Erste kommentár Tegnap tovább emelkedtek a hozamok. Az S&P beszerzési menedzser indexei megerősítették, hogy az USA gazdasága valószínűleg jobb állapotban van, mint korábban gondolták. Igaz, a feldolgozóipari index...
Tegnap tovább emelkedtek a hozamok. Az S&P beszerzési menedzser indexei megerősítették, hogy az USA gazdasága valószínűleg jobb állapotban van, mint korábban gondolták. Igaz, a feldolgozóipari index még mindig kontrakciót jelez, ami a visszafogott keresletnek tudható be, de a szolgáltatóipar újra az expanziót jelentő 50 pont fölé került, mégpedig elég nagyot lépve előre. Így a piaci szereplők most már nem csak a márciusi és májusi 25 bázispontos kamatemelést veszik biztosra, de a júniusi emelésnek is több mint 50 százalék a valószínűsége. Ez pedig azt jelenti, hogy az év közepén a Fed kamatráta felső éle 5,5 százalékon tetőzhet. Ez nem hagyta érintetlenül a hosszú hozamokat sem. Például a 10 éves hozam 13 bázisponttal 3,95 százalékra emelkedett, s az alternatíva költség emelkedésén keresztül a részvénypiacokra erős negatív hatást gyakorolt. Európában is emelkedtek a hozamok. A német 10 éves bund hozam 7 bázisponttal 2,52 százalékra emelkedett. Ma is tovább kúszik felfelé az érték, miközben a részvénypiac, kisebb magnitúdóval mint az amerikai társai, lefelé csúszik. Itthon is 11 bázispontos emelkedést láthattunk 8,71 százalékra, ami már csak kb. 30 bázisponttal marad el a decemberi lokális csúcstól. S ennek megfelelően itt is lesiklást láthatunk a részvényekben.
Ugyanakkor itthon nagyon alacsony árazásokkal találkozhatunk. Például a tegnap nagyot eső Richter 8-10 közötti P/E rátával forog az idei eredmény előrejelzések alapján. Mindeközben a szlovén Krka inkább 10-11-es rátán. Általában elmondható, hogy a Richter az elkövetkező évek P/E és EV/EBITDA rátája alapján 10-20 százalékkal alacsonyabb értékeltségen forog, mint a szlovén versenytárs. Ez pedig azért nagyon furcsa, mert korábban, az elmúlt 10-20 évben, inkább prémiumot, néha akár még 80 százalékosat is láthattunk a Richter javára. Ez pedig azt sugallja, hogy a Richter nagyon alulértékelt. Ugyanakkor jó nagyot is tud esni. Nehéz megfejteni ezt a furcsa viselkedést, de a legújabb gyengeséget a különadó karácsony előtti bevezetése óta látjuk. Ha körülnézünk a magyar piacon, akkor szinte mindent nyomott árfolyamon láthatunk. Vagyis a magas hozamkörnyezet, a különadók és az EU-val való pénzügyi vitáink elég komoly alulárazottságot hozott létre a magyar piac esetében.
Így talán nem meglepő, hogy a mai napon a DAX csökken, a BUX pedig oldalazik.
A DAX, a FTSE100 és az EuroStoxx50 egyaránt 0,5%-os mínuszban zárt tegnap. A szektorok többsége csökkent, csak a defenzív papírok (közmű, egészségügy, alapvető fogyasztási cikkek) tudták ezt elkerülni. Leginkább az IT és az ingatlan szektor csökkent.
Jelentős mínuszt mutatott tegnap Amerika. Az S&P 2,0%-ot, a Dow 2,1%-ot, a Nasdaq 2,5%-ot esett. Minden szektor csökkent, a legnagyobb mértékben az IT és a nem alapvető fogyasztási cikkek.
Ázsiában is kedvezőtlen volt a hangulat. A Hang Seng 0,3%-ot, a CSI300 0,9%-ot, a Nikkei pedig 1,3%-ot csökkent ma reggel.
Kedden is 383 körül nyitott a forint az euró ellenében, és bár napközben 385-nél is járt kurzus, végül visszatért a kezdőszinthez. Alapvetően továbbra is a nemzetközi események lehetnek meghatározóak a forint piacán. Szerda reggel is a 383-385-ös sávban mozog az EURHUF jegyzése.
A nemzetközi devizapiacon enyhén erősödött a dollár. Az európai konjunktúra indexek összességében vegyesen alakultak, ezzel szemben a tengerentúli hangulat egyértelműen javulást mutatott a februári eredmények alapján. Ma reggel 1,066-nál jár az EURUSD kurzusa. Ma a Fed jegyzőkönyvére lesz érdemes figyelni.
A WTI 75,5, a Brent 82,3 dollár/hordó volt ma reggel az áprilisi lejáratra, míg az Ural azonnali árjegyzése 55,2 dollár volt Európában. A piac elsősorban a Fed mai jegyzőkönyvét fogja figyelni, mivel egyre erősebb a félelem, hogy az amerikai jegybank a vártnál magasabbra emeli a kamatait, és ez a magas irányadó mutató hosszabb ideig marad fenn. A Goldman Sachs továbbra is optimista a nyersanyag kilátásokkal kapcsolatban, szerintük Kína hatása erőteljesebb lesz, mint amire a befektetők számítanak. Mindenesetre a kamatemelési félelmek dominálnak a két hatás közül, melynek eredménye a süllyedő kőolajár. A jegybank a magasan ragadt inflációval magyarázza, hogy tovább kell emelnie az irányadó kamatszinten.
Az arany jegyzésára 1.836 dollár volt ma reggel. A piac a Fed kamatemelésre spekulál leginkább, nő a félelem, hogy az amerikai jegybank magasabbra emeli rátáit idén, mint a korábban várt 5% körüli csúcs. A mai Fed jegyzőkönyv lesz a leginkább meghatározó esemény, ebből kiderül ugyanis, hogy miként érzékelik a valóságot a monetáris döntéshozók. Ez magyar idő szerint este 8 órakor lát napvilágot.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.