Erste kommentár Jól meglepte a piaci szereplőket a tegnap megjelent, első olvasat szerinti GDP, ami 2,9 százalék lett a várt 2,6 százalék helyett. Igaz, az előző negyedévi 3,2 százalékról csökkent erre a szintre a...
Jól meglepte a piaci szereplőket a tegnap megjelent, első olvasat szerinti GDP, ami 2,9 százalék lett a várt 2,6 százalék helyett. Igaz, az előző negyedévi 3,2 százalékról csökkent erre a szintre a gazdasági növekedés, de jóval a várt felett alakult, s ez megnyugtathatja a Fed döntéshozókat, hogy jó úton járnak. Ugyanis a feladat az, hogy az USA minél kisebb gazdasági áldozat árán érje el újra az árstabilitás állapotát, ami a 2 százalék körüli pénzromlást jelenti. A mostani adat pedig azt sugallja, hogy ez sikerülhet, hiszen az infláció dinamikusan csökken, miközben a GDP növekedés csak kicsit romlik. Viszont azért két dolog aggodalomra ad okot. Egyrészt a GDP árindex a várt 3,2 százaléknál picit nagyobb, 3,5 százalék lett. A másik pedig a lakossági fogyasztás növekedésének mértéke volt, ami ahelyett, hogy 2,9 százalékra gyorsult volna az előző negyedévi 2,3 százalékról, 2,1 százalékra lassult. Míg az első adatnál még így is nagy volt a csökkenés a korábbi 4,4 százalékos értékről, addig a második esetében ellentétes mozgást láthattunk, ami aggodalommal tölthet el bennünket, nevezetesen az első negyedéves GDP növekedésének tekintetében. Hiszen azt sugallja, hogy fogytán lehet a járvány alatt felhalmozott tartalék, s a fogyasztás tovább lassul a jövőben. Ugyanakkor ezen most (még) átsiklottak a befektetők, s a jó GDP adatnak örültek, hiszen egyelőre az látszik, hogy sikerül a gazdaságnak azon a szűk mezsgyén lavíroznia, amely egyezerre csökkenti az inflációt, de a gazdasági aktivitást is a víz fölött tartja. Így egyre többen hisznek a soft landing-ben, a puha földet érésben, azaz a recesszió elkerülésében.
Így az S&P500 egyre inkább elrugaszkodik az egy éves csökkenő trendvonal felső éléről, amelyet különben tegnapelőtt a kereskedés első óráiban tesztelt vissza. Vagyis a technikai kép jónak mondható, amihez most egy kicsit felzárkózott a fundamentális oldal is. Persze azzal a szépséghibával, hogy a jövőbe tekintő komponens, a személyes fogyasztások indexe mindeközben inkább riadót készül fújni, hogy még véletlenül se vegyük meg teljes nyugalommal az indexet. Az amerikai hozamok is emelkedtek a hírre, de ezzel csak visszaállt a tegnapelőtti szint. Vagyis újra egy-egy 25 bázispontos kamatemelést áraz a piac az elkövetkező két Fed ülésre, amelyből az első jövő hét kedd-szerdán lesz. Ma a decemberi személyes jövedelmek és kiadások alakulása miatt aggódhatunk, amelyek rendre 0,2 azázalékponttal maradhatnak el az előző havi értéktől.
A FTSE100 0,2%-ot, a DAX 0,3%-ot, az Euro Stoxx50 pedig 0,6%-ot emelkedett tegnap. A szektorok vegyesen teljesítettek. A pénzügyi szektor vezette az emelkedést, leggyengébben pedig az alapvető fogyasztási cikkek szektora szerepelt.
A tengerentúlon nagyobb emelkedés volt megfigyelhető. A Dow 0,6%-ot, az S&P 1,1%-ot, a Nasdaq 1,8%-ot emelkedett. A szektorok többsége emelkedett, egyedüli kivételt az alapvető fogyasztási cikkek jelentettek. Az emelkedést az energiaszektor vezette.
A Nikkei 0,1%-ot, a Hang Seng 0,4%-ot emelkedett. A sanghaji részvénypiac továbbra is zárva van, de hétfőn már ott is újraindul a kereskedés.
Az Intel csalódást keltő adatokat közölt a tegnapi gyorsjelentésében. Az előző negyedévben a vállalat bevétele 14,04 milliárd dollár volt, alulmúlva a 14,49 milliárdos várakozást. A nyereség 10 cent lett, ami szintén elmarad az elemzők 19 centes becslésétől. Ráadásul az aktuális negyedévre 15 cent veszteséget és 10,5-11,5 milliárd dollár bevételt prognosztizál a vezetőség a számítógépes chipek iránti kereslet lassulása miatt, miközben a piac közel 14 milliárdos bevételre és 25 cent nyereségre számított. Nem csoda, hogy az árfolyam majdnem 10%-ot zuhant a tőzsdezárás utáni órákban.
A kártyatársaság bevétele 7,9 milliárd dollárra duzzadt a 2023-as pénzügyi év decemberben zárult első negyedévében, ami 12%-kal magasabb az egy évvel ezelőttinél, és felülmúlja az elemzők 7,96 milliárdos becslését. Így a 2,18 dolláros egy részvényre jutó nyereség is magasabb lett a várt 2 dollárnál és az egy évvel ezelőtti 1,81 dollárnál is. A VISA kártyákkal történt vásárlások értéke viszont csak 1,6%-kal nőtt éves szinten. Ez elmaradt a várttól, és arra utal, hogy a nehéz gazdasági helyzet miatt a fogyasztók visszafogták a kiadásaikat.
Tegnap valamivel 387-nél nyitott a forint az euró ellenében. A nap jelentős részében enyhe gyengülést láttunk, jobbára 388 körül forgott kurzus. Ma reggel is e szint körül ébredt az árfolyam. Este az S&P mond ítéletet hazánkról, várakozásunk szerint maradhat a nyáron kapott negatív kilátás, a minősítés változtatása nélkül.
A nemzetközi devizapiacokon tegnap sokáig szűk sávban mozgott az EURUSD kurzusa. A vártnál jobb kibocsátási adatok erősítették a dollárt, de a nap végére már tiszavirág életűnek tűnt a szárnyalás. Ezzel együtt ma a vártnál lényegesen jobb spanyol GDP-adatok ellenére is dollár erősödést látunk. Ma ismét a tengerentúlra szegeződnek a tekintetek, a decemberi PCE-inflációra figyelhet a piac.
A Brent 87,8, a WTI pedig 81,4 dollár/hordó szinten forgott ma reggel a márciusi határidőre, míg az Ural azonnali árjegyzése 59,4 dollár/hordó volt. A piacon erős az optimizmus, hogy a kínai nyitás illetve az Oroszország elleni szankciók összességében magasabb kőolajárakat fognak eredményezni, amit ellensúlyoz a világgazdaság lassulása idén. Az EU országok hordónként 100 dolláros maximum árat javasolnak az orosz dízel esetében, ami megnyugtató volt a piac számára, mivel ez a szint nem akadályozza meg jelentősen az orosz dízel importját Oroszországból. A Goldman Sachs figyelmeztetett arra, hogy az orosz olajtermékek elleni szankciók sokkal nagyobb felfordulást okozhatnak a piacon, mint a tavaly december 5-től bevezetett orosz olajexport elleni intézkedések.
Az arany 1.924 dollárra gyengült a tegnap megjelent, a várakozásokat meghaladó USA GDP adatot követően. A tavalyi negyedik negyedévben 2,9%-kal nőtt az USA bruttó hazai terméke év/év alapon, ami pozitív meglepetésként érte az elemzőket. Az erősebb növekedés azt jelenti, hogy a Fed nem feltétlenül lassítja a kamatemelések ütemét, mivel az erős gazdaság kibírja a drágább hiteleket is. Az arany november óta emelkedik, mivel a befektetők szerint a Fed óvatosabb lesz a monetáris szigorítással, mint azt korábban várni lehetett.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.