Olaszország tesztelné a Kínából érkezőket Gediminas Simkus, a litván jegybank elnöke a Financial Times-nak adott interjújában arról beszélt, hogy meglátása szerint az Eurózóna inflációja féléves...
Gediminas Simkus, a litván jegybank elnöke a Financial Times-nak adott interjújában arról beszélt, hogy meglátása szerint az Eurózóna inflációja féléves lemaradást mutat litvánhoz képest, ami azt jelenti, hogy a csúcs még várat magára, de hamarosan itt lehet.
Olaszország minden Kínából érkező utazót tesztelni fog, és azt szeretné, ha az Európai Unió országai is így tennének. A milánói hatóságok a hét elején közölték, hogy két Kínából érkező járat utasainak csaknem fele pozitív lett a vírusra. A legtöbbjüknél nem mutatkoztak a betegség tünetei. Az ügy miatt az Európai Bizottság is tanácskozást kezdeményezett.
Az Exxon beperelte az EU-t az olajtársaságokra kivetett adó miatt. A vállalat azzal érvel, hogy az EU-nak nincs jogi felhatalmazása az adó kivetésére. A szeptemberben bejelentett adó 2 milliárd dolláros költséget jelentene a cégnek. Az adóból befolyó összeget az EU a fogyasztók energiaköltségének csökkentésére fordítaná.
A függőben lévő lakáseladások novemberben 4%-kal csökkentek októberhez képest, így már hatodik hónapja tart a visszaesés. A friss adat sokkal rosszabb, mint a piac által előrejelzett 0,8%-os csökkenés. Erről a magas lakáshitel-kamatok tehetnek, melyek hatására drasztikusan csökkent a lakásvásárlási kedv. Az előző év azonos időszakához képest a függőben lévő lakáseladások visszaesése 37,8%-os. Mégis, " a december folyamán csökkenő jelzáloghitel-kamatok hatására a lakásvásárlási aktivitásnak a következő hónapokban helyre kell állnia, és segítenie kell a gazdasági növekedést" - mondta Lawrence Yun, az amerikai ingatlanközvetítők szövetségének vezető közgazdásza.
A Goldman vezérigazgatója a munkatársaknak küldött év végi üzenetében megerősítette, hogy létszámleépítés várható, melyre január első felében kerülhet sor". A cég a nyereség visszaesésének megfékezése érdekében akár 4000 dolgozótól, vagyis a munkaerő 8%-ától is megválhat.
Folytatta jelentős kötvényvásárlási akcióját a japán jegybank. A BoJ korábbi lépése, amivel 0,25%-ról 0,5%-ra növelték a 10 éves kötvényhozam sapkáját csak, fokozta a spekulánsok megjelenését a piacon, ami tovább emelte a kötvényhozamot a sapka irányába. A jegybank ennek következtében kénytelen volt ismét kötvényeket vásárolni, nem csak az említett lejáratra, de a rövidebb időtávú papírokból is. A határidős kötvényügyletek már 80 bázispontos hozam fölött történnek, ami mutatja, hogy a befektetők egyre kevésbé hiszik el, hogy a BoJ nem fogja folytatni a monetáris kondíciók szigorítását.
Megkezdte a legmodernebb, három nanométeres mikrochipjeinek gyártását a Taiwan Semiconductor Manufacturing. A cég ezzel csatlakozott a Samsunghoz, igyekezve megtartani helyét a világ legfejlettebb félvezetőinek meghatározó szállítójaként. A TSMC elnöke, Mark Liu hozzátette, hogy olyan gyárat fognak építeni Tajvanban, amely hamarosan a két nanométeres chipek gyártására is alkalmas lesz.
Elállt részvényeinek hongkongi tőzsdére való bevezetésétől a Pinduoduo és a Full Truck Alliance is, írja a Bloomberg. A két cég, melyek papírjai elérhetők a New York-i tőzsdén is, egyelőre nem jelentette be hivatalosan a döntést.
Tegnap szinte lemásolta keddi útját a forint az euróval szemben. Napközben 404 közelébe gyengült a magyar deviza, majd onnan 401 alá erősödött vissza a nap végére. Ma reggel is gyengüléssel kezdett a hazai fizetőeszköz, 402,3 forintba kerül egy euró.
Nemzetközi vizeken a dollár tudott erősödni, ma reggel 1,062 körül ingadozik az EURUSD.
A WTI határidős jegyzése 78 dollár alá esett, a Brent pedig 82,5 dollárba került hordónként. Egyre nagyobb a félelem, hogy a kínai zéró-covid politika beszüntetése a vírusfertőzés megugrását eredményezheti világszerte, és korlátozásokhoz vezethet. Az Egyesült Államok bejelentette, hogy megköveteli a Kínából érkező utasoktól, hogy negatív vírustesztet mutassanak fel a reptereken, és Olaszország is bejelentette, hogy tesztelni fogja az ázsiai országból érkezőket. A további monetáris szigorítás és a jövő évi recesszió lehetősége szintén nyomás alatt tartja az olajárat.
Folytatódott tegnap az esés az amerikai tőzsdéken. A Dow, 1,1%-t csökkent, az S&P 1,2%-os, a Nasdaq pedig 1,4%-os mínuszban zárt.
Az európai tőzsdék nagy része sem tudott emelkedni, a DAX 0,5%-ot, az Euro Stoxx50 0,6%-ot esett. Kivételt a londoni tőzsde jelentett, az FTSE 100 0,3%-os pluszban zárta a kereskedést.
Ázsiában is negatív a hangulat ma reggel. A CSI300 0,4%-os, a Hang Seng és a Nikkei pedig 0,9%-os mínuszban jár.
Vegyes képet mutattak ma reggel a fő határidős indexek.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.