Erste kommentár Annak ellenére, hogy a Fed is kimondta, hogy már nem a két héttel ezelőtti 5,25-5,5 százalék fölötti tetőt kell várni a kamatemelésekben, a piac számára mégis negatív üzeneteket...
Annak ellenére, hogy a Fed is kimondta, hogy már nem a két héttel ezelőtti 5,25-5,5 százalék fölötti tetőt kell várni a kamatemelésekben, a piac számára mégis negatív üzeneteket küldött nem csak Powell, hanem Yellen is.
Az előbbi esteben azzal, hogy nem zárta ki egyértelműen további bankok esetleges érintettségét, sőt azt mondta, hogy a szigorodó bankrendszerbeli feltételek segítik letörni az inflációt, bizonyos értelemben táptalajt adott a további aggodalmaknak. Ugyanakkor az óvatos fogalmazásnak azért megvolt az oka. Márpedig az, hogy a jegybank jelenleg is vizsgálódik, hogy mely pénzintézetek kerülhetnek esetleg bajba. Ez alatt különben nem azt kell érteni, hogy feltétlenül a lejáratig tartott portfóliókat vizsgálják, hanem inkább a bankok mérlegszerkezetének további mélységeire és az esetleges menedzsment hibákra lőnek. Erre tett rá egy lapáttal Janet Yellen, amikor elmondta, hogy a pénzügyminisztérium egyelőre nem gondolkodik általános és korlátlan betétesi védelemben. Ugyanakkor korábban már kifejtette, hogy az egyedi eseteket fogják vizsgálni, és készek segítséget nyújtani a pénzügyi rendszer stabilitásának megőrzése érdekében. Ja, és még valami. Miközben a piac erőteljes kamatcsökkentést vár az év végéig, 4,2 százalék körüli értékre, a Fed inkább 5,1 százalékos hozamot lát addig. Ezek összességében nem kedveztek a piacoknak, annak ellenére sem, hogy a hangvétel – bizonyos értelemben – lazább irányba mutatott a tegnapi sajtótájékoztatón.
Egy szó, mint száz, többet várt a piac, amit nem kapott meg. Persze ez nem jelenti azt, hogy baj van. Inkább csak azt jelenti szerintünk, hogy a piacnak kissé túlzók az elvárásai. Ugyanakkor Powell óvatossága is indokolt, hiszen a Fed kutakodásai még nem zárultak le. Ez pedig azt mutatja, hogy nagy valószínűséggel kicsit hosszabb lesz az út, míg kigyalogolunk az erdőből. Addig viszont még leselkedhetnek ránk veszélyek. Az pedig általában nem olyan jó.
Ha technicista szemmel nézzük az eseményeket, akkor azt látjuk, hogy a DAX vagy éppen az S&P500 visszajött a 20-30 napos mozgóátlagra, ami megakasztotta az emelkedést. S valószínűleg ez így rendben is van. A BUX pedig még éppen csak a 200 napos mozgóátlagot ostromolja.
Így talán nem meglepő, hogy a DAX oldalazik ma reggel, míg a BUX egyelőre tovább emelkedik, hiszen bizonyos értelemben lemaradó.
Az európai piacok enyhe pluszban zártak tegnap. A DAX 0,1%-ot, az Euro Stoxx50 0,3%-ot, a FTSE100 0,4%-ot emelkedett. A szektorok vegyesen teljesítettek. Közel 4%-os csökkenésével az ingatlan szektor volt a leggyengébb szereplő.
A Fed döntését követően beestek az amerikai indexek és a Nasdaq, a Dow és az S&P is 1,6-1,7%-ot csökkent. Minden szektor esett és itt is az ingatlan cégek teljesítettek a leggyengébben.
Ázsiában vegyesen alakult a reggeli kereskedés. A Nikkei 0,2%-ot csökkent, míg a CSI300 0,8%-ot, a Hang Seng pedig 1,8%-ot csökkent.
Szerdán gyengüléssel nyitott a forint az euró ellenében, 392 felett is jártunk a délelőtti órákban. Ezt követően korrekciót láthattunk, nagyjából dél körül 388-nál stabilizálódott a kurzus és várta a Fed döntését, végül 387-nél zárt. Ma reggel 386-nál kezdte a kereskedést a jegyzés.
A nemzetközi devizapiacon meglehetősen szűk sávban mozgott az EURUSD jegyzése a nap jelentős részében. A befektetők vélhetően kivárásra játszottak a Fed esti bejelentése előtt. Miután Powell azt mondta, hogy elképzelhető, hogy nem lesz több emelés, padlót fogott a dollár, és ma reggel már másfél százalékkal gyengébb szinten áll, mint tegnap nyitáskor. Csütörtökön 1,09 felett jár a kurzus. Ma délután a szokásos, heti segélykérelem adatokra érdemes figyelni.
A Brent 76,2, a WTI pedig 70,3 dollár/hordó szinten forgott ma reggel májusi lejáratra, míg az Ural azonnali árjegyzése 52,7 dollár volt Európában. Tegnap a Fed 25 bázisponttal kamatot emelt, és Jerome Powell jegybankelnök nem zárta ki a további emelés lehetőségét, viszont ezzel kapcsolatban jóval óvatosabban fogalmazott, mint korábban. Ez sokak szerint azt jelenti, hogy a Fed egyelőre szünetet tart a szigorításban a bankrendszer sebezhetősége miatt. A hír kedvező lehet a gazdasági növekedésre és ezen keresztül a nyersolaj árára. A francia finomítók sztrájkja tovább folytatódik az országban zajló nyugdíjreform miatt, ez önmagában is napi félmillió hordó kőolaj kereslet csökkenést okoz.
Az arany 1.977 dollárra nőtt ma reggel, miután tegnap a Fed 25 bázisponttal emelte a dollár kamatát. A további emelések azonban bizonytalanok, mivel a jegybanknak figyelembe kell vennie a bankrendszer állapotát és a pénzügyi stabilitást. Ez a hír segítette a nemesfém áremelkedését, ha ugyanis magas marad az infláció, akkor ez negatív reálkamathoz vezet, ami segíti az arany áremelkedését. A 10 éves dollár hozam tegnap 3,49%-ig csökkent a hír hatására.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.