Erste kommentár Meglepetésre csak 0,7 százalék lett márciusban az infláció Kínában év per év alapon a februári 1 százalék után. Ebben fontos szerepet játszik a „zuhanó” termelői...
Meglepetésre csak 0,7 százalék lett márciusban az infláció Kínában év per év alapon a februári 1 százalék után. Ebben fontos szerepet játszik a „zuhanó” termelői infláció, ami a februári 1,4 százalékos csökkenés után, márciusban már 2,4 százalékos csökkenést mutat. Ebben nagy szerepet játszik a legfontosabb nyersanyagok árcsökkenése. Például a szén, a földgáz és az üzemanyag árak is 2-6 százalékkal csökkentek. A statisztikai hivatal által vizsgált 50 termék árából 35 csökkent, 5 stagnált, 10 pedig emelkedett. Viszont az emelkedő termékek ára esetében ez nem haladta meg a 2 százalékot. Ráadásul az élelmiszerárak emelkedése is lassult, 2,6-ról 2,4 százalékra. Ugyanakkor a maginfláció 0,6 százalékról 0,7-ra kapaszkodott. (sic!) Mindenesetre a piaci szereplők egyetértenek abban, hogy a csökkenő inflációs nyomás lehetőséget ad a gazdaság pénzügyi stimulálására. Így talán nem meglepő, hogy a Világbank is megemelte a kínai GDP-re vonatkozó 2023-as előrejelzését. Míg januárban még 4,3 százalékot vártak, most már 5,1 százalékot jósolnak.
Az Egyesült Államokban és Magyarországon is holnap teszik közzé a márciusi inflációs adatot. Az USA-ban 6-ról 5,1 százalékra csökkenhetett az árak emelkedése, de a maginfláció tekintetében emelkedhetett az árnyomás. Itthon egy pici csökkenést vár a piac az árnövekedés ütemében, 25,4-ről 25 százalékra. Valljuk meg, ez eléggé siralmas. Hiszen ez pici csökkenés lenne abszolút értékben is, arányaiban pedig egyértelműen a világ többi részéhez képest. Mindez azt jelenti, hogy az amerikai döntéshozók a szigorú oldalon maradhatnak, itthon pedig egyértelműen a vártnak megfelelő nagyon lassú fordulásban vagyunk. Hozzá kell tenni, hogy sem az üzemanyagárak, sem a földgázárak elmúlt időszaki csökkenése nem segít itthon. A benzin és a gázolaj 2021 november közepétől 2022 decemberéig ársapkával büszkélkedhetett, míg tavaly augusztusig teljes földgázár befagyasztás volt érvényben, s a piaci ár rész sem változott azóta, a lakosság részére. Vagyis itthon kevésbé érvényesülnek a világpiaci folyamatok ezekben a fogyasztói árakban.
A héten beindul az amerikai gyorsjelentési szezon. Az S&P500 esetében a tavalyi utolsó negyedévi 2 százalék körüli eredmény visszaesést követően nagyon enyhe, kicsivel 1 százalék alatti eredménybővülést vár a piac az idei első negyedéves eredményekben. A DAX esetében még várnunk kell a jövő hét végéig, amikor az SAP megkezdi a gyorsjelentési szezont, valószínűleg egy enyhén javuló eredménnyel, legalábbis a várakozások szerint. A DAX esetében egyébként a várakozás 10 százalék körüli visszaesés az első negyedévre, a jó negyedik negyedév után. Ezért is érdekes az, hogy a húsvéti sonka után rohamra indult a DAX, és ostromolja a lokális maximumot 15.700 pont környékén. Ha ezt sikerülne átvinnie, akkor a következő szint a történelmi csúcs lenne 16.290 pontnál. Annak ostromához pedig az kellene, hogy a 10 százalék körüli eredménycsökkenés hibás feltevés legyen.
Egy szó, mint száz, izgalmas hetek elé nézünk. Most kiderül, hogy a vállalatok hogyan küzdöttek meg a gazdasági lassulás okozta nehézségekkel. A DAX ma reggel, mint az előbb említettük, emelkedéssel és ostrommal kezdte a hetet. A BUX pedig elég halovány emelkedést tud felmutatni, gyenge forgalom mellett.
A főbb európai részvénypiacok pénteken és hétfőn is zárva tartottak.
Az UA-ban csak pénteken volt kereskedési szünnap, tegnap már kinyitottak a tőzsdék. A szokásosnál némileg kisebb forgalom és visszafogott elmozdulások jellemezték a kereskedést. A Nasdaq stagnált, az S&P500 0,1%-ot, a Dow 0,3%-ot emelkedett.
Ma reggel a Nikkei 1,3%-ot, a Hang Seng 0,2%-ot emelkedett, viszont a CSI300 0,4%-ot csökkent.
A héten kezdetét veszi az új gyorsjelentési szezon. Csütörtökön a Delta Air Lines, pénteken pedig a JP Morgan és a Wells Fargo ad számot az idei év első három hónapjáról.
A vállalat honlapján szombaton megjelent bejegyzés szerint az autógyártó azt tervezi, hogy mind a Model S, mind a Model X járművek árát 5000 dollárral csökkenti. Emellett a Tesla Model 3 szedánjának ára is csökkent 1000 dollárral, míg a Model Y 2000 dollárral lesz olcsóbb. Az árcsökkentések rövidtávon negatívan hatnak a vállalat nyereségességére, de elemzők szerint mindez egy nagyobb terv része, amelynek célja, hogy nagyobb piaci részesedést szerezzenek és felgyorsítsák a hagyományos meghajtású járművek visszaszorítását.
A vállalat PC-eladásai éves összevetésben 40,5%-kal csökkentek az első negyedévben a gyenge kereslet és a túlkínálat hatására. Az iparág többi vállalata ennél kisebb, 29%-os visszaesést tapasztalt csak.
Csütörtökön rendkívül szűk sávban mozgott az EURHUF kurzusa, lényegében végig a 376-378-as sávban zajlott a kereskedés a húsvét előtti utolsó napon. A pénteki és hétfői munkaszüneti napon minimális likviditás mellett még tovább sikerült erősödni, és már a 375-ös szint alá is beszúrt a devizapár, de érdemben nem sikerült ott ragadni. Ma némi gyengüléssel indult a kereskedés, ismét 376 felett van a kurzus. A héten inflációs adatra, valamint a márciusi költségvetési egyenlegre figyelünk.
A nemzetközi devizapiacon 1,09 körül mozgott az EURUSD jegyzése a múlt hét jelentős részében. A vegyes képet hozó munkapiac adatdömpinget alapvetően pozitívan értékelhette a piac, mivel erősödéssel reagált a dollár. Ugyanakkor ma – amikor már mindenütt nyitva vannak – korrekciót láthatunk és ismét 1,09 felé tart az árfolyampár. A héten a nagy jegybankok jegyzőkönyvei és a tengerentúli inflációs adatok kerülhetnek a figyelem középpontjába.
A WTI 80,6, a Brent 84,9 dolláros szinten forgott ma reggel hordónként, míg az Ural azonnali jegyzése 66,3 dollár volt. Az olaj a múlt heti emelkedést meg tudta tartani, az árak alig változtak a hét elején. A pénteki napon az erős USA munkaerőpiaci adat segítette a kedvező hangulatot. A napokban az IEA, az amerikai EIA és az OPEC is értékeli a piaci eseményeket, amelyek fontos iránymutatást adhatnak. A befektetők elemzik az OPEC+ politikáját is, mivel a napi 1,16 millió hordós kínálatcsökkentési bejelentés negatív meglepetés volt. Eközben az észak-iraki olaj továbbra sem jelenik meg a világpiacon, mivel az elszámolási vita miatt áll a Kirkuk-Ceyhan olajvezeték.
Az arany kereken 2.000 dollár volt ma reggel a piacon. A pénteken megjelent erős amerikai munkaerőpiaci adat visszavetette az arany jegyzését, mivel a hír növeli a nagyobb jövőbeli Fed kamatemelés esélyét. Úgy tűnik a gazdasági lassulás ellenére továbbra is ellenálló a munkaerőpiac az USA-ban, a foglalkoztatottság továbbra is magas. A bankválság lecsillapodásával és a geopolitikai feszültségek csökkenésével gyengül az arany iránti érdeklődés. A befektetők többsége ezzel együtt a mostani 2000 dollár körüli árszint fennmaradását prognosztizálja.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.