Februártól elzárják a csapot Vlagyimir Putyin válaszolt a G7 országok, az EU és Ausztrália által korábban bevezetett 60 dolláros nyersolajár plafonra. Oroszország február elsejétől nem fog nyersolajat szállítani...
Vlagyimir Putyin válaszolt a G7 országok, az EU és Ausztrália által korábban bevezetett 60 dolláros nyersolajár plafonra. Oroszország február elsejétől nem fog nyersolajat szállítani az árplafont betartó országok számára. A tilalom a jelenlegi ismeretek szerint öt hónapig tarthat. Ezzel egyidejűleg a német kormány magabiztos azzal kapcsolatban, hogy a Berlint és Németország északi térségét ellátó PCK Schwedt olajfinomító, amelyet eddig a Barátság vezetéken keresztül orosz nyersolajjal láttak el, az orosz olaj nélkül is képes lesz biztosítani a szükséges kapacitásokat.
Luis de Guindos EKB alelnök szerint az Eurózóna „nehéz gazdasági helyzet” elé néz, gondol itt arra, hogy a magas infláció mellett a gazdasági visszalassulás is nehezíteni fogja a szakértők dolgát. De a spanyol jegybankár utalt arra is, hogy a vállalkozások számára még nehezebb túlélni és értéket teremteni, valamint hozzátette, hogy az EKB 2%-os inflációs célja reálisan 2025 második felében érhető el.
Minden optimista várakozást eloszlatott a tegnapi kereskedés afelől, hogy jön a Mikulás-rali Amerikában. A hirtelen kínai nyitás elbizonytalanította a befektetőket, akik szerint a koronavírus jelentős károkat okozhat az ázsiai ország gazdaságában, s ez valamelyest a világgazdaságra is átragadhat. A 10 éves dollárhozam 3,74%-ról 3,84%-ra ugrott, az S&P 500 0,4%-kal, a növekedési részvényekkel teli Nasdaq 100 pedig 1,5%-kal került lejjebb tegnap.
Elővigyázatosságból akár új beutazási szabályokat is alkalmazhat az USA a Kínából érkezőkre az ott szélvész gyorsan terjedő Covid fertőzések miatt.
Japánban az ipari termelés novemberben 0,1%-kal csökkent havi szinten, ami az októberi 3,2%-os csökkenéshez képest jelentős javulást jelent, és jobb, mint a 0,2%-os csökkenésre vonatkozó előzetes becslés. Éves szinten 1,3%-kal csökkent novemberben az ipari termelés.
Kína covid-korlátozásainak feloldása sokkal gyorsabb és agresszívebb volt, mint ahogy azt a legtöbb elemző várta. A hirtelen enyhítés a szakértők szerint további zavarokat fog okozni a gazdaságban az első negyedévben, mivel a fertőzések száma megugrik, ugyanakkor nagyobb az esély a gyorsabb és erősebb fellendülésre 2023-ban. A hongkongi részvények a kínai covid-korlátozások enyhítése miatt közel 2%-ot emelkedtek.
Nem sikerült az emelkedés tegnap az amerikai tőzsdéken, a csak a Dow tudott minimális, 0,1%-os pluszban zárni, ezzel szemben az S&P 0,4%-ot, a Nasdaq pedig 1,4%-ot esett.
Az európai tőzsdéket visszafogott mozgások jellemezték, a DAX és az Euro Stoxx50 0,4%-ot emelkedett, a londoni tőzsde zárva tartott.
Ázsiában vegyes képet mutatott a kereskedés ma reggel. A CSI300 és a Nikkei 0,4%-os mínuszban jár, a Hang Seng viszont 1,4%-kal emelkedik a kínai újranyitás miatti optimizmus hatására.
Az illikvid piacokra jellemző mozgást mutatott be tegnap a forint, amely az euróval szemben először 400 környékéről 404-re gyengült, majd a nap végére végül 401-nél zárt. Ma reggel ismét mérsékelten gyengül a hazai deviza, jelenleg 401,8 forintba kerül egy euró.
Az EURUSD ma reggel a tegnapihoz hasonló 1,065-ös szinten kereskedik.
A WTI határidős jegyzése ma reggel valamivel 79 dollár fölött mozgott, a Brent pedig 84 dollárba került hordónként. A kínai covid-korlátozások további enyhítése javította a keresleti kilátásokat. Az újranyitás jegyében az ország vezetése tegnap bejelentette, hogy január elején megkezdik az új útlevelek és utazási engedélyek kiadását. Oroszország megtiltotta az orosz nyersolaj és finomított termékek exportját a G7-ek árplafonját elfogadó külföldi vevőknek, ami kínálati aggodalmakat váltott ki. A befektetők azonban továbbra is óvatosak a jövő évi globális recesszió növekvő kockázatával kapcsolatban, mivel a főbb központi bankok további szigorítást terveznek.
Annak ellenére tudott mérsékelten erősödni az arany árfolyama, hogy a dollárhozam 10 bázisponttal 3,8% fölé nőtt tegnap, ami alapvetően rossz hír a kamatot nem fizető nemesfém számára. Ma reggel 1.811 dollárba került egy uncia. A vártnál gyorsabb kínai nyitásból adódó várakozások szerint a jövő évben nőhet az arany iránti kereslet, amely a csökkenő amerikai inflációval együtt segíti a nemesfém kurzusát.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.