Újabb jegybankár érvelt az 50 bázispontos emelés mellett A Consensus Economics felmérése alapján az Eurózóna elkerülheti a recessziót. A felmérés alapján egy egészen minimális, 0,1%-os GDP növekedés...
A Consensus Economics felmérése alapján az Eurózóna elkerülheti a recessziót. A felmérés alapján egy egészen minimális, 0,1%-os GDP növekedés várható az idei évre. Korábban az elemzői konszenzus még gazdasági visszaesést várt 2023-ra, de a csökkenő gázárak és a kínai újranyitás is pozitív a gazdasági kilátásokat illetően.
Klaas Knot, az EKB holland jegybankára szerint februárban és márciusban is 50 bázispontos kamatemelésre van szükség az EKB-tól, mert egyelőre még túl messze vannak az inflációs cél elérésétől. Múlt héten volt egy átmeneti csökkenés a kamatvárakozásokban, miután a Bloomberg arról írt, hogy már márciusban lassulhat a kamatemelés üteme, de mostanra visszatértek a korábbi várakozások. A piac ismét 140 bázispont fölötti kumulált kamatemelést áraz, míg múlt héten ez 130 bázispontig is leesett.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke szerint is új, közös kötvénykibocsátásra lenne szükség, amiből az EU-ban lehetne támogatni a zöld vállalatokat, melyre a társaságok globális versenyképessége miatt van szükség. Egyre többször merül fel ez a javaslat, melyről az elmúlt hetekben többek között a német kancellár is beszélt már.
Egyre valószínűbbnek tűnik, hogy Szlovákiában előrehozott választásra kerülhet sor, amit szeptember 30-án tarthatnak.
21,6%-ra mérséklődött decemberben a termelői árindex Németországban. Bár ez kissé magasabb, mint a várt 20,7%, de így is 2021 novembere óta a legalacsonyabb érték, és kevesebb mint fele a 2022 augusztus-szeptemberi csúcsnak.
Ezen a héten az amerikai tech-cégekkel folytatódik az aktuális gyorsjelentési szezon. Az S&P 500-at alkotó vállalatok a várakozások szerint átlagosan 9,2%-os profitcsökkenést kénytelenek elkönyvelni az előző év azonos időszakához képest, ami 2016 óta a legnagyobb visszaesés. A Bloomberg szerint hónapok óta csökkennek az eredményvárakozások, mégis fennáll a veszélye, hogy az elemzők még mindig túl optimisták. Holnap a Microsoft teszi közzé negyedéves számait, a hét további részében pedig a Tesla, az IBM és az Intel jelentését várják a befektetők.
A Morgan Stanley stratégái szerint a főbb makrogazdasági mutatók és a vállalati eredmények túlnyomórészt gyengék, ami azonban nincs beárazva a részvénypiacokon.
Jenet Yellen amerikai pénzügyminiszter levélben tájékoztatta a kongresszusi vezetőket arról, hogy elérték a szövetségi adósságlimitet, és tárcája különleges intézkedéseket tesz a fizetésképtelenség elkerülése érdekében. Ha az állam nem tudna eleget tenni fizetési kötelezettségeinek, az a pénzügyminiszter szerint kétségtelenül recessziót okozna az amerikai gazdaságban.
Fumio Kisida japán miniszterelnök a munkaerőpiac felrázását szorgalmazta parlamenti beszédében, melynek lényege, hogy a negyvenéves szintű infláció közepette fontos lenne a bérek nagyobb ütemű növelése, azonban ehhez jobban növekvő ágazatokhoz kellene váltania a munkavállalóknak. Az állam támogatná a dolgozók átképzését, valamint szorgalmazná, hogy a cégek a képességek és nem a hagyományos, kor illetve munkahelyen eltöltött időtartam alapján alakítsák ki bérstruktúrájukat. Ami a monetáris politikát illeti, Kisida szerint még nincs itt az ideje váltásról beszélni, hiszen egyelőre még a korábbi vezetés alatt teszi dolgát a BoJ.
A holdújév ünneplése miatt egész héten zárva tart a sanghaji tőzsde, míg a hongkongi csak csütörtökön és pénteken lesz nyitva.
A Fitch Ratings megerősítette Magyarország befektetési minősítésű „BBB” szuverén besorolását, de a pénteki felülvizsgálat során stabilról negatívra változtatta a kilátást. A hitelminősítő szerint a magasabb globális kamatok, a változékony energiaárak és a gyengülő kereslet Magyarország kulcsfontosságú exportpiacain a „politikai megfontolások által befolyásolt” politikai mixből fakadó sebezhetőségeket tárják fel. A Fitch úgy látja, hogy nagy valószínűséggel késik az európai uniós támogatások folyósítása.
Az amerikai határidős indexek mínuszban voltak ma reggel, míg az európaiak vegyes képet mutattak.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.