A tengerentúli vállalkozások idei teljesítménye elsősorban az amerikai jegybank szerepét betöltő FED kamatpolitikájától függ – mondta az Erste Befektetési Zrt. részvényelemzője. Ugyanis, ha az intézet a kamatemelésekkel nagymértékben lassítja a gazdaságot, ezáltal visszavetve a fogyasztói keresletet, akkor a vállalati számok sem görbülhetnek szépen az év folyamán.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
Márpedig a FED kommunikációja szerint a következő ülésen további 75 (vagy 50) bázispontos kamatemelés jöhet, és idén nem is várható kamatlábcsökkentés. A magas alapkamat sok vállalatnak árt, a mostani gyorsjelentési szezont nyitó bankok számára viszont kedvez.
Ugyan meglehetősen vegyes kép rajzolódik ki az eddigi jelentésekből, de az elmondható, hogy azok a pénzintézetek, amelyeknek jelentős kereskedelmi banki tevékenysége van (pl. a Bank of America vagy a Wells Fargo), jobban teljesítettek a magas kamatoknak köszönhetően. Gyengébben muzsikált viszont például a Goldman Sachs, amely nagyrészt a még mindig visszaeső befektetési-, és részvénykereskedési üzletágára támaszkodik. De a kötvény-, és devizaügyletekből származó bevételek is apadtak – mondta az Erste Befektetési Zrt. részvényelemzője.
Kerekes Tamás szerint az idei gyorsjelentési szezon vesztesei a nyersanyagszektor cégei (a nyersolajjal foglalkozó vállalatok kivételével), a nem alapvető termékeket árusító társaságok és a telekommunikációs vállalatok lehetnek. Az elmúlt évekhez képest szenvedhet a technológiai szektor is, a lakosság ugyanis a magas infláció miatt visszafogta a korábban az online térben elköltött kiadásait. Emellett a cégek is kevesebbet hirdetnek a digitális szférában, a nehéz gazdasági helyzetre hivatkozva.
„Az elmúlt időszak kirúgásai a technológiai szektorban inkább egy korrekciónak tekinthetők, mivel főleg a koronavírus megjelenése után nagyon felpörgött a tech-ágazat, beleértve a munkaerő létszámát is” – tette hozzá Kerekes Tamás. Ez persze nem vigasztalja az elbocsájtott alkalmazottakat. A befektetők viszont általában pozitívan értékelik ezeket a leépítéseket, mert ezzel csökken az adott társaság bértömege.
Az S&P 500 cégei közül eddig 34 jelentett, és hat százalékuk okozott pozitív meglepetést. Ez még akár jónak is mondható, de a profitok hét százalékkal elmaradnak az egy évvel korábbitól. Az év hátralévő részét pedig még több bizonytalanság övezi.
A műsor második felében Nyeste Orsolya, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője volt a vendégünk, akivel szóba került, hogy:
- mi várható a Fitch Ratings-től, az idei első magyar gazdasági felülvizsgálatában?
- tényleg elkerüli Európa a recessziót?
- várható-e még idén magyar devizakötvény kibocsátás?
A Reggeli Monitorban először Kerekes Tamást, az Erste Befektetési Zrt. részvényelemzőjét, majd Nyeste Orsolyát, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzőjét Imre Lőrinc kérdezte.
Az erstemarket.hu a Reggeli Monitor, a Trend FM reggeli hírműsorának kiemelt szakmai támogatója.
Szakértőink rendszeresen tájékoztatják a hallgatókat a legfontosabb gazdasági és piaci eseményekről és információkról, a folyamatok hátteréről, hogy megalapozottabb befektetési döntéseket hozhassanak.
Ez a podcast a műsor vágott, szerkesztett változata.
A podcastban foglaltak kizárólag az előadó személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.