Erste kommentár Az Egyesült Államokban holnap teszik közzé az inflációs adatot, ami annak ellenére is borzolhatja a kedélyeket, hogy további csökkenés jöhet mind a fő, mind a maginflációs mutatóban. Holnap...
Az Egyesült Államokban holnap teszik közzé az inflációs adatot, ami annak ellenére is borzolhatja a kedélyeket, hogy további csökkenés jöhet mind a fő, mind a maginflációs mutatóban. Holnap valószínűleg megerősítésre kerül, hogy az Eurózóna gazdasága ütésálló volt a negyedik negyedévben, azaz 0,1 százalékkal tudott növekedni a végleges adatok alapján, negyedév per negyedév összehasonlításban. S akkor erre pakol majd rá az Európai Bizottság szerdán megjelenő új előrejelzése, ami a legfrissebb negyedéves növekedési kilátásokat fogja tartalmazni. Németországban egyébként a kereskedelmi kamara módosított az idei évre vonatkozó előrejelzésén. Az eddigi 3 százalékos visszaeséssel szemben most már stagnáló GDP növekedésre számít. A megkérdezett 27 ezer cég 16 százaléka vár javulást az elkövetkező 12 hónapban, ez 8 százalékponttal több, mint ősszel volt. A cégek 30 százaléka továbbra is romlást vár. A cégek 75 százaléka amúgy még mindig a magas energiaárakat okolja a gyengébb teljesítményért. Apropó, gázárak és szintek. A több mint egyéves mélyponton levő gázárak, melyek mai is mintegy 4 százalékkal szánkáznak lefelé, és éppen hogy csak 50 euró fölött vannak (ez a magyar kiskereskedelemi árakhoz tartozó gáz árnak még mindig kb. 2,5-szerese) arra késztetnek sok kereskedőt, hogy inkább az azonnali beszerzésű gázt adják el, a méregdrágán betárolt gázt pedig egyelőre tartogatják. Így kisebb veszteségre számítanak. (sic!) Így az európai gáztárolók töltöttsége február közepéhez közeledve több mint 65 százalékon áll, ami megközelíti az ilyenkor mért csúcsot, a 67 százalékot. Pedig a cégek, s mindenki aki él és mozog, fedez az alacsony árakon. Ez pedig azt sugallja, hogy így elmarad majd a nagy emelkedés év végén. Persze azért legyünk ezzel továbbra is óvatosak. Ugyanakkor Európa rekord sebességű alkalmazkodását az is mutatja, hogy az olasz ipari miniszter szerint Olaszország 2023 végére teljesen függetlenné válik az orosz földgáztól!
Szóval várunk, aminek köszönhetően az európai indexek néhány tized százalékot emelkednek, s a BUX is beilleszkedik a sorba. Az amerikai határidők kis mínuszt mutatnak.
A FTSE100 0,4%-ot, az Euro Stoxx50 1,2%-ot, a DAX 1,4-ot csökkent pénteken. Az energiaszektor kivételével minden szektor csökkent, főleg az IT és a nem alapvető fogyasztási cikkek teljesítettek gyengén.
Amerikában vegyes volt a kép. A Nasdaq 0,6%-ot esett, míg az S&P0,2%-ot, a Dow pedig 0,5%-ot emelkedett. A tengerentúlon is az energiaszektor volt a legjobban teljesítő.
Ázsiában a csökkenésé volt a fő szerep ma reggel. A Nikkei 0,9%-ot, a Hang Seng 0,5%-ot csökkent. A CSI300 viszont 0,9%-ot emelkedett.
Pénteken a vártnál magasabb inflációs adat gyengítette a forintot, melynek eredményeként 391 felett is járt a forint, ugyanakkor a kereskedési időszak végére korrigált és visszatért a nyitó szint körüli értékekre. Ma 387-nél jár a kurzus. A héten a hazai GDP adat kerülhet a figyelem középpontjába. Ezen kívül alapvetően nemzetközi események, főként a tengerentúli konjunktúra adatok mozgathatják a jegyzést.
A nemzetközi devizapiacon pénteken bő fél százalékos erősödéssel az 1,065-1,070-es sávban találta magát az EURUSD kurzusa. Ennél értékesebb több mint egy hónapja volt utoljára az amerikai deviza. A héten a tengerentúlra figyel a piac. Először inflációs, majd havi konjunktúra, végül heti munkapiaci adatok érkeznek.
A WTI 79,2, a Brent típusú kőolaj pedig 85,6 dollár volt ma reggel hordónként az áprilisi lejáratra, míg az Ural azonnali árjegyzése 58,4 dollárt tett ki. Pénteken Oroszország jelezte, hogy napi 500 ezer hordóval csökkenti olajtermelését márciustól, hogy stabilizálja a kőolaj jegyzését a világpiacon, amire jelentősen nőttek az árak. Ma reggel ismét bizonytalanabbá vált a piac, miután újból felerősödtek a kamatemelési félelmek az Egyesült Államokban. Ez pedig ellensúlyozhatja a kínai zéró- Covid politika kedvező hatását. A hétvégén az OPEC főnöke, Haitham Al-Ghais is megszólalt, aki szerint érdemes a teljes olajipari kereslet-kínálati helyzetet vizsgálni. A kuvaiti vezető szerint a világ nem ruház be elég eszközt az olaj és gáztermelés fokozásába, s emiatt a következő években hiány lehet a szénhidrogének piacán.
Az arany 1.863 dollárig süllyedt a piacon, miután egyre nagyobb a bizonytalanság a kamatok alakulása miatt. A fogyasztói inflációs adat holnap jelenik meg az Egyesült Államokban, ami irányt adhat a kereskedésnek. A 10 éves USA dollár hozam mindenesetre 20 bázisponttal emelkedett a múlt héten, mivel a befektetők szerint magasabbra emelheti a Fed az irányadó kamatokat és huzamosabb ideig fenn is tarthatja ezt a szintet, hogy megtörje az inflációt. A volt pénzügyminiszter, Lawrence Summers figyelmeztetett, hogy a piacok magabiztosak és önelégültek, miközben a magas infláció problémája továbbra is velünk van.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.