességében a várakozásoknál általában jobb eredményt tettek közzé. Az eddigi 42 cég a Bloomberg adatai szerint valamivel 10 százalék fölötti árbevétel növekedést és majdnem 8 százalékos profitbővülést közölt. Míg az árbevételben ez csak 2 százalékponttal haladja meg a várakozásokat, az eredmény oldalon a meglepetés valamivel több, mint 7 százalékpont. Ha pedig a historikus adatokhoz hasonlítjuk ezt az értéket, akkor a 10 százalék körüli átlagot közelíti. Így az eddigi adatok azt mutatják, hogy nincs itt semmi látnivaló, egy átlagos negyedévet tudhatnak maguk mögött a cégek az első negyedévben.
Mindeközben az elemzők és a stratégák, sőt, a befektetők is pesszimisták. Relatíve alacsony a részvénykitettség a portfóliókban, s a nagy házak stratégái egymás után hívják fel a figyelmet arra, hogy jöhetnek még komoly esések a piacokon. S csakugyan, ha a piaci értékeltségeket nézzük, például P/E alapon, akkor a sokéves átlagok fölött vannak az indexek. Mindeközben az S&P500 ott jár, ahol a DAX járt nem is olyan régen. A 4.200 pontos technikai szintet ostromolja, ami fölött a 4.325 pontos lokális csúcs a következő ellenállás. A DAX nem olyan régen küzdötte le a lokális csúcs által támasztott ellenállást, és indult meg a történelmi csúcs felé, amelytől cirka 450 pont távolságban van jelenleg, s lassú léptekkel, kettőt előre, egyet hátra lépve ingázik a „kritikus” szint felé.
Vagyis azt látjuk, hogy elég nagy a félelem a gazdasági teljesítmény és a cégek jövőbeli teljesítményének tekintetében. A pesszimizmusnak köszönhetően a részvénypiac alulreprezentált a az intézményi befektetők portfólióiban. Mindeközben még mindig sok a pénz a piacokon, s a vállalati profitok jobbak a várakozásoknál, amire a részvények alapvetően jól is reagálnak, s az indexek alapvetően felfelé araszolnak. Ezt a felfelé kúszást a rossz eredmények vagy jelentős gazdasági romlásra utaló adatok tudnák megtörni. Máskülönben a „long” pozíciót építőknek lesz igazuk, s az év második felétől várható fellendülés meghozza számukra a gyümölcsöt. Persze ha meglesz az a fellendülés!
Még valami. Ma reggel az MNB szóbeli piaci teszttel megtörte a forint „eszeveszett” száguldását. Arra a hírre, hogy a senki által igénybe nem vett 25 százalékos hitelezési eszköz kamatát a jövő heti kamatdöntő ülésen esetleg jelentősen csökkenti, jött a gyengülés. A magas kamat miatt eddig forintot vásárló spekulánsok hanyatt-homlok menekülni kezdtek, s elég nagyot gyengült a forint. Ráadásul technikai szinten (illetve kicsivel az alatt) volt az EURHUF kereszt, s túlvettséget is mutatott a forint. Vagyis nem meglepő, hogy nagyot gyengül a hazai deviza a reggeli órákban, s valószínűlg ennek nincs is vége. Technikailag egy jó darabig eltarthat az árfolyam korrekciója, aminek köszönhetően a most látható szinteknél magasabb EURHUF árfolyam is kialakulhat.
A mai napon pesszimistább a hangulat a börzéken, így a DAX és a BUX is enyhe csökkenést mutat a délelőtti órákban.
A FTSE100 0,4%-ot a DAX és az EuroStoxx50 0,6%-ot emelkedett tegnap. A pénzügyi, illetve a nyersanyag szektor vezette az emelkedést 1,1%-kal. Legrosszabbul az ingatlan szektor teljesített 0,6%-os csökkenéssel.
Az amerikai részvényindexek a +/- 0,1%-os sávban oldalaztak. A szektorok vegyesen teljesítettek. Az ipar vezette az emelkedést, míg legrosszabbul az egészségügy teljesített.
Ázsiában csökkenés volt látható ma reggel. A Nikkei 0,2%-ot, a CSI300 0,6%-ot, a Hang Seng pedig 0,8%-ot csökkent.
A streaming szolgáltató bevétele a vártnál minimálisan alacsonyabb, 8,16 milliárd dollár lett az első negyedévben, részvényenkénti nyeresége pedig 2,88 dollár volt, ami visszaesés az egy évvel ezelőtti 3,53 dollárhoz képest. A vállalat az első negyedévben 1,75 millió új előfizetőt szerzett, ami elmaradt a várt 2,41 milliótól. A Netflix bejelentette, hogy az aktuális negyedévben megkezdi a jelszómegosztás visszaszorítását az Egyesült Államokban, és előrejelzése szerint ez a második félévben segíteni fogja a növekedést.
Tegnap ismét enyhén erősödött a magyar deviza, a kereskedést már 371 alatt zárta az euró ellenében. A reggel közölt interjú Virág Barnabással ezzel együtt gyengülést hozott. A jelenleg kevés jelentőséggel bíró kamatfolyosó felső szélének csökkentéséről szóló hír rövid idő alatt egy százalékos leértékelődést eredményezett, így 375 körül forog az EURHUF jegyzése szerda délelőtt.
A nemzetközi devizapiacon tegnap 1,092-nél kezdte a kereskedést a dollár az euróval szemben. A nap jelentős részében a hétfői nap korrekcióját láthattuk, de délután a tengerentúli lakásépítési adatok fordítottak a kurzuson. Ennek következtében 1,097 körül zárt az EURUSD jegyzése. Ma európai konjunktúra adatok és amerikai jelzáloghitel-igénylések lehetnek a fókuszban.
A WTI határidős jegyzése ma reggel hordónként 80,3 dollárra csökkent, a Brent pedig 84 dollárba került. A friss adatok szerint Kína gazdasága a vártnál nagyobb mértékben nőtt az első negyedévben, ami növelte a világ legnagyobb olajimportőrének keresleti kilátásait. A kínai finomítók márciusban rekordmennyiségű kőolajat dolgoztak fel. Az Egyesült Államokban az API adatai azt mutatták, hogy az amerikai nyersolajkészletek a vártnál nagyobb mértékben csökkentek a múlt héten. A kereslet élénkülésével kapcsolatos optimizmust azonban ellensúlyozza az USA további kamatemelései miatti aggodalom, mivel a monetáris szigorítás visszavetheti a globális gazdasági növekedést és így az energiakeresletet.
A gyenge amerikai dollár tartja fent 2.000 felett az arany árfolyamát. Ma reggel 2.012 zöldhasút kellett fizetni egy unciáért a nemesfémből. Az arany jelenleg annak ellenére erős, hogy az inflációs nyomás nem látszik csökkenni, aminek következtében a Fed jegybankárai további kamatemeléseket szeretnének látni. Legutóbb Raphael Bostic és James Bullard nyilatkoztak arról, hogy további szigorításra és a magas kamatok hosszabban történő fenntartására van szükség az infláció letöréséhez.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.