Erste kommentár Messziről nézve az elmúlt nagyjából egy hét bankrendszerben megjelent problémái egy piaci stresszteszthez hasonlítanak. Élesben vizsgáztak a pénzintézetek és a 2008 óta...
Messziről nézve az elmúlt nagyjából egy hét bankrendszerben megjelent problémái egy piaci stresszteszthez hasonlítanak. Élesben vizsgáztak a pénzintézetek és a 2008 óta felállított rendszer. Erre volt már egy példa, nem is olyan régen, mégpedig a COVID okozta stresszhelyzet. A nagy különbség, hogy akkor nem volt infláció, azaz működött az általános pénzosztással kezelt segítség, most pedig infláció van, azaz az egyedi megoldások azok, amelyek segítenek. Ilyen volt a hétvégi Credit Suisse felvásárlás is. Ez egy picit emlékeztet a Merrill Lynch BofA általi felvásárlására, ami a 2008. szeptember 15-i hétvégén született meg. A kár akkor nagyobb volt, mint az előzetesen becsült, s végül az állam részéről nagyobb segítségnyújtást is jelentett. Ez pedig azt sugallja, hogy most is hasonló segítségre lehet számítani, ha a „kiszámíthatatlan kár” az eladandó pozíciókon esetleg nagyobb lenne az előzetesen vártnál. A lényeg, hogy 2008-ban célzott és általános intézkedésekkel, 2020-ban elsősorban általános intézkedésekkel, de megmenekült a világ. Az utóbbi, mint említettük, már egy stresszhelyzet volt, amit jól lehetett kezelni a 2008 után kiépített védelmi rendszerek keretei között. Most is ez van. Valószínűleg a néhány célzott intézkedés elégséges a problémák megfékezésére. Ugyanakkor az események visszavethetik a fogyasztást, az aggodalmakon keresztül, ami fékezheti az inflációt, de a gazdasági növekedést is.
Ha pedig messziről nézzük a piacokat, akkor nincs is olyan nagy látnivaló. Valójában egy korrekciós fázisnak – nagy valószínűséggel – a végét láthattuk. Csak néhány példa: (i) Az S&P500 esetében a decemberi 3.800 pontos szint került visszatesztelésre, kb. 10 százalékos csökkenés összesen (amelyből a vége csak kb. 5 százalék). (ii) A Nasdaq esetében a december eleji 11.000 pontos szint került tesztelésre kevesebb, mint 10 százalékos csökkenéssel (teljes korrekció, pedig a Szilícium-völgy volt az első számú érintett). (iii) A DAX esetében a 14.500 pont került tesztelésre. Itt is kevesebb, mint 10 százalék a teljes korrekció. (iv) A BUX esetében a 40.000 pont lett tesztelve, s a korrekció itt nagyobb volt, mint máshol, 15 százalék. (v) Az OTP a 9.000 pont körüli szintet tesztelte tegnap, ami már az OTP-nek magának is „sok” volt, s vett 100.000 darab saját részvényt, a dolgozói részvényprogramjához. Még valamit, egy ilyen helyzet után az erős bankok még erősebbek lesznek.
A mai délelőttön is inkább a jó részvényekre való vadászat folyik a piacon, így az európai indexek és a BUX is emelkedik.
Hétfőn a Credit Suisse eladása keltett hullámokat a részvénypiacokon. A kezdeti esés után megnyugodtak a kedélyek, és pozitívban zártak a vezető európai indexek. A FTSE100 0,9%-ot, a DAX 1,1%-ot, az Euro Stoxx 50 pedig 1,3%-ot emelkedett.
A tengerentúlon is pozitívba fordult a hangulat, a Nasdaq 0,4%-ot, az S&P 0,9%-ot, a Dow 1,2%-ot emelkedett.
Ázsiában vegyesen képet láthattunk ma reggel: a CSI300 1,1%-ot, a Hang Seng 1,4%-ot emelkedett, a Nikkei viszont 1,4%-ot esett.
Ma reggel tette közzé negyedik negyedéves és 2022-es éves eredményét az RWE. Az energetikai vállalat a korábban közzétetteknek megfelelően éves szinten 56%-kal 38,37 milliárd euróra növelte bevételeit tavaly, bőven felülmúlva az elemzők 32,26 milliárdos várakozását. Az EBITDA eredmény 71%-kal 6,31 milliárd euróra nőtt, éppen felülmúlva a 6,26 milliárdos Bloomberg-konszenzust, míg az eredmény 3,23 milliárd lett. Az idei évre 5,8-6,4 milliárd euró közötti EBITDA eredményt és 2,2-2,7 milliárd euró közötti adózott eredményt becsül a vállalat, előző esetén 5,81 milliárd, utóbbi esetén pedig 2,35 milliárd a konszenzus.
Negatívra rontotta a UBS besorolásra vonatkozó kilátásait az S&P és a Moody’s is, miután a bank felvásárolta a Credit Suisse-t. A hitelminősítők szerint a befektetési banki tevékenységek integrációja nagy kockázattal járhat.
Hétfőn 398 körül nyitott a forint az euró ellenében, majd a délelőtti órákban 402-nél is járt. A svájci bankpiaci eseményeket dolgozza még fel a piac, és ennek az utózöngéi éreztetik hatásukat. A nap második felében jelentős erősödést láttunk, végül 395-nél zárt a kurzus tegnap. Kedvezően alakult számunkra az euró-dollár devizapár is. Ma reggel már a 392-es szint közelében kezdi a kereskedést az árfolyam.
A nemzetközi devizapiacon a hét első napján a dollár fél százalékos erősödésével indult a kereskedés az euró ellenében. A nap második felében masszív gyengülést mutatott az amerikai deviza, ami egyrészt a csillapodó bankpiaci félelmeknek, másrészt a határozott EKB-s megnyilatkozásoknak volt köszönhető. Ennek eredményeként ma újra 1,07 felett jár az EURUSD kurzusa. Ma a német ZEW-indexre érdemes figyelni, illetve lehetnek még kisebb hullámai a bankpiaci turbulenciáknak.
A WTI 67,3, a Brent pedig 73,2 dollár/hordó volt ma reggel a májusi lejáratra, míg az Ural azonnali európai ára 48,4 dollár/hordó szintet ért el. Az árak emelkedtek a bankpiaci történések lecsillapodásával, a befektetők ismét a kínai növekedési adatokra és az orosz export alakulására koncentrálnak. A mai Fed kamatdöntésnek lesz még fontos szerepe, mivel ez érdemben befolyásolja a világgazdasági növekedés alakulását. Az elemzők szerint a mostani kiélezett pénzügyi helyzet jó beszállási pontot jelent a nyersanyag befektetőknek.
Az arany 1.967 dollárig süllyedt a világpiacon, miután tegnap a jegyzés még 2.000 dollár felett is volt. A mai Fed döntés lesz meghatározó a nemesfémre nézve. A várakozások eltérőek, de leginkább a kivárásnak vagy a 25 bázispontos emelésnek van esélye. A legtöbb elemző szerint a Fed-nek várnia kell a nagyobb lépésekkel, mivel a mostani helyzetben a nagyobb kamatemelés ismét kiélezné a feszültséget a bankrendszeren belül.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.