Erste kommentár Meglepően jól viselték a piacok a tegnapi negatív meglepetést, amit az amerikai inflációs adatok okoztak. Ugyanis az infláció jóval kevésbé csökkent, mint ahogy az elemzők vártak. Ez pedig azt...
Meglepően jól viselték a piacok a tegnapi negatív meglepetést, amit az amerikai inflációs adatok okoztak. Ugyanis az infláció jóval kevésbé csökkent, mint ahogy az elemzők vártak. Ez pedig azt sugallja, hogy a Fed-nek lesz igaza, s nem a piacnak. Ugyanis a döntéshozók többsége már jó ideje azt szajkózza, hogy magasabbra kell emelni, és hosszabban kell magasan tartani az irányadó kamatrátát, ahhoz, hogy az infláció vissza tudjon térni a stabilitást jelentő 2 százalék körüli értékre. Erre egyébként valamennyire számított már a piac, hiszen időben egyre jobban csúszik a kamatcsúcs, s az adat hatására a csúcs intervenciós ráta számított értéke kismértékben, 5 bázisponttal 5,25 százalékra, míg a jövő januári érték 15 bázisponttal majdnem 4,9 százalékra emelkedett. Azaz a kamatcsökkentések egyre inkább kiárazódnak. Még egy fontos dolog, az infláció növekedésében egyre nagyobb szerepet játszik a szolgáltatások árának emelkedése, ami ellen csakugyan a magas kamatokkal lehet és kell küzdeni. Különben vannak európai országok, ahol hasonló mintázatot lehet látni. Spanyolországban — ahol hasonlóan korán megindult az infláció csökkenése — azt láthatjuk, hogy ez most megtorpanni látszik. Ez pedig elhúzódó magas hozamkörnyezetet sugall. Még valami. Január közepe óta a piac egyre kevésbé hisz abban, hogy az amerikai infláció egy év távlatában visszatér a 2 százalékhoz. Ugyanis az akkori 2 százalékról, mostanra 2,8 százalékra emelkedett a piac által becsült érték. Ami pozitív a tegnapi adatban, hogy a reálbérek januárban 1,8 százalékkal csökkentek a decemberi 1,6 százalékos mínuszhoz képest.
Szóval összességében inkább negatív volt a hír, a piacok mégis tartották magukat. Talán azt mondhatjuk, hogy oldalaztak. Ez pedig annak tudható be, hogy (i) az elmúlt havi adatváltozások alapján a befektetők már részben felkészültek erre, (ii) a kamatemelési periódus vége továbbra is belátható távolságon belül van, s (iii) hosszabb távon a részvények, cégek számára alapvetően jó, ha van egy még egészségesnek mondható inflációs környezet. Az utóbbi tekintetében pedig úgy tűnik, hogy a megfelelő trajektória mentén haladunk, ahogy a 2008-2009-es válság után. Akkor a hiteleket inflálták a döntéshozók, most pedig – a továbbra is feszes munkaerőpiac ellenére – a bérek inflációja zajlik, kiszámítható módon.
Talán éppen ezért nem meglepő, hogy ma is inkább oldalazást láthatunk a piacon. A DAX kicsit emelkedik, míg a BUX egy picit csökken a délelőtti órákban.
Az európai részvénypiacok oldalaztak tegnap. A főbb indexek a +/- 0,1%-os sávban mozogtak. A szektorok is vegyes teljesítményt, jellemzően alacsony elmozdulást mutattak, viszont a telekommunikációs szolgáltatók 1% fölötti emelkedést tudtak produkálni.
Amerikában sem volt egyértelmű az irány. A Nasdaq 0,6%-ot emelkedett, míg az S&P500 stagnált, a Dow pedig 0,5%-ot csökkent.
Ázsiában egyértelműbb volt a kép. A Nikkei 0,4%-ot, a CSI300 0,6%-ot, a Hang Seng pedig 1,6%-ot csökkent.
Az Airbnb árfolyama 10%-ot emelkedett, miután közzétették az elemzői várakozásokat felülmúló negyedik negyedéves eredményüket. A vállalat 48 centes részvényenkénti nyereségről számolt be, szemben a becsült 31 centtel. A 1,9 milliárd dolláros bevétel 24%-kal magasabb az egy évvel korábbinál, és meghaladja az előrejelzett 1,86 milliárd dollárt. A turizmus fellendülése erős 2022-es évet eredményezett, és ez a vezetőség szerint idén még tovább folytatódhat.
Ismét nagyot ment a forint. A 383-as nyitó szintről 378-ig menetelt a magyar deviza az euró ellenében. Hasonlót utoljára 2022 májusában láttunk. Ez majdnem két százalékos erősödést jelent. Ma reggel is a 378-380-as szűk sávban jár a devizapár. Előrelátható hazai esemény már nincs a héten, így a nemzetközi tényezők lehetnek meghatározóak.
A nemzetközi devizapiacon tegnap hosszú ideig szűk sávban mozgott az EURUSD kurzusa, majd a tengerentúli inflációs adatok után meredek hullámvasútra ült az árfolyam. Ma ismét a tengerentúlra szegeződik a figyelem, januári konjunktúra adatok érkeznek. A legfontosabb devizapár a reggeli órákban 1,071-nél várja az adatokat.
A WTI 78,1, a Brent 84,5 dollár/hordó volt ma reggel az áprilisi leszállításra, míg az Ural azonnali árjegyzése 57,7 dollár volt a genovai piacon. Az API jelentése szerint az amerikai nyersolaj készlet 10,5 millió hordóval nőtt a múlt héten, miközben a piac 2 millió hordós bővülésre számított. A tegnap megjelent januári amerikai fogyasztói inflációs adat sem hűtötte le a kedélyeket, mivel az áremelkedés 6,5% volt év/év alapon, ami meghaladta a 6,4%-os várakozást. A piac továbbra is figyeli az orosz híreket és a kínai gazdasági nyitás hatásait az olajkeresletre.
Az arany 1.835 dollárig süllyedt, miután tegnap az USA inflációs adata meghaladta a várakozást, ami így tovább erősítette a kamatemelési várakozásokat. A januári fogyasztói pénzromlás mértéke 6,5% volt. A Fed megerősítette, hogy nem kíván laza pénzügyi politikát folytatni, helyette inkább magasra emelik a kamatszintet, hogy lassítsák az infláció mértékét. Ez pedig kedvezőtlen a kamatot nem fizető arany helyzetére nézve.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.