Erste kommentár Az előző hónapok emelkedését követően decemberben újra csökkenésnek indult a globális ellátási lánc problémáit jelző, Fed által számított GSCP index. Az index 1,18 pontra...
Az előző hónapok emelkedését követően decemberben újra csökkenésnek indult a globális ellátási lánc problémáit jelző, Fed által számított GSCP index. Az index 1,18 pontra csökkent decemberben a novemberi 1,23 pont után, ahova a szeptemberi 0,94 pontos lokális mélypontot követően emelkedett. A csökkenés ellenére továbbra is nagyok a feszültségek az ellátási láncban, melyek elsősorban a koreai szállítási idő növekedésében és a tajvani készletek növekedésében keresendők. Ezek a feszültségek különben sok más kisebb faktor csökkenésének köszönhetően hozták lejjebb az index értékét. Ugyanakkor az ázsiai fejlemények valószínűleg továbbra is lassítani fogják az index csökkenését, áll a közleményben.
Ez is fontos tényező az inflációs folyamatokban, amelyről ma részletesebb képet kapunk az USA-ban. A decemberi inflációt mindenki izgatottan várja, hiszen nem mindegy, hogy mikor és milyen szinten áll meg a Fed a kamatemeléssel. A piac 6,5 illetve 5,7 százalékos értéket vár az inflációs és maginflációs számokban, a novemberi 7,1 és 6 százalékot követően.
Holnap pedig itthon szemlélgethetjük majd a valószínűleg 25 százalék fölött alakuló decemberi inflációs adatot. Ugyanakkor azért egyre valószínűbbnek tűnik, hogy év elején meglesz a tető, valószínűleg 27 százalékos értékkel, hogy aztán elinduljon valamiféle lassú csökkenés a hazai inflációban is.
Európában enyhe optimizmussal várják az indexek a délutáni amerikai adatot. Így a DAX is emelkedik, amely tegnap áttörte a korábbi ellenállást, s ma ezt megerősíteni készül egy további emelkedéssel. A BUX viszont szenved, ami meglepetés, mivel a hitelpiacon további jelentős hozamcsökkenés látszik.
A FTSE100 0,4%-ot, az Euro Stoxx50 1%-ot, a DAX pedig 1,2%-ot emelkedett tegnap. Az egészségügyi szektoron kívül minden szektor emelkedett, de kimagasló volt az ingatlanszektor több, mint 3%-os emelkedése.
Az USA-ban is emelkedés volt látható. A Dow 0,8%-ot, az S&P500 1,3%-ot, a Nasdaq pedig 1,8%-ot emelkedett. Minden szektor pluszban zárt, az emelkedést itt is az ingatlanszektor vezette, szintén 4%-ot közelítő ugrással.
Ázsiában viszont bizonytalan volt a kereskedés. A Hang Seng 0,4%-ot csökkent, a Nikkei stagnált, míg a CSI300 0,2%-ot emelkedett.
Érintőképernyősek lehetnek a Mac-ek – írja a Bloomberg. Steve Jobs, a cég legendás társalapítója, majd későbbi vezére régebben még „ergonomikusan katasztrofálisnak” nevezte ezt a funkciót, cégen belül hosszas vita folyt korábban az ötletről, ugyanis erre a szerepre alapvetően az iPad tabletek szolgálnának. A piaci riválisok ugyanakkor sorra dobják piacra az érintőképernyős laptopokat, így az Apple nem teheti meg, hogy lemarad az említett trendről. A cég vezetői attól is félnek, hogy az új funkcióval saját tabletjük, az iPad keresletét csökkentenék. Az első érintőképernyős Mac 2025-ben kerülhet a piacra.
A világ legnagyobb félvezetőgyártója, a Taiwan Semiconductor Manufacturing Company jelentéséből kiderül, hogy a vállalat a tavalyi negyedik negyedévben 20,5 milliárd dollárra növelte a bevételeit, ami 43%-kal magasabb egy évvel ezelőttinél. A nyereség 9,7 milliárd dollár lett, ez 78%-os növekedést jelent éves szinten. A TSMC az idei első negyedévben 16,7 és 17,5 milliárd dollár közötti bevételre számít, ami alacsonyabb a piac által várt 17,9 milliárdnál. Négy év óta először csökkenhet a bevétel, ami a globális kereslet visszaesését jelzi.
Szerdán napközben enyhén tovább gyengült a magyar deviza az euró ellenében, de a nap végére visszakanyarodott. Minimálisan és átmenetileg a lélektani 400-as szint felett is járt az EURHUF kurzusa, végül azonban korrigált és 398,3-nál zárt. Elképesztően magas lett a decemberi költségvetési hiány, meghaladta az 1200 milliárd forintot. Ma alapvetően a nemzetközi események és az euró-dollár árfolyama mutathatja az irányt a magyar fizetőeszköznek.
A nemzetközi devizapiacokon szerdán sokáig 1,075 közelében oldalazott az EURUSD jegyzése. Délután EKB-s tisztviselőtől további szigorú üzeneteket hallhattunk, ami enyhén tovább húzta a kurzust az európai deviza erősödésének irányába. Ma az USA inflációs és munkapiaci adatai kerülnek fókuszba.
A Brent 82,9, a WTI 77,6 dollár/hordó szinten állt ma reggel, míg az azonnali jegyzésű Ural mediterrán árfolyama 53,4 dollár volt hordónként. Az emelkedésben volt tehát egy kis pihenő, de a kereskedők szerint tovább folytatódhat az árak növekedése, ha a kínai nyitásról kedvező hírek érkeznek. A Holdújév előtt láthatóan nő az ázsiai ország kőolaj igénye, mivel három év után először lehet nagy tömegben utazni Kínában. A Goldman Sachs szerint 110 dollár lehet a kőolaj jegyzése a harmadik negyedévben, a zéró covid politika eltörlése rövid távon a nyersolaj és a réz keresletére hat leginkább. Az orosz olajembargó piacra gyakorolt hatása egyelőre minimális, viszont Oroszország jelentős költségvetési bevételtől esik el, miután a hírek szerint mindössze 40 dollárért lehet venni nyersolajat az orosz kikötőkben.
Az arany 1.882 dollár volt ma reggel. A ma délutáni decemberi amerikai fogyasztói inflációs adat lesz a legfontosabb indikátor: a piaci várakozás 6,5% év/év alapon. Ennél kisebb adat könnyen 1.900 dollár fölé lökheti a nemesfém ártá, mivel a csökkenő inflációs nyomás a jegybankokat is lazább politikára ösztönözheti. Az arany az utóbbi másfél hónapban 15%-kal emelkedett a csökkenő inflációs várakozások, a gyengébb dollár és a süllyedő kamatok miatt.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.