Erste kommentár Holnap jön a januári inflációs adat. A piaci várakozások szerint a decemberi 24,5 százalék után januárban 25,2 százalékra nőhetett az áremelkedés üteme év per év...
Holnap jön a januári inflációs adat. A piaci várakozások szerint a decemberi 24,5 százalék után januárban 25,2 százalékra nőhetett az áremelkedés üteme év per év összeghasonlításban. A 0,7 százalékpontos emelkedés már lassuló növekedést jelentene decemberhez képest, hiszen egy hónappal korábban még 2 százalékpontos volt az ugrás. Mindez annak ellenére, hogy az év végén elengedett üzemanyagárak hatásának jelentős része csak januárban „épült be” az inflációba. A lassulás ellenére valószínűleg még nem ez lesz a csúcs, hiszen bizonyos szolgáltatásoknál csak februártól lép érvénybe az áremelés. Ilyen pl. a Magyar Telekom áremelése is. Ugyanakkor az enyhe januári időjárás újabb meglepetést hozhat a gázárakban, hiszen a jó idő és a kisebb fogyasztás alacsonyabb átlagárat is eredményez számos háztartásban, s a statisztikai hivatal adataiban is. Egy-szó-mint száz, azért megérkeztünk a csúcstartományba. Talán a februári árakkal éri majd el a tetőt, hogy aztán egy lassú csökkenést követően az év második felében dinamikusan csökkenhessen.
Még egy fontos gondolat ennek kapcsán. A kerekedők és egyes szolgáltatók az elmúlt időszakban és még mostanában is keresik a piac által elfogadhatónak ítélt árakat. Ez ugyanazon termékek árában még mindig hatalmas szórást mutat. Ugyanakkor a normalizálódás jelei már látszanak ebben az esetben is, hiszen már hallunk, látunk olyan lépéseket, melyek árcsökkenést jelentenek. Úgy tűnik, hogy a csökkenő vásárlási kedv (lásd kiskereskedelmi forgalom zuhanása) és a verseny érvényesülése végül megteszi hatását, és talán egyre több termékkör esetében találkozhatunk majd konszolidálódó árakkal. A holnap reggel megjelenő adatot összességében kellő izgalommal várja a piac.
Ma is pozitív a hangulat a börzéken, a DAX és a BUX is emelkedik a délelőtti órákban. Annak ellenére, hogy tegnap elég magas hozam mellett bocsátott ki kötvényeket, az OTP árfolyama tovább emelkedik, ahogy az európai bank indexek is, melyek 2 százalék körüli emelkedést mutatnak.
Az Euro Stoxx50 tegnap stagnált, míg a FTSE100 0,3%-ot, a DAX pedig 0,6%-ot emelkedett. A szektorok többsége kismértékben, de emelkedni tudott. Legjobban az egészségügy és az energia teljesített, míg leggyengébben az IT.
A tengerentúlon az eladók uralkodtak. A Dow 0,6%-ot, az S&P500 1,1%-ot, a Nasdaq pedig 1,7%-ot esett. Kivétel nélkül minden szektor csökkent. Leginkább a kommunikációs szektor, melyben jelentős szerepe volt az Alphabet 7%-ot meghaladó esésének is.
Ázsiában már javult a hangulat. A Nikkei még enyhén, 0,1%-kal csökkent, de a CSI300 már 1,3%-ot, a Hang Seng pedig 1,5%-ot emelkedett.
5,5 milliárd dollár költséget tervez megtakarítani idén a Disney – mondta el Bob Iger vezérigazgató a gyorsjelentés publikálásakor. A cég tegnap piaczárás után tette közzé 2023-as pénzügyi évének első negyedéves gyorsjelentését. A bevétel és a részvényenkénti eredmény is meghaladta a Bloomberg-konszenzust. Előbbi éves szinten 7,8%-kal 23,5 milliárd dollárra nőtt (vs 23,4 milliárdos várakozás), utóbbi azonban 6,6%-kal 99 centre csökkent (vs 74 centes várakozás). A Disney+ felhasználók száma elmaradt a szakértői becsléstől (161,8 millió vs 164 millió). A költség megtakarítás részeként nagyjából hétezer munkavállalótól válhat meg a cég, ez a teljes állomány kb. 4%-a. Emellett 3 milliárd dollárral csökkentetnék a különböző filmek és TV show-k költségvetését. A vállalat strukturálisan is átalakul, három divízióban fog működni: szórakoztatás (amely a televíziós és streaming tartalmakra koncentrál), vidámpark szegmens és ESPN. A befektetők jól fogadták a híreket, így a Disney papírjai több, mint 5%-ot emelkedtek a zárás óta.
Csalódást okozott a Google, miután tegnap Párizsban próbálták demonstrálni saját mesterséges intelligencia alapú chatbotjukat, a Bard-ot. A kereső nem bizonyult annyira pontosnak és hasznosnak, mint „riválisai”, s ez bizonytalanságot keltett a befektetők között. „Az Alphabet fejőstehene a Google keresőmotorja” – mondta Mandeep Singh, a Bloomberg szakértője, célozva arra, hogy bármilyen jel, ami arra utal, hogy csökkenhet a Google-t használók száma, negatívan fogja érinteni a céget és a részvényt. Singh hozzátette, hogy a tegnapi prezentáció a pánik jeleit is mutatta, ami kifejezetten szokatlan egy ekkora cégóriástól. Az Alphabet papírok 7,4%-os mínuszban fejezték be a tegnapi kereskedést.
Mandátumának letelte előtt egy évvel távozik a Bayer vezérigazgatója. Werner Baumann nevéhez fűződik a Monsanto felvásárlása, ami sok fejfájást okozott később a Bayer-nek, és ami a mai napig nyomás alatt tartja az árfolyamot is. Baumann helyét Bill Anderson, a Roche korábbi vezérigazgatója veszi át, aki április 1-jével csatlakozik az igazgatósághoz, és június elejétől ül majd a vezérigazgatói székbe. A személyi változás hatására felerősödhetnek a Bayer szétválasztásáról szóló spekulációk, vagyis hogy különválna a gyógyszer és a mezőgazdasági üzletág.
Az ArcelorMittal növekvő acélipari kereslettel számol az idei évre, ami fontos gazdasági indikátor is egyben. A FÁK országaiban vár egyedül csökkenést a társaság, míg Kína lényegében stagnálhat. Az USA-ban és Európában is relatíve erős kereslettel számolnak, részben a készletek visszatöltésének hatásaként, részben pedig a javuló gazdasági környezet miatt. A társaság negyedik negyedévi EBITDA-ja 1,26 milliárd dollár lett, ami 75%-os visszaesés a tavalyi évhez képest, de az 1,21 milliárd dolláros várakozást enyhén felülmúlta. A társaság 0,44 dollár osztalék kifizetését javasolja, két részletben.
A Toyota üzemi eredménye 2022 negyedik negyedévében 22%-kal volt magasabb, mint egy évvel korábban. A vezetőség kiemelte, hogy a gyengébb jen és a nagyobb értékesítési volumen ellensúlyozta az emelkedő anyagárakat. A Toyota változatlanul hagyta a március végéig tartó 2023-as pénzügyi évére vonatkozó 2.400 milliárd jenes (18,2 milliárd dollár) üzemi eredmény előrejelzését, csakúgy, mint a 10,4 millió jármű legyártására vonatkozó célokat. Hozzátették azonban, hogy ez csak akkor sikerülhet, ha elegendő alkatrészt tudnak beszerezni, és nem szembesülnek ismét chiphiánnyal.
Szerdán nagyjából másfél százalékot erősödött a forint az euró ellenében. Ennek eredményeként 386-nál zárt az EURHUF kurzusa. Így visszatértünk a múlt csütörtöki szintekre. Ma ismét nemzetközi események lehetnek meghatározók, holnap pedig a hazai inflációs adatra figyelünk.
A nemzetközi devizapiacokon szerdán befagyott az EURUSD jegyzése, továbbra is 1,073-1,074 körül ingadozik az árfolyam. Ma a szokásos, heti munkanélküli-segélykérelem adatok kerülhetnek a fókuszba.
Az áprilisi leszállítású WTI 78,9, a Brent típusú kőolaj pedig 85,3 dolláron forgott ma reggel hordónként, míg az európai Ural kőolajjal azonnali leszállításra 56,1 dolláron kereskedtek. Tegnap az amerikai energiaügynökség, az EIA jelentése volt érdekes, bár tele olyan információkkal, amelyek összességében nem adtak irányt a piacnak. Az USA finomítói kihasználtsága december óta a legmagasabb szintre emelkedett, ami erős nyersolaj keresletet mutat, viszont az oklahomai Cushingban, ahol a jelentős USA kőolaj készletállomány van, a nyersolaj tartalékok 2021 júliusa óta a legnagyobb szintre nőttek. A nemzetközi piacokon mindenképpen a nyersolaj árakat növelő tényező volt, hogy a BTC vezeték, mely Azerbajdzsánból fut be a török földközi tengeri kikötőbe, Ceyhanba, bizonytalan ideig használhatatlan marad a BP közleménye szerint. Ez a hír az azeri kőolaj kitermelést is érinti, s ezek keresztül a MOL-ra is negatív lehet.
Az arany 1.885 dollár volt ma reggel unciánként. A Fed továbbra is hangsúlyozza, hogy az amerikai dollár kamatszintet emelni kell. John Williams New York-i Fed kormányzó szerint a piac félreérti a gyengébb munkaerőpiaci számokat, mert ez nem feltétlenül okoz majd változást a jegybank politikájában. A 10 éves dollár hozam 3,64%-ra emelkedett, míg a dollár relatíve stabil maradt a piacokon.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.