Erste kommentár Gyenge évet zárt 2022-ben a részvénypiac. A hirtelen visszatérő, sőt elszálló infláció óriási változást hozott a befektetések piacán. A jegybankok rohamléptékkel...
Gyenge évet zárt 2022-ben a részvénypiac. A hirtelen visszatérő, sőt elszálló infláció óriási változást hozott a befektetések piacán. A jegybankok rohamléptékkel szigorítottak az alapkamatokon, az olcsó pénz korszaka szinte egy csapásra véget ért, ami komoly átértékelést hozott a piacokon. Az S&P500 és a Nasdaq100 is 2008 óta a leggyengébb évet zárta. Előbbi 20%-ot, utóbbi 35%-ot csökkent. Európában némileg jobb volt a helyzet, a STOXX600 13%-ot esett tavaly, amivel 2018 óta legrosszabb évét zárta.
Kivételes év volt a tavalyi, hiszen az eszközosztályok közti diverzifikáció sem sokat segített. A kamat- és hozamemelkedés hatására a kötvények is estek. A Bloomberg befektetési besorolású kötvényeiből összeállított indexe 15%-ot veszített értékéből.
Az általános esés alól kivételt bizonyos értelemben a nyersanyagok jelentettek. A Bloomberg nyersanyagárindexe 13%-ot emelkedett 2022-ben, de például az arany csak oldalazott.
A gyenge évet követően 2023-nak már szerencsére jobb kilátásokkal futunk neki. Az S&P500 és a Nasdaq100 esetében eleve a 2000-es évek eleje óta nem fordult elő, hogy a részvényindex két egymást követő évben csökkenjen. Ráadásul a tengerentúlon már határozottan bekövetkezett az inflációs fordulat, és talán az Eurózónában is túl vagyunk rajta, ami fellélegzést hozhat. A jegybankok hónapokon belül befejezhetik a kamatemelési ciklust, és a hátralévő néhány kamatemelésre a részvénypiacok már nagyrészt immunisak lehetnek, mivel azok már a jövőt árazzák.
Az év utolsó kereskedési napján Európában és az USA-ban is csökkenés volt a jellemző.
A FTSE100 0,8%-ot, a DAX 1,1%-ot, az Euro Stoxx50 pedig 1,5%-ot esett. A forgalom sok esetben fele, vagy még annál is kisebb része volt a szokásosnak.
Amerikában ennél jóval kisebb, 0,1-0,2% közötti csökkenések voltak a jellemzőek. Itt a forgalom is relatíve magasabb volt, mindössze 10-30%-kal maradt el az átlagtól. Az amerikai tőzsdék ma zárva lesznek.
A főbb ázsiai piacok egyelőre még zárva tartanak. Sanghaj és Hongkong holnap, a japán részvénypiac viszont csak csütörtökön fog újra kinyitni.
Nagyon erős számokat várnak az elemzők a Tesla negyedik negyedéves eladásairól, amit a cég nemsokára, valamikor január elején tehet közzé. A Bloomberg konszenzus 421 ezer autó értékesítését becsli, ez 22%-kal haladná meg az eddigi rekord, 2022-es harmadik negyedévi adatokat. A jó számokat árnyalhatja, hogy az elektromos autógyártó az év vége felé 7.500 dolláros kedvezménnyel kínálta autóit, ami az év során elfogadott infláció csökkentő törvényben foglaltak szerint visszaigényelhető adótámogatásként.
A Deutsche Bank korábbi 10,43%-os CET1 tőkekövetelményét 10,55%-ra emelte fel az EKB. A Deutsche Bank a harmadik negyedév végén 13,2%-os CET1 mutatóval rendelkezett, így az enyhén megemelt tőkekövetelményt is teljesítik, vagyis ez nem jár hatással.
Kisebb erősödéssel zárta a forint az évet az euróval szemben. Az EURHUF kurzusa kicsivel 400 alatt zárt pénteken. Az új évet is 400 alatt nyitotta a hazai deviza, majd kissé gyengült. Egyelőre enyhe optimizmus látszik a forintpiacon, a tőzsdei gázár alacsony és a dollár viszonylag gyengén zárta az évet az euróval szemben – ez a két tényező hagyományosan segíti a forintot. A héten alapvetően a nemzetközi hírekre, eseményekre figyelhet leginkább a piac, oldalazó mozgások várhatók.
A nemzetközi devizapiacokon a múlt hét második fele az euró további lassú erősödéséről szólt. A mai nyitásban viszont korrigálni látszik a dollár, és a múlt hét végéhez képest 0,3%-os erősödésben van az amerikai deviza az euróval szemben. Az EURUSD kurzusa jelenleg 1,0675-ön áll. A héten a Fed jegyzőkönyve és az USA-beli munkapiaci adatok lehetnek a befektetői figyelem fókuszában.
A WTI 80,3, a Brent 85,9 dollár/hordós áron fejezte be az évet közeli határidőkre, míg az Ural azonnali árjegyzése 56,3 dollár/hordó volt. Az év vége enyhe emelkedést hozott az árakban, részben az orosz kínálat csökkenése okozta félelem miatt. A kínai hírek ugyanakkor továbbra is aggasztók, mivel az ázsiai országban tombol a covid, ami rövidtávon visszaveti a keresletet. Ugyanakkor a második negyedévtől kezdve gyorsan nőhet a kínai energia fogyasztás. Az IMF előrejelzése szerint a világ harmada recesszióba süllyedhet 2023-ra. Érdekesség, hogy a Chevron négy év után először vásárolt venezuelai kőolajat, mivel az USA enyhített a kommunista rezsim elleni szankciókon. A Chevron könnyű kőolajat és kondenzátumot is szállít Venezuelának, ami segíti a nehéz venezuelai kőolaj finomítását. Az USA déli részén lévő finomítók nyersanyagellátásban korábban kulcsszerepet játszott ez a latin-amerikai kőolaj féleség. Venezuela 2015-ben még napi 3 millió hordó kőolajat termelt, ma ez 500-700 ezer hordó mindössze.
Az arany 1.824 dolláron forgott ma reggel. Az év vége az erősödés jegyében zajlott a csökkenő kamatvárakozások és a gyengülő dollár miatt. A 10 éves állampapír hozam jelenleg 3,91%, míg a dollár 1,0675-ös szinten áll az euróval szemben. A piac rövidtávon az Egyesült Államok gazdasági aktivitását fogja figyelni, ezek az adatok lesznek meghatározók. Egyelőre enyhült az inflációs nyomás, ami kedvező előjel, ugyanakkor a gazdasági aktivitás erős, ami a munkaerőpiacon is érezteti hatását. A szakértők szerint csak a munkaerőpiac enyhülésével fog igazából csökkeni az áremelkedés üteme a Fed által kívánt szintre.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.