Erste kommentár A DAX pénteken megerősítette a 15.700 pont környéki szint áttörését, hiszen sikerült tovább emelkednie. Ráadásul a forgalom is növekedni tudott. Vagyis nincs is semmi látnivaló, teszi a...
A DAX pénteken megerősítette a 15.700 pont környéki szint áttörését, hiszen sikerült tovább emelkednie. Ráadásul a forgalom is növekedni tudott. Vagyis nincs is semmi látnivaló, teszi a dolgát és araszolgat a történelmi csúcs, 16.290 felé, ami kevesebb, mint 3 százalékra van a jelenlegi szinttől.
Ha a BUX is hasonlóan viselkedne, akkor most valahol 54 ezer pont fölött lenne, majd kétszer akkora napi forgalommal. De sajnos nem így van. Ugyanakkor az utóbbi időszakban a hatalmas alulértékeltség már megtette a magáét. Egész stabil kis emelkedő trend alakult ki a márciusi pánik óta, amikor az árfolyam – igaz hogy csak egy kis időre, de – 40 ezer pont alá is benézett. Viszont azóta kialakult egy szép szabályos emelkedő trendcsatorna, mintegy 2-3 ezer pontos sávval. Azon belül, a múlt hét végén éppen a 20-30 és a 200 napos mozgóátlagokat, illetve a sáv alját tesztelte az index, ahonnan a nagykönyvben megírtak szerint szépen emelkedik a piac. Igaz, hogy ilyen mélyről sokkal hevesebb mozgást kellene látnunk, de már ez a kialakult trend is biztató a korábbi sok szenvedéshez képest. Mindenestre ez alapján mintegy 25 százalékos a lemaradásunk, amit a fundamentumok is alátámasztanak, sőt! Nyilván sokat tudnánk ebből ledolgozni, ha pl. sikerülne a Bizottsággal zöldágra vergődni az uniós pénzek kiutalásának kapcsán.
Ma délelőtt a BUX és a DAX is kismértékű emelkedést mutat, s a BUX kilóg felfelé a nemzetközi mezőnyből, ami jól is van így!
A FTSE100 0,4%-ot, a DAX 0,5%-ot, az Euro Stoxx50 pedig 0,6%-ot emelkedett pénteken. A kommunikációs és a közmű szolgáltatókat leszámítva minden szektor emelkedett, leginkább az ingatlan.
Amerikában kisebb csökkenés volt jellemző a hét utolsó kereskedési napján. A főbb indexek 0,2-0,4%-ot csökkentek. A szektorok vegyesen szerepeltek. A pénzügyi szektor a kedvező gyorsjelentéseknek köszönhetően emelkedett, miközben az ingatlan szektor teljesített a leggyengébben.
Emelkedéssel indították a hetet az ázsiai részvényindexek. A Nikkei 0,2%-ot, a CSI300 1%-ot, a Hang Seng 1,2%-ot emelkedett.
A gyógyszergyártó 10,8 milliárd dollár, azaz részvényenként 200 dolláros áron vásárolja meg az immunológiai kezelések fejlesztésével foglalkozó Prometheus nevű biotech céget, ami 75%-os prémiumot jelent a pénteki záróárfolyamhoz képest.
Stagnált pénteken az EURHUF árfolyama, s a napon belüli volatilitás sem volt túl jelentős. A forint árfolyamának továbbra is legfontosabb támasza a rendkívül magas effektív kamatszint. A héten üres a hazai makronaptár, kivárás jöhet az MNB jövő heti kamatdöntése előtt. Addig a nemzetközi hírekre és az EURUSD mozgásaira figyelhet leginkább a forintpiac.
A nemzetközi devizapiacon a napokig tartó gyengülés után pénteken korrigált a dollár az erősebb irányba, s mintegy 0,5%-ot erősödött az euróval szemben. A dollárt segítette Christopher Waller Fed kormányzótanács-tag szigorú nyilatkozata a kamatok további emelésének szükségességéről. A vezető jegybankoktól várt kamatpálya van továbbra is fókuszban a piacokon. A mai nyitásban 1,099 körül stagnált az árfolyam.
A WTI 82,4, Brent 86,3 dolláron forgott hordónként júniusi leszállításra, míg az Ural 67,4 dollár volt ma reggel azonnali eladásra az európai piacon. A hétvégén nem történt jelentős változás. A befektetők továbbra is elemzik az IEA havi jelentését, ami múlt csütörtökön jelent meg. Az áprilisi jelentés szerint az év második felében tovább mélyülhet a kereslet és a kínálat közti rés az OPEC+ meglepő termelésvágása miatt. A Nemzetközi Energiaügynökség szerint furcsa volt a kartell lépése, mivel szerintük az év második felében nőhet a fogyasztás, ami nem indokolja ezt a döntést. A globális dízeltöbblet egyre nagyobb mértékű a világban, már Kínában is számottevő csökkenést tapasztaltak a leszállított árumennyiségben a lassuló gazdaság miatt. Ez némileg ellentmond a korábbi optimizmusnak és az OPEC+ lépésének jogosságát erősíti.
Az arany 2.013 dollár volt ma reggel. A múlt héten a gyenge dollár és a vártnál kedvezőbb amerikai inflációs adatok miatt nagy áremelkedés volt, de péntekre alábbhagyott az erő és nagyot esett a nemesfém jegyzése. A fedezeti alapok fogadásai csökkentek az aranyra, miközben korábban nagy lendülettel vetették bele magukat a vásárlásba. A Citigroup 2.050 dolláros átlag aranyárra számít 2023-ban előrejelzésében. Rövidtávon a kereskedők a 2000 dollár feletti aranyár megtartásában bíznak.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.