Erste kommentár A pénteki öntés után ma újra pozitív a hangulat. Ebben szerepet játszik az is, hogy a piac által vártnál jóval nagyobbat javult a német IFO index. Ez inkább méri a tényleges...
A pénteki öntés után ma újra pozitív a hangulat. Ebben szerepet játszik az is, hogy a piac által vártnál jóval nagyobbat javult a német IFO index. Ez inkább méri a tényleges gazdasági teljesítményt, hiszen 9.000 vállalatvezetőt kérdez meg az ipar, a kereskedelem, az építőipar és a szolgáltatószektor területéről. Mind a jelenlegi helyzetre, mind a kilátásokra vonatkozó érték ugrott. Az előbbi 95,4-re a várt 94,1 és a korábbi 93,9 ponttal szemben, míg az utóbbi 91,2 pontra a várt 88,3 és az előző 88,5 ponttal szemben. Azaz a nagy meglepetés elsősorban a jövőbeli kilátásoknak köszönhető, hiszen a romlás helyett jelentős javulást prognosztizálnak a gazdasági szereplők. Ha pedig a gazdaságnak jó, akkor az valószínűleg a piacoknak is jó.
A délelőtt közzétett eredmény a kezdeti derűsből már éppen borúsba hajló hangulatot fordította vissza, és segíti például a DAX-ot a pozitív tartományban tartani. Fontos megjegyezni, hogy a jövőbeli kilátások tekintetében, a most közölt jó adatnak köszönhetően, töretlen emelkedést láthatunk a tavaly októberi 75 pont környéki mélypontról. Az pedig, hogy továbbra sincs törés a jövőbeli gazdasági kilátásokban, a tőzsdei teljesítménnyel kapcsolatban is bizakodással tölthet el bennünket.
A DAX esetében különben csak a BASF csökken, az index többi komponense alapvetően emelkedik a délelőtt folyamán. A BUX esetében egy gyengébb teljesítményt láthatunk, hiszen csak fél százalék körüli az emelkedés, ami cirka fele az európai indexek teljesítményének.
Pénteken csökkentek a főbb európai indexek. A FTSE100 1,3%-ot, a DAX 1,7%-ot, az Euro Stoxx50 pedig 1,8%-ot veszített értékéből. Csak az alapvető fogyasztási cikkek és az egészségügyi szektor tudott emelkedni. Leggyengébben az energia szektor teljesített.
Az Egyesült Államokban óvatos emelkedés volt látható. A Nasdaq 0,3%-ot, a Dow 0,4%-ot, míg az S&P500 0,6%-ot emelkedett. A szektorok többsége emelkedni tudott. Kiemelkedő volt a közmű és az ingatlan szektor 2% fölötti emelkedése.
Ma reggel vegyes nyitás jellemzi Ázsiát. A Nikkei 0,4%-ot emelkedik, míg a CSI300 0,4%-ot, a Hang Seng pedig 0,7%-ot csökken.
A First Citizens vásárolja fel a csődbe ment Silicon Valley Bank-et. Ezzel az SVB 72 milliárd dollárt érő eszközei, valamint hitelei körülbelül 16,5 milliárdért lesznek a First Citizens-é. Ezen kívül körülbelül 90 milliárd dollárnyi értékpapír és eszköz marad a Szövetségi Betétbiztosítási Társaság (FDIC) felügyelete alatt.
Kicsit gyengült pénteken a forint árfolyama az euróval szemben. A nyitó 383,3-ról zárásra összességében 384,8-ra emelkedett az EURHUF devizapár. Az új hetet kis erősödéssel nyitja a hazai deviza. Egyelőre továbbra sem látszik egyértelmű trend, főleg nemzetközi hírek befolyásolják a hazai deviza kurzusát. Kivárás jöhet a jegybank holnapi kamatdöntő ülése előtt, ahol a monetáris politika mellett friss növekedési és inflációs előrejelzéseket is tárgyal a Monetáris Tanács.
Pénteken korrigált a dollár az erősebb irányába: az EURUSD kurzusa 0,7%-ot csökkent. A Fed a múlt heti kamatdöntése után nem adott egyértelmű indikációt a rövidebb távú kilátásokat illetően. Mindenesetre a dot-plot-ban előrejelzett év végi kamatszint és a piaci várakozások érdemben eltérnek egymástól. A várt további monetáris irányvonal inkább az euró erősödése mellett szól, amit azonban késleltethetnek a kockázatérzékelésben bekövetkező gyors változások. A piac ugyanis továbbra is elsősorban a bankokról érkező hírekre figyel. A fentieknek megfelelően maradhat a határozott trend nélküli kereskedés az EURUSD-ben.
A WTI 70, a Brent 75,7 dollár/hordó volt ma reggel a májusi leszállításra, míg az Ural árfolyama Európában 49,9 dollár/hordó volt. A piac a múlt heti nagy volatilitás után kezd megnyugodni, a pénteki napon és ma reggel is kevésbe volt csapkodó a piac, mint a múlt hét közepén. Egyre inkább a fundamentumok kerülnek ismét a figyelem középpontjába, hogy mekkora lesz az orosz kőolaj export, illetve mennyire lassul a világgazdaság. A kínai kereslet is nagyon fontos tényező. A francia sztrájkok folytatódnak, emiatt a legnagyobb finomítók is zárnak be az országban, ami kiesést okoz a globális olajkeresletben.
Az arany 1.968 dollár volt ma reggel. A kisebb mértékű kamatemelés hosszabb távon segíthet az arany áremelkedésén, legalábbis ez a véleménye a legnagyobb kínai aranytermelő cég vezetőjének. A 10 éves amerikai hozam 3,44%-ra esett, a dollár pedig enyhén gyengült ma reggel. Az arany nagy áremelkedésen van túl a múlt héten, a Fed és az amerikai pénzügyminisztérium kommentárja nagyot lendített az árfolyamon.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.