Erste kommentár Az elmúlt mintegy másfél hét piaci turbulenciái után a Fed-en a világ szeme, pláne amiatt is, hogy az EKB nem változtatott a korábbi kijelölt kamatemelési pályán. A piac jelenleg 80...
Az elmúlt mintegy másfél hét piaci turbulenciái után a Fed-en a világ szeme, pláne amiatt is, hogy az EKB nem változtatott a korábbi kijelölt kamatemelési pályán. A piac jelenleg 80 százalékos valószínűséget ad annak, hogy a Fed ma este továbbmegy a kamatemelési pályán, és a 4,5-4,75 százalékos célsávot 4,75-5,0 százalékra emeli meg.
Valószínűsíthető, hogy a piacok megnyugvásával a kamatemelési várakozások tovább fognak emelkedni a piac részéről is. Ugyanakkor fontos lesz, hogy a jegybank miként reagál a most zajló folyamatokra.
Mindeközben Kína és Oroszország megegyezett, hogy (i) növeli a kereskedelmi együttműködést és (ii) dollárról jüan és rubel elszámolásra állnak át a kétoldalú kereskedelemben, ezzel is gyengítve a dollárt. Tavaly egyébként 190 milliárd dollárra rúgott a két ország külkereskedelme, melyből az orosz export 114 milliárd dollár volt, míg a kínai 76 milliárd dollárt tett ki. Vagyis a nettó dollár kereslet 38 milliárd volt. Ugyanakkor a külkereskedelem a két ország között jelentősen növekedhet az elkövetkező időben, és néhány év alatt elérheti a 400 milliárd dollárt is. Így a dollár kereslet tekintetében 100 milliárd dolláros nagyságrend jövőbeli kieséséről beszélhetünk, ami a 22.000 milliárd dollár M2 pénzmennyiséghez képest még mindig elég pici, 0,5 százalék körül van. Vagyis nagy valószínűséggel nem ez fogja a dollár árfolyamot meghatározni, viszont azért egy pici odaszúrás az Egyesült Államoknak, pláne ha azt is figyelembe vesszük, hogy a jövőbeli amerikai fogyasztást nagyságrendileg ugyanekkora pénzmennyiséggel csökkenti a lépés.
A fontosabb tényező, hogy ezentúl Kína egyre inkább olcsó orosz olajat és földgázt fog vásárolni, ami növelheti a versenyképességét. Az pedig jó hír, hogy az amerikai földgáz iránti kereslete csökkenhet. Ez az Európába irányuló amerikai szállítások tekintetében jobb árat jelenthet Európa számára.
Ma délelőtt kivárás jellemezi a piacokat. A DAX és a BUX is enyhe emelkedést mutat, ami inkább stagnálásnak tekinthető.
A hétfő délutántól látott pozitív fordulat tegnap is kitartott. Az Euro Stoxx50 1,5%-ot, a DAX és a FTSE100 1,8%-ot emelkedett. Egyedül az ingatlan szektor csökkent. Legjobban az elmúlt napokban nagyot eső pénzügyi szektor (+3,8%) szerepelt, de az energia szektor (+2,6%) is nagyot emelkedett.
Amerikában is pozitív volt a hangulat. A Dow 1%-ot, az S&P 1,3%-ot, a Nasdaq 1,6%-ot emelkedett. A tengerentúlon az energia szektor teljesített legjobban (+3,5%), beelőzve a nem-alapvető fogyasztási cikkeket és a pénzügyi szektort. A defenzív közmű volt a leggyengébben teljesítő szektor.
Ázsiában is kedvező ma reggel a hangulat. A CSI300 0,4%-ot, a Nikkei 1,9%-ot, a Hang Seng pedig 2%-ot emelkedik.
A vállalat könnyedén felülmúlta a Wall Street becsléseit a 2023-as fiskális évének február végén zárult harmadik negyedévében, bár a felduzzadt készletek továbbra is csökkentették a marzsokat, és a kínai eladások is elmaradtak a várakozásoktól. A bruttó árrés 43,3%-ra esett, ami 3,3 százalékpontos csökkenést jelent az árleszállítások és az akciók miatt. A vállalat 12,39 milliárd dollár bevételt ért el, ami 14%-kal magasabb az előző év azonos időszakánál. Ezzel szemben az elemzők csak 11,52 milliárdra számítottak. Az egy részvényre jutó nyereség a várt 54 centtel szemben 79 cent lett, ami visszaesés az egy évvel korábbi 87 centhez képest. Az árfolyam 2%-ot csökkent a gyorsjelentés közzétételét követően a tőzsdezárás utáni órákban.
Az amerikai T. Rowe Price Group részesedése átlépte az 5%-ot az OTP-ben. Eddig csak a MOL-nak és a Groupama csoportnak volt 5%-nál nagyobb részesedése. Az alap összesen 1340 milliárd dollárt kezel.
Kedden tovább erősödött a forint. A 395-ös nyitó szintről egészen 389-ig jutott a magyar deviza az euró ellenében. Ma reggel 390-nél jár az EURHUF jegyzése. A jelek szerint a bankpiaci turbulenciák lecsengésével normalizálódik a hangulat. Ma este a Fed döntése lehet meghatározó a forint szempontjából.
A nemzetközi devizapiacon a hét második napján a dollár fél százalékos gyengülésével zárult a kereskedés az euró ellenében. A vártnál gyengébb ZEW-index sem ronthatta el a hangulatot, ami a bankpiaci turbulenciák csitulásával javulóban van. Szerda reggel 1,077 körül mozog az EURUSD jegyzése. Ma este a Fed kamatdöntését várja a piac. Mostanra döntő többségbe kerültek a 25 pontos emelést célzó várakozások.
A WTI 69,3, a Brent 75 dollárba került volt ma reggel hordónként májusi leszállításra, míg az Ural azonnali árjegyzése 51,2 dollár volt. A nyersolaj kilátásaival kapcsolatban optimista nyilatkozatok születtek: Pierre Andurand legendás olaj befektető szerint akár 140 dollár is lehet év végén a nyersanyag ára, míg a Goldman Sachs továbbra is „szuperciklusról” beszél. Oroszország a hírek szerint júniusig nem fogja visszaemelni termelését. Amrita Sen, az Energy Aspects vezetője a kínai kereslet növekedéséről és a globális repülő üzemanyag kereslet emelkedéséről beszélt, ami masszív támaszt nyújt az olajnak. Az elemzőcég vezetője azt is elmondta, hogy 70 dollár alatti WTI ár esetén 200-300 ezer hordónyi amerikai termelés is eltűnhet.
Az arany 1.943 dollárig esett ma reggel. A piac megnyugodott tegnap, hogy a bankrendszer és a hatóságok gyorsan és hatékonyan intézték el a felmerülő nehézségeket. Az SVB és a Credit Suisse esete egyedi volt, a bankrendszer stabil a nyugati világban. Ma az esti Fed döntésre figyel a piac. A várakozás 25 bázispontos kamatemelés, ami kisebb, mint a korábbi előrejelzés, amikor 50 bázispontos emelést vártak a befektetők. A bankokat megrengtető helyzet miatt azonban óvatosabb lehet a Fed, így csak kisebb emelés várható ma.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.