Nem enged a szigorból az MNB A vártnak megfelelően fenntartotta a monetáris szigort az MNB a tegnapi kamatdöntő ülésén. Az alapkamat 13 százalék, az O/N betéti kamat 12,5 százalék, az O/N fedezett hiteleszköz kamat pedig 25...
A vártnak megfelelően fenntartotta a monetáris szigort az MNB a tegnapi kamatdöntő ülésén. Az alapkamat 13 százalék, az O/N betéti kamat 12,5 százalék, az O/N fedezett hiteleszköz kamat pedig 25 százalék marad. Az üzenetek tónusa, a kommunikáció szigorú hangvételű maradt. Fennmaradnak az október közepén kialakított monetáris eszköztár főbb elemei. A Monetáris Tanács a tartalékszámla kamatozásának átalakításáról is döntött. Az MNB a tartalékalap 2,5 százalékára nem fizet kamatot, a 7,5 százalékának megfelelő rész után továbbra is az alapkamatot, míg – a nagyobb igénybevétel ösztönzése érdekében – a választható tartalékra az alapkamat helyett az egynapos betéti gyorstender kamatát fizeti.
Az előzetes februári adatok alapján váratlanul ismét emelkedett az infláció Spanyolországban. A korábbi 5,9%-ról 6,1%-ra emelkedett a harmonizált inflációs mutató a várt 5,7% helyett. Elsősorban az elektromos áram és az élelmiszerárak emelkedése játszott szerepet az infláció váratlan emelkedésében. A spanyol és francia infláció meglepetésszerű emelkedése kedvezőtlen előjel a csütörtökön megjelenő eurózónás inflációs adatok előtt, ahol a piac a maginfláció stagnálására, de az inflációs alapmutató csökkenésére számít. Ma a német inflációs adat adhat majd újabb iránymutatást. Az európai kötvényhozamok tegnap emelkedéssel reagáltak az infláció nem várt emelkedésére.
Nehéz hónapon vannak túl a részvénypiacok, az S&P 500 2,6%-ot esett februárban, miközben a dollár index a legtöbbet nőtt szeptember óta, a 10 éves kötvényhozam pedig 41 bázispontot emelkedett. A Nasdaq 100 jobban tartotta magát és mindössze 0,5%-kal került lejjebb, mint a januári záróérték. Mindeközben a Fed-del szembeni kamatemelés-várakozás is jelentősen megemelkedett, január végén 4,9% környékére árazta a piac a kamatcsúcsot, amit most 5,4% fölé becsülnek a befektetők, legalábbis a határidős ügyletek alapján. A piac nehezen találhat iránymutatást a következő napokban, ugyanis sem jelentős munkaerőpiaci, sem inflációs adat nem fog napvilágot látni.
A koronavírus és a holdújév ünnep miatti leállások után nagymértékben javult a távol-keleti ország gazdaságának teljesítménye a beszerzési menedzser indexek (BMI) adatai alapján. Februárban a hivatalos feldolgozóipari index 52,6-ra emelkedett az előző havi 50,1-ről, meghaladva az 50,6-ra vonatkozó várakozást. Az új megrendelések, a vásárlási szint, a termelés, az exportértékesítés és a foglalkoztatás egyaránt nőtt, az üzleti hangulat 12 havi csúcsra erősödött. A szolgáltatóipari BMI értéke 56,3-ra emelkedett a januári 54,4-ről, ezzel a kompozit mutató 56,4-re módosult az előző havi 52,9-ről.
A Caixin médiavállalat által készített kínai feldolgozóipari beszerzési menedzser index szintén emelkedést jelez februárra. Az előző havi 49,2-ről 51,6-ra nőtt az index értéke, miközben a piaci konszenzus 50,7 volt.
A japán feldolgozóipari beszerzési menedzser index értéke a végleges adatok alapján februárban 47,7-re csökkent a januári 48,9-ről, ami az előzetes 47,4-es becslésnél valamivel magasabb. Csökkentek az új megrendelések és a termelés is. Ennek ellenére a vállalatok növelték a foglalkoztatási szintet, felkészülve a kereslet esetleges fellendülésére. Az üzleti bizalom a következő 12 havi tevékenységgel kapcsolatban továbbra is erős.
Pluszban voltak ma reggel az amerikai és az európai határidős indexek is.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.