Erste kommentár Eljött a mikulás rally ideje. Mától a jövő év második kereskedési napjáig kellene az emelkedésnek tartania, ha idén is lesz tőzsdei mikulás. Persze a tegnapi jó makrogazdasági adatok...
Eljött a mikulás rally ideje. Mától a jövő év második kereskedési napjáig kellene az emelkedésnek tartania, ha idén is lesz tőzsdei mikulás. Persze a tegnapi jó makrogazdasági adatok elbizonytalanították a befektetőket, akik megrettentek attól, hogy a nem kicsit felfelé módosított fogyasztási és GDP adatok a Fed-et a piac által vártnál szigorúbb lépésekre késztethetik. Csak halkan jegyezzük meg, hogy a Fed eddig is szigorúbb pályát vetített előre, mint a piac. Egyrészt szerintünk van még annyi pénz a rendszerben, hogy ha akarják, akkor meglegyen az „ablak csinosítás, öltöztetés”, másrészt a technikai indikátorokat nézve nem történt tegnap olyan nagy tragédia. Sőt, a tegnapihoz hasonló mozgás sok esetben az emelkedés előszele szokott lenni. Szóval még semmi sincs veszve a mikulás rally hívők számára.
A DAX enyhén emelkedik ma délelőtt, míg a BUX enyhén csökken.
A túl jó adat is tud ijesztő lenni, ez történt tegnap Amerikában. A Dow 1,1%-ot, az S&P500 1,5%-ot, a Nasdaq pedig 2,2%-ot esett. És ahogy közelítjük a hó végét, egyre inkább úgy tűnik, hogy a dotcom lufi kipukkadása óta a legrosszabb decembert zárhatja a Nasdaq100, amiben vastagon benne van a Tesla 30%-os csökkenése is a hónapban.
Enyhe optimista nyitást követően lefordultak tegnap az európai indexek és a FTSE100 0,4%-ot, a DAX és az EuroStoxx 50 egyaránt 1,3%-ot csökkent végül.
Ázsiában is csökkenés volt tapasztalható. A CSI300 0,6%-ot, a Hang Seng 0,7%-ot, a Nikkei pedig 1%-ot esett.
Állítása szerint két évig nem fog Tesla részvényt eladni Elon Musk, miután idén majdnem 40 milliárd értékben vált meg a saját maga által vezetett cég papírjaitól, főleg a Twitter felvásárlása miatt. Musknak nem tetszik a jelenlegi gazdasági környezet, és leginkább majd akkor vásárolna vissza az elektromos autógyártó papírjaiból, ha stabilizálódik a helyzet.
Enyhén erősödött tegnap a forint az euróval szemben. A 400,6-os tegnapi zárószint egyre közelebb van az inkább lélektanilag fontos 400-as szinthez. Nagy kérdés, hogy az év hátralévő napjaiban sikerül-e ezt áttörni, és tud-e tovább javítani a forint az idei évi rendkívül rossz teljesítményén. Tavaly év végéhez képest ugyanis - még az elmúlt napokban látott gyors felértékelődés után is - 8,5%-kal értékelődött le a hazai deviza, aminek döntő szerepe van a nagyon magas idei inflációban. A 2023-as kilátások kapcsán azonban optimisták vagyunk, a jövő év a szigorú monetáris kondícióknak és a magas külső hiánycsökkenésének köszönhetően várakozásunk szerint az árfolyam további erősödését hozhatja.
A nemzetközi devizapiacokon sincsenek nagy mozgások, alig változott tegnap az EURUSD árfolyama. Ma reggel enyhe felértékelődésben van a közös európai deviza, a kurzus jelenleg 1,0604-en áll.
A Brent 81,7, a WTI pedig 78,3 dollár/hordó volt ma reggel a februári határidőre, míg az azonnali jegyzésű Ural genovai árfolyama 55,8 dollár/hordót tett ki. A nyersolaj annak ellenére gyengült, hogy Alexander Novak orosz olajügyi miniszter szerint 2023-ban az orosz kőolajtermelés napi 5-700 ezer hordóval csökkenhet a szankciók és az EU ársapka miatt. Az orosz nyersolaj bányászat 2022-ben napi 10,7 millió hordó lehetett, ez csökkenhet jövőre napi 10 millió hordó körülire. Az orosz tengeri olajexport a szankciók bevezetése utáni héten 54%-kal, napi 1,69 millió hordóra esett vissza. A szakértők szerint ennél nagyobb csökkenés is elképzelhető a következő hónapokban. A gyenge gazdasági kilátások azonban egyelőre visszafogják az olaj árát, ami ellensúlyozza a kisebb orosz kínálatot.
Az arany 1.797 dollár/uncia volt ma reggel. Az USA-ban tegnap erős GDP adat látott napvilágot: a 3,2%-os harmadik negyedéves növekedés meghaladta az előzetes év/év alapon számított 2,9%-ot. Az új munkanélküliek száma is alacsonyabb lett a vártnál. A piacok nem örültek az erősebb gazdasági teljesítménynek, mivel ez a Fed-et szigorúbb monetáris politikára ösztönözheti. A jegybank ugyanis korábban már jelezte, hogy tovább emeli kamatait, aminek a mértéke a makrogazdasági adatoktól függ leginkább. A mostani számok biztossá teszik az 5% feletti irányadó kamatot 2023-ban, ami negatívan hat az arany árára. A Fed irányadó kamata jelenleg 4,0-4,5%.
A Reggeli-ben feltett kérdésrünkre a válasz:
A Helion cég fúziós erőműve, amely más módon próbál fúziós energiát előállítani, mint a fő sodorban levő kutatások. Már 2024-re szeretnének működő erőművel rendelkezni.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.