Kitört egy kis pánik a piacokon azután, hogy a Fed már a következő, június végi üléstől kezdve tárgyalni fogja a harmadik mennyiségi lazítás méretének esetleges csökkentését, és lépéseket tehet, ha a munkaerő piaci aktivitás javulni fog. Erre kitört egy kisebb (vagy egyre nagyobb) pánik a piacokon, amely Ázsiában már jelentősebb esést okozott, elsősorban a nagyon...
- Az arany ára emelkedik a tőzsdei félelemre, zuhan az amerikai olajár
- Nagyot gyengült a forint kora reggel
- Óriási mínuszban a japán index
- A kormány energia és különadó emelést tervez további rezsicsökkentés mellett
- Az unió jövő tavaszig nem dönt a telekomadóról
- Csökkenésre számítunk ma a tőzsdén
- A jegyzőkönyvből kiderül, hogy néhányan már júniusban csökkentenék az eszközvásárlási program mértékét. Bár a jegybankárok között nincsen egyetértés, de a legtöbben úgy vélik, hogy a munkaerőpiacon a javulás jelei láthatóak, és a jegybank felülvizsgálja a korábban megfogalmazott exit stratégiát.
- Bernanke is felszólalt tegnap a Szenátus előtt, szerinte veszélyes lenne idő előtt csökkenteni az eszközvásárlási program mértékét, annak ellenére is, hogy a munkaerőpiacon javulás látható. A javuló fundamentumok azonban arra utalnak, hogy már akár hónapokon belül dönthetnek a pénznyomtatás mértékének csökkentéséről. A Fed a legutóbbi ülésén már nyilvánvalóvá tette, hogy szükség esetén kész csökkenteni vagy növelni az eszközvásárlási programot.
- Egy fontosabb makroadat volt tegnap a tengerentúlon, a használt lakásértékesítések áprilisi alakulását publikálták. Három és fél éves rekordra, 4,97 millióra emelkedett a mutató, ez azonban még így is elmarad a 4,99 millió darabos konszenzustól.
- A Hewlett Packard publikálta tegnap negyedéves számait, a részvényenkénti profit 87 cent volt az elmúlt három hónapban a várt 81 cent helyett. A cég 3,5-3,6 dollárra megemelte az éves EPS várakozását. A papír 14%-ot emelkedett a zárás után.
- Ma új lakás értékesítéseket, és a szokásos heti munkanélküliségi kérelmeket publikálnak
- Délelőtt ipari és szolgáltatói beszerzési menedzser indexet publikálnak az eurózónából.
- A WTI 93,3 dollárig zuhant a gyenge kínai konjunktúra számok miatt.
- Nagyot mozgott tegnap az EUR/USD árfolyama. Bernanke beszédjére először gyengülni kezdett a dollár, azonban ezt erőteljes dollárerősödés követte, miután Bernanke arról beszélt, hogy akár már a következő ülésen dönthetnek az eszközvásárlási program csökkentéséről. A nyitó 1,2906-ról 1,2858- ig csökkent az EUR/USD árfolyam, sőt ma reggel már 1,2831-es érték mellett is kereskedtek a devizapárral.
- A rendkívüli mozgás a részvénypiacot sem hagyta érintetlenül, a Nikkei 7,3%-os zuhanással reagált a kötvénypiaci turbulenciákra. Ekkora esésre a fukusimai katasztrófa óta nem volt példa. A jen árfolyama tegnap még 103,6 közepéig gyengült a dollárral szemben, azonban a reggeli pánik során már 101,64-ig erősödött vissza.
- A Hang Seng 2,3%-ot, a Shanghai index pedig 0,32%-ot csökkent, miután a HSBC előzetes májusi PMI értéke 7 hónapos mélypontra, 49,6 pontra csökkent és ezzel a határvonalnak tekintett 50 pontos érték alá csökkent.
- A Figyelő információi szerint az uniós bíróság csak jövő tavasszal dönthet a távközlési adóról, melyet a magyar kormány 2010 októberében vezetett be, és ami három évig volt érvényben. Brüsszel szerint az adó ellentétes az uniós joggal, de Magyarország nem értett egyet ezzel, így az ügy az uniós bíróság elé került. Ha az uniós bíróság jogellenesnek találja az adót, akkor a Magyar Telekomnak a hazai bíróságon kell pert indítani az összeg visszatérítése miatt. Az eljárás még több, mint egy évig is elhúzódhat. Valószínűsítjük, hogy a bíróság a Európai Bizottsággal fog egyetérteni, de azért más ítélet sem zárható ki. A piaci szereplők már idén számítottak a bíróság döntésére, így a hír kicsit kedvezőtlen a Magyar Telekom szempontjából.
- Csányi Sándor az Reutersnek azt nyilatkozta, hogy 2-3 éven belül a jelenlegi 45% helyett a profit 70- 75%-a származhat az OTP külföldi operációjából. Elmondta azt is, hogy szerinte a jelenlegi 8 nagybank helyett 4-5 maradhat a piacon. Továbbra is rossz piaci környezettel számol, hiszen a bizalom lassan áll helyre. Csányi szerint a jelenlegi 250 milliárd forintos jegybanki ösztönző program 4-5-szörösére lenne szükség a növekedéshez. Árfolyamhatásra nem számítunk.
- Az OTP pontosította az egy részvényre jutó osztalék mértékét. A bank részvényenként 121,71399291 forintot fizet június 10-től, osztalékszelvénnyel május 29-én forog utoljára a papír.
- Az OTP 2013. május 22-én 18.460 darab törzsrészvényt értékesített javadalmazási politikája keretében, így a bank saját tulajdonában lévő OTP törzsrészvények állománya 3.902.040 darabra (1,39%) változott.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.