Erste kommentár Pénteken eladási jelzést adott az MACD a DAX index esetében. A lokális csúcsot még január közepén érte el az index 15.270 ponton, valamivel a technikai szintek mondható 15.000 pont fölött....
Pénteken eladási jelzést adott az MACD a DAX index esetében. A lokális csúcsot még január közepén érte el az index 15.270 ponton, valamivel a technikai szintek mondható 15.000 pont fölött. Azóta viszont nem tudta eldönteni, merre tovább. Két hétig oldalazott, hogy aztán múlt pénteken megérkezzen az eladási jelzés. Persze ez még mindig csak egy jel. Ugyanis továbbra is a 20 napos mozgóátlag fölött van az index, s a fent említett szint sem esett még el. Mindenesetre a piaci szereplők egyelőre kicsit túlszaladtnak tartják az október óta bekövetkezett majdnem 30, év eleje óta pedig majdnem 10 százalékos emelkedést.
Itthon úgy tűnik, hogy az S&P adta meg a kegyelemdöfést a piacnak. Ma reggel, a piac esésével párhuzamosan itt is megérkezett az eladási jelzés az MACD indikátorban. Míg múlt hét csütörtökön a BUX index a 47.260 pont körüli ellenállás szinttel kacérkodott, a leminősítés és a romló nemzetközi hangulat megtette hatását. Jelenleg a 20-30 napos mozgóátlagokkal küzd az index, s nem biztos, hogy győztesen kerül ki belőle.
Az S&P500 továbbra is jól néz ki. Illetve van egy kis szépséghiba, a 4.100 pont körüli szintről való pénteki lefordulás. De ez még csak kis megbicsaklásnak tűnik egyelőre, hiszen nem érkezett eladási jelzés az MACD felől (még messze van ettől), a 20-30 napos mozgóátlagok fölött van az index, s az egyéves csökkenő trendcsatornából való kitörés is meg van erősítve. Szóval egyelőre több a pozitív technikai jel, mint a negatív.
A fundamentumok tekintetében nem változott a véleményünk. A magyar piac enyhén alul-, a DAX jól, az S&P500 pedig enyhén felülértékelt, legalábbis az előremutató P/E ráták szerint. A hitelminősítőktől érkező leminősítések viszont nem segítenek az átértékelődésben.
Pénteken egy helyben toporogtak az európai indexek. Többségük 0 és 0,2% közti emelkedést mutatott. A szektorok többsége emelkedett, amit az ingatlan és az energia szektor vezetett. Leggyengébben az alapvető fogyasztási cikkek teljesítettek.
Amerikában is mérsékelt emelkedés volt látható. A Dow 0,1%-ot az S&P 0,3%-ot emelkedett. Üdítő kivétel volt a Nasdaq 1%-os megugrása. Az emelkedést a nem alapvető fogyasztási cikkek vezették, főként a Tesla 10% fölötti szárnyalásának köszönhetően.
A Nikkei 0,2%-ot, a holdújév miatti egész hetes szünetről visszatérő CSI300 0,5%-ot emelkedett. A Hang Seng index viszont 2,3%-ot esett, főként a technológiai szektor profitrealizálása miatt.
A héten folytatódik a gyorsjelentési szezon. Kedden a McDonald's és a General Motors teszi közzé negyedéves számait, utána pedig a nagy technológiai vállalatok, az Apple, a Meta, az Amazon és az Alphabet jelentését várják a befektetők.
A Ryanair árbevétele 2,31 milliárd euró lett a harmadik negyedévben. Ez 57%-os növekedés az előző évhez képest, de még így is elmaradt a várt 2,36 milliárd eurótól. Az üzemi eredmény 151 millió euró volt a várt 117 millióval szemben, míg az adózott eredmény 202 millió euró lett a várt 263 millióval szemben. Az adózott eredményt a WizzAir-hez hasonlóan itt is szokatlanul nagymértékben pozitívan befolyásolta a devizaátértékelési nyereség. A társaság nem változtatott az egész éves előrejelzésén, továbbra is 168 millió utassal és 1,33-1,43 milliárd euró közti profittal számolnak. Az első kilenc hónap után már némileg túl is teljesítik az éves eredményvárakozás felső élét, de a január-március közti időszak jellemzően veszteséges szokott lenni.
A hírek szerint a Baidu az OpenAI chatbotjához hasonló szolgáltatást fog bevezetni. A debütálás márciusban várható.
Pénteken zömmel 390 alatt folyt a kereskedés az EURHUF-ban, az S&P-től érkező leminősítés hatására azonban gyengült a forint és az euróval szembeni jegyzések 390 fölé emelkedtek. Ma is 390 felett nyitott az EURHUF, s jelenleg már 391,5-ön kereskednek a devizapárral. A héten a hazai piac is a vezető jegybankok kamatdöntéseire fókuszálhat leginkább.
A nemzetközi devizapiacokon pénteken minimális mértékben erősödött a dollár az euróval szemben, ezt azonban a közös európai deviza a mai nyitásban vissza is nyerte. Nem látszanak nagy elmozdulások, 1,09 alatt folyik a kereskedés az EURUSD-ben. Kivárás jöhet a héten a Fed szerdai és az EKB csütörtöki kamatdöntései előtt.
A WTI 78,9 dollár, a Brent pedig 85,8 dollár/hordó volt ma reggel a márciusi lejáratra, míg az Ural mediterrán ára 58,4 dollárt tett ki. A gyengülés főleg amiatt következett be, mert a kereskedők profitot realizáltak a kínai holdújév ünnepség végével. Ez az időszak mindig erős kőolajkereslettel jár, mivel az egyhetes szabadság alatt nő az utazási kedv Kínában. A legnagyobb kínai olajcég, a Sinopec szerint 20%-kal nőtt a benzinkereslet ebben az időszakban. A piac szerint a gazdaság nyitásával tovább erősödhet a nyersolaj iránti igény Kínában, de ilyen kimagasló keresletre néhány hónapig nem számíthatnak. A kínaiak három év után most utazhattak először szabadon. A nyersolajjal együtt a réz ára is csökkent a piacon.
Az arany 1.922 dollár volt ma reggel unciánként. Az árak alig változtak tehát a szerdai Fed ülés előtt, ahol a döntéshozók várhatóan negyed százalékkal emelnek az irányadó kamatokon. A szerdai összejövetel előtt lesznek még fontos makrogazdasági adatok, például az munkanélküli segélyért újonnan folyamodók száma, ami szintén meghatározó lesz. A piac szerint a Fed az év közepére 5% környékére fogja emelni a mostani 4-4,25%-os kamatot.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.