Erste kommentár Még mindig erősek a piacok. Miközben számos orgánum összeomlásról beszél a tegnapi eséseknek köszönhetően, amely a vártnál rosszabb inflációs adatoknak, s az erre feléledő Fedes...
Még mindig erősek a piacok. Miközben számos orgánum összeomlásról beszél a tegnapi eséseknek köszönhetően, amely a vártnál rosszabb inflációs adatoknak, s az erre feléledő Fedes héják kommentárjainak köszönhetően következett be, addig a valóság kicsit árnyaltabb képet mutat.
Az S&P500 esetében február 9-én jött egy eladási jelzés, s azóta oldalazik az index. Tegnap is csak annyi történt, hogy leesett a 20 napos mozgóátlagra. Ugyankkor fundamentális oldalról nem fényes a kép, hiszen a P/E értékeltség jóval a sokévi átlag felett tartózkodik.
A Nasdaq esetében február 10-én jött az eladási jelzés, de valójában nem történt semmi. Sőt még emelkedett is az index. Lazán a 20 napos mozgóátlag felett van, miközben a P/E értékeltség már a 2021 novemberi csúcs közelében van.
A Dow Jones ipari átlagindexben (tekintsük ezt az értékalapú befektetésnek), szinte semmi sem történt december óta. Inkább oldalazásnak lehetne aposztrofálni a tevékenységét. Ezzel a 20-30 napos mozgóátlag környékén tartózkodik, s az is igaz, hogy előtte mintegy 20 százalékos emelkedést abszolvált két hónap alatt.
A DAX esetében január vége óta van korrekció, legalábbis egyes indikátorok szerint. Mindeközben enyhén emelkedett, s még a mai nagyobb esése ellenére is a 20 napos mozgóátlag felett tartózkodik. Pedig itt is elmondható, hogy a P/E alapú értékeltség már közelíti a 2021 novemberi értéket, amely különben a történelmi csúcsot jelenttette az indexben.
A BUX index, amelyben érték alapú részvények vannak, hasonlóan viselkedik mint a Dow Jones. decemberig 25 százalékot emelkedett az októberi mélypontról, s azóta inkább oldalazik. Itt is a 20 és 30 napos mozgóátlagok környékén való oszcillációt láthatunk.
Ebből az a tanulság látszik körvonalazódni – amit különben eddig is sejthettünk – hogy az inflációs várakozások és az ehhez tartozó kamatemelések vége, illetve az egy éven belüli kamatcsökkentés lehetősége mozgatta a piacokat. Hiszen a növekedési részvényeknek nagyobb, az értékalapú részvényeknek kisebb a hozamérzékenysége. Most pedig a megállni látszó inflációcsökkenéssel (USA meg néhány európai ország), ez került veszélybe. Ez pedig nagyobb kockázatot hordoz a Nasdaq, S&P500 és a DAX indexek esetében.
Ma délelőtt a DAX és a BUX index is csökkenést mutat. Ugyankkor az itthoni kereskedésben ismételten alacsony forgalmat láthatunk.
Európa enyhe pluszban zárta a tegnapi kereskedést. A DAX és a FTSE100 0,2%-ot, az Euro Stoxx50 0,4%-ot emelkedett. Legjobban a pénzügyi szektor teljesített, míg leggyengébben az egészségügy szerepelt.
Amerikában a gyenge nyitást követően próbáltak talpra állni az indexek, de zárásra újabb eladói hullám érkezett. A Dow 1,3%-ot, az S&P 1,4%-ot, a Nasdaq 1,8%-ot esett. A tengerentúlon minden szektor esett, leggyengébben az IT és a nem alapvető fogyasztási cikkek tejesítettek.
Ázsiában is negatív volt a hangulat. A Nikkei 0,7%-ot, a Hang Seng 1%-ot, a CSI300 1,2%-ot esett.
A Mercedes árbevétele a negyedik negyedévben az előző évhez képest 16%-kal 41 milliárd euróra növekedett felülmúlva a 37,7 milliárd eurós várakozást. Az EBIT eredmény 5,4 milliárd euró lett, szintén jelentősen felülmúlva a 4,5 milliárdos elemzői konszenzust. 2023-ra stabil árbevétellel és enyhe eredmény visszaeséssel számol a management, ami enyhén jobbnak tűnik, mint a konszenzus, ami 5,6%-os árbevétel és 7%-os üzemi eredmény visszaesést vár a lassuló kereslet és az inflációs nyomás hatására.
A társaság 5,2 eurós osztalék kifizetését tervezi, ami 7,2%-os osztalékhozam. Valamint 15 év után az első sajátrészvény vásárlását hirdette meg, összesen 4 milliárd euró értékben vásárol vissza sajátrészvényeket, ami a piaci kapitalizáció 5,1%-a.
A Tesla 363 ezer autót kénytelen visszahívni az Egyesült Államokban, mivel az Amerikai Közlekedésbiztonsági Felügyelet szerint a vállalat automatizált vezetési rendszere növelheti a balesetveszélyt.
Tegnap 380 körül nyitott a forint az euró ellenében, ezt követően gyengülés következett, melynek mértéke nagyjából egy százalékot tett ki. A dollár erősödése is komoly ellenszelet jelentett a magyar deviza számára. Ma reggel 384 fölött kezdi a napot az EURHUF jegyzése.
A nemzetközi devizapiacon a dollár erősödését hozta a csütörtöki kereskedés: a vártnál lényegesen magasabb termelői inflációs adatok a fogyasztói árak lassabb mérséklődését vetítik előre, teret engedve ezzel a Fed további kamatemeléseinek. Ma reggel 1,064-nél jár az EURUSD kurzusa, a tengerentúli import árak alakulása lehet a legfontosabb mai adat.
A WTI 77,3, a Brent típusú kőolaj pedig 83,7 dollár/hordó volt ma reggel az áprilisi leszállításra, míg az Ural azonnali ára 57,1 dollár/hordó tett ki Európában. A magasabb kamatok miatti aggódalom okozta az árak csökkenését elsősorban. A szerdai adat szerint rekordmértékben, 16,3 millió hordóval nőtt az USA nyersolaj tartaléka, ami hasonlóképpen nyomás alá helyezte a kőolaj árakat. Az OPEC 2023-ban nem kíván változtatni a mostani termelési volumeneken. Ez egy tegnapi, a szaúdi Adbulaziz herceggel történt beszélgetés alapján terjedt el a piacon. Ez azt jelenti, hogy a globális nyersolaj kereslet/kínálat szűkülhet az év második felében, ha valóban bekövetkeznek a jóslatok és kínai növeli idén szénhidrogén fogyasztását. A Nemzetközi Energiaügynökség szerint az olajkereslet növekedésének nagysága elérheti a napi 2 millió hordót 2023-ban, aminek legalább a fele a kínai fogyasztás bővüléséhez köthető.
Az arany 1.820 dollárig esett ma reggel, miután tegnap két FED képviselő, Loretta Mester and James Bullard is arról beszélt, hogy nagyobb ütemű kamatemelésre lenne szükség a következő hónapokban. A hírekre a 10 éves állampapír hozam 3,94%-ra nőtt, a dollár pedig erősödni kezdett a piacokon. Az euróval szemben az 1,0640-es szintre javult a zöldhasú kurzusa. A piac 5% körüli kamatcsúcsot vár a dollártól, de egyre erősebbek a hangok, hogy a FED ennél magasabb szintre emeli rövidlejáratú kamatait, hogy megfékezze a vágtázó inflációt.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.