Erste kommentár Az USA fogyasztói inflációja februárban 6,4%-ra csökkent év/év alapon, azonban ha megnézzük az infláció egyedi összetételét, a kép nem ennyire rózsás. Az élelmiszer,...
Az USA fogyasztói inflációja februárban 6,4%-ra csökkent év/év alapon, azonban ha megnézzük az infláció egyedi összetételét, a kép nem ennyire rózsás. Az élelmiszer, az energia és a fogyasztási javak ára csökkent, de a szolgáltatási infláció már hónapok óta tartósan a 6% feletti tartományban van. A februári emelkedésből a szolgáltatások áremelkedése 4,1%-ot magyarázott, míg az élelmiszerek áremelkedése csak 1,4%-ot. Emiatt is kénytelen a Fed tovább emelni a rövidtávú kamatát, amire jelenleg a piac 5,35%-ot vár 2023 év végére. A kamatemelés természetesen negatívan befolyásolja a kötvény- és részvénypiacokat, hiszen növeli az eszközöktől elvárt hozamot. A fő kérdés, hogy milyen magasra kell emelni és mennyi ideig kell ott tartani a kamatokat. Sajnos a szolgáltatási infláció makacs dolog: ha beépül a várakozásokba, akkor onnan csak lassú és sziszifuszi munkával (értsd magas kamatszint fenntartásával és a pénzmennyiség zsugorításával) lehet ezt csökkenteni. Emiatt sajnos pesszimista vagyok, hogy alacsony kamatokat látunk a következő évtizedekben. A befektetőknek pedig főleg a szolgáltatószektor áremelkedését kell figyelni a következő időszakban.
Az Euro Stoxx50 0,4%-ot, a DAX 0,5%-ot emelkedett tegnap, míg a FTSE100 0,2%-ot csökkent. A szektorok többsége emelkedett, főleg az ingatlanszektor zárt jó napot.
Az amerikai részvényindexek oldalaztak. Mind a három vezető részvényindex 0,1%-nál kisebb mértékben mozdult el. A szektorok vegyesen teljesítettek, a nyersanyagszektor jelentős csökkenést mutatott.
Ázsiában inkább negatív volt a hangulat. A Nikkei 0,3%-ot emelkedett, míg a Hang Seng 0,8%-ot, a CSI300 pedig 1,2%-ot csökkent.
Több ezer munkavállalójától válhat meg a héten a Meta – írja a Bloomberg. A cég novemberben állományának már több mint 13%-át elbocsátotta, most pedig még tovább kívánja csökkenteni a bérköltséget, többek között a menedzserekre fókuszálva, ezzel laposítva a vállalati struktúrát.
A Bloomberg értesülései szerint az amerikai Igazságügyi Minisztérium a Közlekedési Hivatallal karöltve megtámadhatja a JetBlue-Spirit Airlines felvásárlást. A szövetségi szervezetek érvelése szerint a felvásárlás a versenyhelyzet romlásához, illetve repülőjegyár dráguláshoz vezethet. A Spirit részvényei közel 9%-ot estek a tegnapi kereskedés folyamán.
Mintegy fél százalékot erősödött tegnap a forint az euró ellenében. A nyitó 378,8-ról zárásra összességében 377,3-ra csökkent az EURHUF devizapár. A mai nyitásban egyelőre nem mutat jelentősebb elmozdulást a kurzus. Kivárás jöhet a februári inflációs adatok holnapi közzététele előtt, melynek kapcsán a „headline” mutató kismértékű csökkenését várjuk. Emellett Powell Fed elnök kongresszusi beszámolója mozgathatja meg a forintpiacot is.
A nemzetközi devizapiacon egyelőre az EURUSD kurzusában sem látszik nagyobb elmozdulás, kicsivel 1,07 alatt jár a jegyzés. Tegnap 0,4%-ot erősödött az euró. Úgy tűnik, további hírek kellenek, hogy nagyobb mértékben kilendítsék bármelyik irányba az árfolyamot. A héten az amerikai munkaerőpiaci adatokra és a Fed elnök kongresszusi beszámolóira, esetleges iránymutatásaira figyelhetnek a befektetők. Továbbra is az a fő kérdés, hogy milyen mértékben emelkedik még az irányadó kamatláb az USA-ban.
A WTI 80,9, a Brent típusú kőolaj pedig 86,4 dolláron forgott ma reggel hordónként a májusi leszállításra, míg az Ural európai azonnali árjegyzése 62,6 dollár volt. A nyersolaj ára emelkedni tudott a Fed elnökének, Jerome Powellnek beszéde előtt. Az USA jegybankelnöke ma a szenátus, holnap pedig az alsóház előtt beszél arról, hogy miként alakul az USA gazdasági növekedése és a kamatok szintje a jövőben. A piac az év végére 5,35%-os irányadó kamatszintre számít. Fontos hír volt még, hogy a Gunvor nevű kereskedő cég vezetője, Torbjorn Tornqvist szerint a márciusi napi 500 ezer hordós orosz termeléscsökkentés hatása még nem látszik a piacokon. Oroszország egyoldalúan jelentette be a termelés csökkentését a hónap elejétől, de ez nem látszik az export eladási volumeneken.
Az arany 1.848 dollár volt ma reggel. A piac Jerome Powell beszédeire vár. Az amerikai jegybank elnöke ma a szenátus, holnap pedig az alsóház előtt fejti ki véleményét az amerikai gazdaság helyzetéről és a kamatok alakulásáról. A 10 éves dollár hozam jelenleg 3,99%, a rövidlejáratú Fed kamatok esetében pedig 5% feletti év végi hozam a piaci várakozás.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.