Erste kommentár Igen, jól látja az olvasó! Megjöttek a varjak! Ez azért furcsa egy picit, mert ez az, ami a mi vidékünkön (Budapest külvárosa) hagyományosan a tél beköszöntét szokta jelenteni, s tipikusan...
Igen, jól látja az olvasó! Megjöttek a varjak! Ez azért furcsa egy picit, mert ez az, ami a mi vidékünkön (Budapest külvárosa) hagyományosan a tél beköszöntét szokta jelenteni, s tipikusan novemberben vagy december elején szoktak a madarak behúzódni a földekről a városba. Hogy pontosan ahhoz köthető-e, hogy akkorra fagynak le a földek és tovább nem tudnak a szántókon garázdálkodni vagy valami máshoz, azt nem tudom, de azért a hidegebb időjárás beköszöntének jó előrejelzői szoktak lenni. (Egyelőre nincs fagy, esik az eső.)
Mostanra már nyilván kitalálta a nyájas olvasó, hogy miről akarunk ma reggel beszélni. A gázhelyzetről. A 2021/2022-es év fordulóján ilyenkor már csak 50-51 százalékos töltöttség volt az európai gáztárolókban, most pedig 82 százalék körül van. Ez nem csak azt jelenti, hogy 31 százalékponttal jobbak vagyunk, mint tavaly, hanem azt is, hogy most 31 milliárd köbméter gázzal jobban állunk. Tavaly végül 65 milliárd köbméter gáz jött Oroszországból vezetéken az egy évvel korábbi 150 milliárddal szemben. Két vezetéken, az ukrajnain és a déli, török vezetéken továbbra is jön a gáz. Ezeken kb. 25 milliárd köbméter érkezhet évente Európába (Magyarországra is), az oroszoktól. Ha az imént vázolt előnyünk megmaradna, akkor az azt jelentené, hogy további mintegy 15 milliárd köbmétert kellene beszereznünk más forrásból, amire jó lehetőséget biztosítanak a tavaly átadott LNG terminálok és vezetékek (holland, német LNG terminálok és bolgár, lengyel gázvezetékek). Szóval úgy tűnik, hogy jön a hideg, de ez a holland gáztőzsdén egyelőre nem látszik. Tegnap 55 euró per MWh-ra esett az egyhónapos szállítású gáz ára, amit utoljára néhány hónappal az után láthattunk, hogy a Jamal gázvezetéken drasztikusan csökkentettétek az oroszok a gázszállítást, 2021 szeptemberében! Lehet, hogy egy időre ez lesz az alja az árnak, amely – különben és szerintünk – hosszútávon stabilizálódhat majd, valószínűleg 30 és 60 euró között. Most a várható hidegebb időjárás tréfálhat meg bennünket, de arra sincs garancia, hogy a maradék két szállító vezetéken nem zárja el Putyin a gázcsapot.
Ma negatív a piaci hangulat. A DAX és a BUX is enyhe csökkenést mutat a délelőtti órákban.
A főbb európai részvényindexek 0,2-0,3%-ot emelkedtek tegnap. A szektorok többsége emelkedett, főleg az ingatlanszektor volt erős. A csökkenő gáz- és olajárak közepette egyedüliként az energiaszektor csökkent a tegnapi kereskedésben.
Az amerikai részvénypiac nemzeti ünnep miatt zárva tartott tegnap.
Ázsiában jellemzően negatív ma reggel a hangulat. A CSI300 0,1%-ot, a Hang Seng 1,2%-ot csökken, viszont a Nikkei 1,2%-ot emelkedik.
Hétfőn a 396-397-es sávban kezdte a forint a kereskedést az euró ellenében. Ezt követően a dollár visszaerősödésével párhuzamosan gyengült a magyar deviza és a 398-399-es sávban stabilizálódott. Ma reggel eddig 399 körül ingadozik az árfolyam.
A nemzetközi devizapiacokon a hét első napján gyengüléssel nyitott a dollár az euró ellenében, ugyanakkor a nap további részében korrekciót láthattunk és végül minimálisan a nyitó szint alá tudott erősödni a dollár. Ma újra nyitva lesznek a tengerentúli piacok, 1,81 körül jár a jegyzés a reggeli órákban. Ma a német és európai ZEW-indexre figyelhet a piac.
A WTI 79,5, a Brent típusú kőolaj pedig 84,4 dollár/hordó szinten forgott a márciusi lejáratra, míg az Ural azonnali európai leszállítási ára 55,6 dollár/hordó volt. A piacon jelentős változás nem következett be, a tegnapi amerikai szünnap miatt a forgalom is alacsonyabb volt. A kínai gazdasági aktivitásról szóló adatok a negyedik negyedév vonatkozásában a korábbi várakozásoknál kedvezőbb képet mutattak. Az ország a tavalyi év egészét tekintve nagyon alacsony növekedést ért el, de az utolsó negyedév már javuló képet mutatott. Ez némi optimizmusra adott okot az idei év gazdasági aktivitásával kapcsolatban, ami meghatározó lehet az olajpiacra nézve is.
Az arany 1.909 dollár volt ma reggel, ami enyhe visszaesést jelent az erősebb dollár miatt. Egyelőre inkább kivárás van a piacon. A kamatok alakulása, a dollár és a hosszú hozamok a leginkább meghatározó tényezők. A 10 éves dollár hozam jelentleg 3,57%. A Fed január végén ül össze legközelebb és dönt az irányadó kamatok mértékéről.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.