Erste kommentár Tegnap a kanadai jegybank a vártnak megfelelően megemelete az alapkamatot 25 bázisponttal 4,5 százalékra. Ez még önmagában nem volt meglepetés, de a hozzá tartozó kommentár már annál inkább....
Tegnap a kanadai jegybank a vártnak megfelelően megemelete az alapkamatot 25 bázisponttal 4,5 százalékra. Ez még önmagában nem volt meglepetés, de a hozzá tartozó kommentár már annál inkább. Ugyanis ha nem is befejezte, de szünetelteti a további kamatemeléseket. Nyilván ez egy óvatos kifejezés arra, hogy nagy valószínűséggel befejezte a kamatemelést. A hírre enyhén csökkentek az amerikai kamatemelési várakozások, s gyengült a dollár. Ez pedig újabb löketet adott a forint erősödésének délután négy óra körül. Ez egy jó példája a pillangóhatásnak, de nyilván kellett az is hozzá, hogy az események jó formában találják a forintot, amely még mindig a kedden bejelentett, áprilistól esedékes likviditásszűkítést ünnepelte.
Mindeközben az amerikai piacok továbbra is a sávtetők környékén billegnek. Tegnap a mélyben kezdtek, aztán nulla környékére emelkedtek, s ma is folytatni akarják az emelkedést. Mindeközben a DAX és a BUX is enyhén emelkedik ma délelőtt, azután, hogy a DAX kisebbet a BUX pedig nagyobbat esett a tegnapi napon.
Minimális csökkenés jellemezte a tegnapi kereskedést. A DAX, az Euro Stoxx50 és a FTSE100 is 0,1-0,2%-ot mérséklődött.
Amerikában a Dow és az S&P500 stagnált, a Nasdaq 0,2%-ot csökkent. A szektorok vegyesen szerepeltek. A pénzügyi szektor vezette az emelkedést, leggyengébben pedig a közmű szektor szerepelt.
Az ünnepek után újranyitó Hang Seng 2,2%-ot ugrott ma, a japán Nikkei viszont 0,1%-ot csökkent.
Az elektromosautó-gyártó gyorsjelentése felülmúlta a várakozásokat. A vállat bevétele az előző negyedévben 24,32 milliárd dollár lett, ami 33%-os növekedést jelent éves összevetésben, szemben az elemzők 24,06 milliárdos becslésével. A nyereség 1,19 dollár részvényenként a várt 1,12 dollár helyett. A vállalat vezetősége elismerte, hogy az átlagos eladási árak csökkenő pályán vannak, de hozzátették, hogy az autók megfizethetősége szükséges ahhoz, hogy a Tesla olyan vállalattá fejlődjön, amely évente több millió autót ad el. Az idei évre a kitőzött célszám 1,8 millió jármű értékesítése a tavalyi 1,3 millió után, ami lehetne több is, de Elon Musk szerint óvatosabbnak kell lenni a becslésekkel, mert az utóbbi években is mindig jött valami váratlan, ami felborította a terveket.
A vállalat jó teljesítményét az előző negyedévben a szoftver és infrastruktúra szegmensek vártnál nagyobb növekedése eredményezte. A bevétel 16,69 milliárd dollár volt, szemben az elemzők által várt 16,37 milliárd dollárral, míg a részvényenkénti nyereség 3,60 dollár, ami nagyjából megegyezik az előzetes becslésekkel. A vezetőség bejelentette, hogy megválnak 3.900 dolgozótól, azaz az állomány 1,5%-ától.
A tegnapi bejelentés alapján az olajipari óriás a 350 milliárd dolláros piaci kapitalizációjának több, mint 20%-ának megfelelő összeget szán saját részvények vásárlására. Emellett az osztalékot is megnövelték, a most bejelentett negyedévente kifizetendő 1,51 dollár 3,3%-os osztalékhozamot jelent.
Az SAP ma reggeli gyorsjelentésével megkezdődött az európai gyorsjelentési szezon. A negyedik negyedévben 5,7%-kal 8,44 milliárd euróra emelkedő árbevételt ért el a társaság, ami enyhén elmarad a várt 8,51 milliárd eurótól. A növekedés elsődleges motorja továbbra is a felhő alapú szolgáltatások maradtak, ami 30%-os növekedést ért el. Ez részben a kedvező devizahatásnak volt köszönhető, mivel konstans devizával számolva 22% volt a növekedés, elmaradva a 24,4%-os várakozástól. Az operatív eredmény 2,58 milliárd euró lett, pontosan megfelelve az elemzői várakozásoknak.
A 2023-as évre 8,8-9,1 milliárd eurós operatív eredményre számít a menedzsment, felülmúlva a 8,65 milliárd eurós elemzői konszenzust. Viszont a cash flow előrejelzés csalódást keltett. A várt 5 milliárd euró elmarad az 5,5 milliárd eurós piaci konszenzustól, még akkor is ha figyelembe vesszük az átalakítás egyszeri negatív hatásait.
Az SAP munkaerejének 2,5%-át tervezi elbocsátani idén, ennek kapcsán 250-300 millió eurós átalakítási költséggel számolnak, cserébe 2024-től 300-350 millió eurós költségcsökkentést várnak tőle. A létszámcsökkentésen túl mérlegelik a Qualtrics nevű cégben meglévő 61%-os többségi részesedés értékesítését is.
A Wizz Air ma publikálta harmadik pénzügyi negyedévének eredményét. A társaság 912 millió eurós árbevételt ért el, ami felülmúlta a 905 millió eurós elemzői konszenzust. Az EBITDA minimális (3 millió eurós) veszteséget hozott szemben a várt 23 millió eurós profittal. Ennek ellenére az adózott eredmény 38 millió euró lett, a várt 29 millió eurós veszteséggel szemben. A társaság nagyon jelentős devizanyereséget ért el, ami megdobta az adózott eredményt.
A 2023-as pénzügyi év egészére továbbra is veszteséget várnak, de a 2024-es pénzügyi év ismét nyereséges lehet. Az elmúlt évekhez képest magasabb jegyár környezetet látnak és a foglalások az egy évvel ez előttinél kedvezőbben alakulnak.
Szerdán valamivel 390 alatt nyitott a forint az euró ellenében. A nap első részében stabil maradt a kurzus és szűk sávban mozgott. A dollár délutáni gyengülésével párhuzamosan további, közel egy százalékot erősödött a forint a nap végén, melynek eredményeként 387 alatt zárt. Ma reggel gyengülést látunk eddig, 388 körül jár a kurzus.
A nemzetközi devizapiacokon tegnap a dollár enyhe erősödésével indult a nap, aztán a vegyes képet mutató német Ifo-adatok után fordult a kurzus. Ezt követően 1,09 felett zárt az EURUSD jegyzése. Ma délelőtt 1,092 körül jár az árfolyam. A tengerentúlra összpontosul a befektetők figyelme: USA GDP-adat és munkapiaci mutatók is érkeznek ma.
A Brent 86,3, a WTI 80,5 dollár/hordó volt ma reggel a márciusi szállításra, míg az Ural azonnali, európai ára 58,3 dollár/hordó volt. A nyersolaj tartotta az árát, részben a kínai hírek miatt, melyek szerint gyorsan csökken a kórházban ápolt Covid fertőzöttek száma az ázsiai országban. A mások fő hír, hogy jelentősen gyengült a dollár a világpiacon, ami szintén támaszt nyújtott a dollárban jegyzett nyersolajnak. Az EIA adatai szerint a múlt héten fél millió hordóval nőtt az USA nyersolaj tartaléka, ami az elmúlt 3 hét 20 millió hordós emelkedése után csak kisebb mértékű készlet bővülést jelent. A piac továbbra is mérlegeli a február 5-én bevezetendő orosz olajtermék embargó hatásait az európai és a globális termékellátásra.
Az arany 1.942 dollár/uncia szinten forgott ma reggel. Az erősödés hátterében a gyenge dollár állt, ami kilenchavi mélypontra esett tegnap. A dollár index tavaly szeptember végén érte el a csúcsát 114,1 ponton, jelenleg 101,6 pont a mutató állása. A dollár mellett az amerikai hosszú kamatok is csökkentek, jelenleg a 10 éves dollár hozam 3,48%. A piac a mai USA IV. negyedéves GDP adatra vár, ami meghatározó lesz a hangulatra és a piaci kereskedés irányára.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.