Erste kommentár Jerome Powell nagyon egyértelmű volt tegnap. A Fed továbbra is szigorít, sőt, ha a makrogazdasági adatok romlanak, az további kamatemelési lépéseket fog eredményezni. Nem véletlen, hogy az év végi Fed...
Jerome Powell nagyon egyértelmű volt tegnap. A Fed továbbra is szigorít, sőt, ha a makrogazdasági adatok romlanak, az további kamatemelési lépéseket fog eredményezni. Nem véletlen, hogy az év végi Fed funds ráta az 5,50-5,75%-os sávba ugrott (jelenleg 4,50-4,75%), a piac pedig a soron következő, március 21-22-i Fed ülésen nem a szokásos 25, hanem 50 bázispontos ugrásra számít. Tehát legalább 1%-kal tovább nőhet az amerikai dollár kamat.
Két dolog állíthatja meg a Fed-et. Egyrészt, ha a gazdaság lassul és ezzel párhuzamosan az infláció is csökken. Másrészt, hogy a költségvetésnek valahogy finanszírozni kell a 24,1 ezermilliárd dollárnyi állampapír állományt. Ha a rövid kamatok emelkednek, az magával hozhatja a kamatgörbe hosszú végének emelkedését is. Bár a Fed független, tekintetbe kell vennie ezeket a szempontokat is.
A részvény- és kötvénypiacok szempontjából mindenesetre nehezebb időszak jön. Nő az esélye egy komolyabb kiigazításnak világszerte. Ennek megfelelően erős óvatosság indokolt.
Európában a nap során összeszedett emelkedés késő délután gyorsan elolvadt Jerome Powell szavainak hatására és végül mínuszban zárták a napot az indexek. A FTSE100 0,1%-ot, a DAX 0,6%-ot, az Euro Stoxx50 pedig 0,8%-ot csökkent. Minden szektor esett, de a leginkább hozamérzékeny IT és az ingatlan szenvedte el a legnagyobb esést.
Amerikában főként nagy esést okoztak a Fed elnökének szavai. A Nasdaq 1,3%-ot, az S&P 1,5%-ot, a Dow 1,7%-ot esett. Itt is csökkent minden szektor, de legjobban az ingatlan és a pénzügyi szektor.
Ázsiában is negatív volt a hangulat. A CSI300 0,4%-ot, a Hang Seng 2,3%-ot esett. A Nikkei 0,5%-os emelkedése viszont kivételt jelentett.
A német sportcikkgyártó bejelentette, hogy részvényenként 0,7 euró osztalék kifizetését javasolja a tavalyi eredmények után, ami jócskán elmarad a korábbi 3,30 euróról és a várt 1,64 eurótól, miután a vállalat eredményei jelentős visszaesést mutatnak. Az Adidas a tavalyi negyedik negyedévben 5,21 milliárd euró bevételt ért el, ami némileg elmarad a várt 5,3 milliárdtól. A cég 482 millió euró tisztított veszteséget termelt, szemben az egy évvel korábbi 123 milliós pozitív eredménnyel. A vezetőség megerősítette az idei évre vonatkozó előrejelzést, 10%-ot megközelítő bevételcsökkenésre számítanak. A megmaradt Yeezy-készletekkel kapcsolatos terveiket nem közölték, de ennek leírása 500 millió euróval csökkentené a működési eredményt, aminek hatására három évtized után először veszteséggel zárhatja az évet a vállalat.
Említésre méltó mozgás nélkül zajlott le a keddi kereskedés jelentős része a hazai devizapiacon. A nap végén a dollárrally azért éreztette negatív hatásait. A ma reggel közzétett februári inflációs adatok (a headline éves index 2021 nyara óta először csökkent) után nem változott érdemben a kurzus, jelenleg 378 körül jár az EURHUF.
A nemzetközi devizapiacon a keddi nap jelentős része a dollár erejéről szólt. Powell beszéde előtt 1,065-ig erősödött az amerikai deviza az euró ellenében. Aztán jött csak az igazi szárnyalás: a Fed elnöke meglehetősen héja üzenetet küldött a piacnak, ennek nyomán további egy százalékot erősödött az amerikai deviza. Ma reggel 1,055 körül forog az EURUSD jegyzése. Szerdán főként a tengerentúlra lesz érdemes figyelni, az ADP foglalkoztatási index lehet a fókuszban.
A májusi leszállítású WTI 77,4, a Brent 83 dollár volt ma reggel hordónként a piacon, míg az Ural ára 60,8 dollárt tett ki azonnali genovai átvétel esetén. Az olajárak nagyot estek tegnap, miután Jerome Powell amerikai jegybankelnök egyértelműen jelezte, hogy a Fed beleáll a kamatok emelésébe, hogy leverje az inflációt. A piac már a következő Fed találkozón is 50 bázispontos emelést várt, az év végi célkamat pedig 5,75%-ra nőtt a korábban várt 5,35%-ról. A jegybank eltökéltsége lassítja a gazdasági aktivitást, ami visszahat az olajfogyasztásra is. Tegnap az OPEC képviselője is borúlátó volt a keresleti kilátásokkal kapcsolatban: Haitham Al-Ghais OPEC titkár szerint az ázsiai keresletnövekedés erős, ugyanakkor Európa és az USA nem növeli kőolaj fogyasztását. A bizonytalanság miatt az OPEC is erősen visszafogja beruházásait, ami kihat a jelenlegi napi 3,5 millió hordós tartalék kapacitásra.
Az arany 1.813 dollárig süllyedt Jerome Powell szenátusi beszéde után, amiben egyértelműen kiállt a kamatok emelése mellett. A 10 éves dollár hozam 4,03%-ra nőtt, a zöldhasú pedig erősödött a főbb devizákkal szemben. Az egyetlen kedvező hír, hogy Kína februárban növelte aranytartalékát. Már négy egymást követő hónapja teszi ezt, ami azt sugallja, hogy a jegybanki kínai kereslet továbbra is fennmaradhat.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.