Erste kommentár Annak ellenére, hogy a kínai beszerzési menedzser indexek jó nagyot emelkedtek, és már masszív gazdasági expanziót jeleznek előre, az európai földgázár nem emelkedett, hanem tovább esett, s...
Annak ellenére, hogy a kínai beszerzési menedzser indexek jó nagyot emelkedtek, és már masszív gazdasági expanziót jeleznek előre, az európai földgázár nem emelkedett, hanem tovább esett, s már 45,5 euró per MWh környékén jár. Ilyen alacsony 2021 augusztusában volt utoljára. Azért érdekes a mozgás , mert tavaly a zéró covid politika miatt csökkent a kínai gázfogyasztás, azaz az amerikai LNG szükséglet, amit át lehetett irányítani Európába. Ezért azt gondolhatjuk, hogy ami most jó Kínának, az rossz az EU gázárnak (emelkedés).
Ez viszont az amerikai földgázáron keresztül jelenne meg. Viszont az az elmúlt időszakban az amerikai gázár már inkább a 2020. szeptemberi és 2021. márciusi szintek között mozgott, azaz jelentős csökkenés volt megfigyelhető. Ez pedig 6-9 euró per MWh gázárnak felel meg, ha az európai gázárra számítom át. Azaz valószínűleg még szállítási költséggel sem több, mint 15 EUR/MWh. Mindeközben az elmúlt 10 év legmagasabb szintjén, 60,7 százalékon áll az európai gáztárolók töltöttsége. Ez pedig inkább azt sugallja, hogy mégis csak drága a holland tőzsdei ár, nagyon. Az pedig különösen izgalmas, hogy az amerikai gáz ára már olcsóbb (igaz Amerikában, s nem ideszállítva), mint a rekord olcsó évnek számító 2020-ban Európában az orosz gáz. Szerintem erre sem számítottak mostanában sokan, s csendesen jegyzem meg, én sem!
Jó a hangulat a börzéken, a tegnap napközbeni amerikai fordulatnak is köszönhetően. Így délelőtt a DAX és a BUX is stabilan emelkedett. Az elmúlt napokban (gyorsjelentés) szenvedő Richter jár most élen az emelkedésben itthon.
A DAX 0,2%-ot, a FTSE100 0,4%-ot, az Euro Stoxx50 pedig 0,6%-ot emelkedett tegnap. A szektorok többsége az energia vezetésével emelkedett. Csak a kommunikációs szolgáltatók és a pénzügyi szektor csökkent.
A Nasdaq 0,7%-ot, az S&P500 0,8%-ot, a Dow pedig 1,1%-ot emelkedett tegnap. A szektorok többsége itt is emelkedett, kivételt a pénzügyi szektor és a nem alapvető fogyasztási cikkek szektora jelentett.
Ázsiában is emelkedés volt tapasztalható. A CSI300 0,4%-ot a Hang Seng 1,3%-ot, a Nikkei 1,6%-ot emelkedett.
A Lufthansa a negyedik pénzügyi negyedévben 575 millió eurós korrigált EBIT eredményt ért el, ami jelentős javulás az egy évvel korábbi 42 millió eurós veszteséghez képest, és meghaladja az 556 millió eurós konszenzust is. Amíg a személyszállítási üzletág nagyot javult, de ezzel együtt is elmaradt a várakozástól, addig a teherszállítási üzletág a kiugró egy évvel korábbi eredményhez képest visszaesett, viszont felülmúlta a várakozást és ez volt a legjövedelmezőbb üzletág. A jobb EBIT ellenére a 307 millió eurós adózott eredmény azonban elmaradt a 393 millió eurós várakozástól. Az idei évre a Lufthansa jelentős növekedést vár az üzemi eredményben, mivel erős keresletet érzékelnek.
Ahogy szerdán támogató, úgy csütörtökön jelentős ellenszél volt a forint számára az euró-dollár kurzusa. Ennek eredményeként gyengülést láttunk a magyar devizától az euróval szemben. Ma reggel 376 körül zajlik a kereskedés a hazai piacon. Ma az előzetesnél minimálisan gyengébb külkereskedelmi egyenleg adaton kívül piaczárás után a Moody’s értékelésére figyelhetünk. Az alapvárakozás, hogy a stabil kilátást a Fitch-hez hasonlóan negatívra rontja a hitelminősítő, ám ennek esetleges hatása már csak a hétfői kereskedés során lesz tapasztalható.
A nemzetközi devizapiacon tegnap a dollár erősödéséről szólt a kereskedés, nagyjából fél százalékkal értékelődött fel az amerikai deviza az euró ellenében. A vártnál magasabb valutaövezeti infláció meg sem kottyant a befektetőknek, ugyanakkor a kedvezőbb tengerentúli segélykérelmek már inkább éreztették hatásukat. Ennek eredményeként 1,067-ről indulva 1,060-ig haladt a jegyzés. Ma 1,062 körül forog az EURUSD árfolyama, a hangulatindexekre figyelünk tengeren innen és túl is.
A WTI 78,1, a Brent 84,5 dollár/hordó volt ma reggel a májusi lejáratra, míg az Ural mediterrán azonnali árjegyzése 61,3 dollárt tett ki. Az árak egyértelműen az erős kínai kereslet miatt emelkednek, a héten megjelent adatok szerint nő Kína gazdasági aktivitása. A szaúdi termelők szerint az ázsiai ország finomítói erőteljesen vásárolják az arab nyersolajat. A befektetők emellett az orosz olajtermelés alakulását figyelik, ami a jelek szerint alig változik a szankciók ellenére. A globális olajpiac egyre erőteljesebb backwardation állapotban van, ami azt jelzi, hogy a közeli határidőre a kereslet meghaladja a kínálatot. Ez pedig az erőteljes ázsiai kereslet miatt van a kereskedők szerint.
Az arany 1.843 dollár volt ma reggel. A nemesfém ára nőtt, mivel a befektetők kezdik megemészteni a Fed kamatemeléseit, másrészt a kínai gazdasági növekedés is lendületet adhat az aranykeresletnek. Emellett a kereskedők elmondták, hogy a Fed erős retorikája ellenére kisebb kamatemelés lehet idén, mivel politikai okok miatt nem emeli olyan magasra a jegybank a kamatot, ami hosszú recesszióba sodorná az USA gazdaságát. Emiatt a több heti esés után látványos emelkedés volt az elmúlt két napban a sárga fém piacán.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.