Erste kommentár A mostani Mikulás szezon ugyan a múlt héten véget ért, de azét érdemes valamiféle egyenleget vonni. A jelenséget az óév utolsó öt és az újév első két napjának...
A mostani Mikulás szezon ugyan a múlt héten véget ért, de azét érdemes valamiféle egyenleget vonni. A jelenséget az óév utolsó öt és az újév első két napjának összteljesítményére szokták érteni. Ha a külföldi piacokat nézzük, akkor valamiféle halvány jele volt, ugyanis a DAX majd két százalékkal emelkedett. Viszont az S&P500 index esetében csak néhány tized százalékos pozitív elmozdulást láthattunk. Itthon pedig nem hogy emelkedés nem volt, de mintegy két százalékos csökkenést szenvedett el a BUX index. Vagyis idén a Mikulás nem nagyon ügyködött.
Az itthoni rossz teljesítmény mögött egyértelműen a kormány karácsonyi ajándéka állt, ami az újabb különadó formájában látszólag csak a Richtert érintette, de valójában az egész piacnak virgácsot hozott, hiszen tovább növelte a bizonytalanságot. Azt meg tudjuk, hogy a bizonytalanság a piac egyik legkevésbé szeretett eseménye, hiszen a kockázati prémium növekedésén keresztül leértékeli a részvényeket.
Apropó! Ha már kockázati prémium, akkor tőkeköltség. Hiszen ez a faktor a kockázatmentes hozamból és a prémiumból tevődik össze. Igaz, az utóbbi növekedett a bizonytalansági faktor miatt, de pénteken a jelentős hozamesés, amely – szerintünk – a jelentős mértékű dollár hitel sikeres kibocsátásának (jelentős túljegyzés mellett) köszönhető. Ebben persze a pozitív piaci hangulat is segített. Mindenesetre ezen keresztül a tőkeköltség jelentősen csökkent, amelynek jó pár százalékos részvényérték növelő hatása van, de ebből most is csak picit láthattunk. Ráadásul ma tovább csökkennek a referencia hozamok, mintegy 10 bázisponttal szinte minden lejáraton. Jó lenne ennek hatásából ténylegesen többet látni a részvénypiacon is.
Ma alapvetően enyhén pozitív a hangulat a piacokon. A délelőtti órákban a DAX és a BUX is enyhe emelkedést mutat.
Zöldbe borultak a részvénypiacok. A főbb indexek és azon belül is minden főbb szektor kivétel nélkül emelkedni tudott. Pénteken a FTSE100 0,9%-ot, a DAX 1,2%-ot, az Euro Stoxx50 pedig 1,5%-ot emelkedett.
A tengerentúlon még nagyobb volt az emelkedés. A Dow 2,1%-ot, az S&P 2,3%-ot, míg a Nasdaq 2,6%-ot ugrott.
Az MSCI EM index, mely elsősorban ázsiai részvénypiaci kitettségből áll, 20%-ot emelkedett az októberi mélypont óta, ezzel átlépett a bika piacba. Ma a japán részvénypiac zárva volt, míg a CSI300 0,8%-ot, a Hang Seng pedig 1,9%-ot emelkedett.
A francia bankcsoport a lakossági szegmensen belül átalakítaná a hitelkártya és fogyasztási hitelek üzletágat, mivel nem elégedett ezen területek kockázatarányos jövedelmezőségével. A jövőben a lakossági hiteleknél az eszközzel fedezett hitelekre (pl. például autóhitelek) koncentrálhatnak, a kedvezőbb kockázati profil miatt. Az átalakítás további részletei nem ismertek.
3.200 munkavállalójától válhat meg a Goldman Sachs a héten – írja a Bloomberg. Elsősorban a bank alaptevékenységének számító kereskedési és banki szolgáltatási egységekhez tartozó dolgozóknak inthet búcsút a pénzintézet. A cég 2018 vége óta 34%-kal 49 ezer főre növelte állományát, így a mostani kirúgások részben az utóbbi évek túlnövekedésének a korrigálását jelentik. A Goldman jövő kedden teszi közzé 2022-es negyedik negyedéves gyorsjelentését.
Pénteken stabil maradt a forint az euróval szemben. Az EURHUF kurzusa lényegében ellentétes irányban követte le az euró-dollár pár mozgását. Az árfolyam végül 394-nél zárta a heti kereskedést. Ma reggel a visszafogott konjunktúra adatok hoztak gyengülést. A héten inflációs adatokat közöl a KSH, ami a nemzetközi eseményeken túl fontos lehet a jegyzésre nézve.
A nemzetközi devizapiacokon pénteken folytatódott a dollár erősödése, melyet a délelőtt nyilvánosságra hozott és a vártnál jobban mérséklődő valutaövezeti infláció, valamint a továbbra is rendkívül erőteljes tengerentúli munkapiaci adatok is tápláltak. Ezek nyomán már 1,05 alatt is járt az EURUSD kurzusa. Fordulatot a vártnál lényegesen gyengébb amerikai konjunktúra felmérések hoztak, melyek tulajdonképpen a recesszió előszelének is tekinthetők. Ezt követően 1,065-ig ugrott a jegyzés. A héten az európai konjunktúrán a sor, valamint az USA inflációs adata lehet a piacot megmozgató tényező.
A WTI 75,4, a Brent 80 dolláron forgott hordónként a márciusi lejáratra ma reggel, míg az azonnali leszállítású Ural ára 52,6 dollár volt. Az árfolyamok elsősorban a kedvező kínai hírek és a kevésbé szigorú Fed politika miatt emelkedtek. Kína a hírek szerint gyorsabban átvészelheti a Covid járványt, mint amire korábban számítani lehetett. Az ország gazdasága kezd helyreállni, a szakértők szerint a kínai Holdújév februárban már jelentős utazási kedvet hozhat magával. A Fed kevésbé lesz szigorú, mivel az USA gazdasági aktivitása lassul, legalábbis ez volt a pénteki munkaerőpiaci jelentés üzenete. A jegybanki politika enyhülése emelheti a kockázatvállalási kedvet és növelheti az olaj iránti keresletet.
Az arany 1.874 dollár volt ma reggel. A pénteki munkaerőpiaci adat visszaesést mutatott az új munkahelyek számában novemberhez képest, amit a befektetők a Fed-re nehezedő nyomás csökkenéseként értelmeztek. Ez segítette a kamatok esését is, a 10 éves dollár hozam jelenleg 3,63%. Az arany egy csökkenő inflációs környezetben nagyon sikeres befektetés lehet. Az emelkedést erősíti a kínai gazdaság nyitása is, mivel a kínai vevők fontos szerepet játszanak az arany fizikai piacán.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.