Erste kommentár Csak kapkodjuk a fejünket. Ma reggel kiderült, hogy az angol gazdaság még annál is rosszabbul teljesített, mint ahogy korábban gondoltunk. A harmadik negyedévben 0,3 százalékkal zsugorodott negyedév per...
Csak kapkodjuk a fejünket. Ma reggel kiderült, hogy az angol gazdaság még annál is rosszabbul teljesített, mint ahogy korábban gondoltunk. A harmadik negyedévben 0,3 százalékkal zsugorodott negyedév per negyedév alapon a gazdaság, az első becslés szerinti 0,2 százalékkal szemben. Az angol háztartások már negyedik negyedéve visszaeső jövedelmekkel kell, hogy számoljanak, hiszen a negyedik negyedévben is további csökkenés látható. Az elkölthető jövedelmek 0,5 százalékkal csökkentek a harmadik negyedéveben, és a gazdaság 0,8 százalékkal van a járvány előtti szinten, míg a G7 országok többi tagja stabilan fölötte van, amiből a németek a legerősebbek, hiszen 10 százalékkal haladják meg az akkori szintet.
Mindeközben az amerikai fogyasztói hangulat nagyot ugrott tegnap, 108 pont környékére. Ez az elmúlt 20 évet tekintve magas adat, viszont ha a járványt közvetlenül megelőző éveket nézzük, akkor még jóval alatta marad az akkori 130 pont körüli értékeknek.
A két adatból jól látszik a széttartás. A szigetország egyre mélyebben süllyed bele a gazdasági nehézségekbe, romlik a fogyasztók megélhetése, miközben az USA-ban javul a fogyasztói hangulat. Ennek ellenére az FTS100 jól tartja magát (széles külföldi kitettség), míg az amerikai indexek örülnek.
Ma délelőtt a DAX enyhén emelkedik, míg a BUX enyhén csökken.
Jó hangulat uralkodott tegnap a részvénypiacokon. Lehetséges, hogy már az év végi rally megindulását látjuk.
A DAX 1,5%-ot, a FTSE100 1,7%-ot, az EuroStoxx50 1,8%-ot emelkedett. Minden szektor 1% fölötti emelkedést tudott felmutatni tegnap Európában. Leginkább az ingatlan szektor emelkedett, míg a közmű lemaradó volt.
Amerikában egységesen 1,5-1,6% közötti emelkedés volt látható. A tengerentúlon is minden szektor emelkedett. Itt az energia vezette a listát, és az alapvető fogyasztási cikkek teljesítettek leggyengébben.
Ázsiában már némileg árnyaltabb a kép. A CSI300 stagnált, a Nikkei 0,5%-ot, a Hang Seng pedig 2,4%-ot emelkedett.
A legnagyobb amerikai memóriachip gyártó, a Micron Technology 2023-as pénzügyi évének első negyedéves tegnap közzétett gyorsjelentésében az előttünk áll évben várható nehézségekre koncentrált. A cég 4,09 milliárd dollár bevételt és 4 cent részvényenkénti profitot termelt. Előbbi éppen csak elmaradt a piaci várakozástól, míg utóbbi meghaladta az 1 centes prognosztizált veszteséget, azonban jócskán elmaradt az egy évvel korábbi 2,16 dolláros nyereségtől. A cég nagyjából 10%-kal tervezi csökkenteni munkaerő-állományát jövő év végéig, de a vezetőség szerint más költségcsökkentő intézkedésekre is szükség lesz. A nehezebb időket jósló előrejelzés alapja a visszaesett okostelefon és PC kereslet, amelynek következtében nehéz lesz eladni az előállított chipeket.
A BNP Paribas CET1 tőkemegfelelési kritériumát a korábbi 9,27%-ról 9,56%-ra emeli meg az EKB jövő év elejétől. Mivel a bank a harmadik negyedév végén 12,1%-ős CET1 mutatóval rendelkezett, így bőven teljesíti az új kritériumot is.
A Stellantis már le is zárta a magyar aiMotive felvásárlását, melyet még november közepén jelentett be. A felvásárlással az autógyártó csoport az önvezető autók fejlesztését igyekszik felgyorsítani.
Továbbra is szűk sávban mozog a forint az euróval szemben. Bár tegnap összességében enyhe forintgyengülés látszott, az EURHUF kurzusa egyre közelebb kerül a 400-as szinthez. Az MNB keddi üzenetei a monetáris szigor fenntartásáról és az energiaimport számára a devizaszükséglet további biztosításáról fontos támaszát jelentik az árfolyamnak az év utolsó napjaiban. A lélektaninak számító szint áttörése viszont az év végi alacsonyabb forgalomban sem ígérkezik egyszerűnek. A reggel közzétett folyó fizetési mérleg adatok vélhetően nem hatnak érdemben a kereskedésre.
A nemzetközi devizapiacokon tegnap minimális mértékben gyengült az euró, a mai nyitásban azonban ismét erősödik a közös európai deviza. Az év vége közeledtével a főbb piacokon sem várhatók fontosabb adatok vagy kamatdöntés, az árfolyamokat így az elkövetkező napokban leginkább a háborús, valamint az energiapiaci hírek mozgathatják.
A WTI 78,6, a Brent pedig 82,4 dollár volt ma reggel a februári leszállításra, míg az Ural azonnali leszállítási ára 54,4 dollárt tett ki. A tegnapi áremelkedés, melynek a fő oka az USA nyersolaj tartalékának 5,9 millió hordóval való csökkenése volt, tovább folytatódott ma reggel. A piac bízik abban, hogy 2023-ban erős lesz a kínai kereslet, a rövid távú jelek azonban nem túl biztatók. A hírek szerint az ázsiai országban tombol a covid, a hatóságok nem tesznek közzé adatokat, de a halálozási statisztikák az elmondások szerint masszívan nőttek. Ez visszahathat a kőolaj kereskedelmére is. Az olaj árára kedvezően hatott az olcsóbb dollár is a héten. Az orosz embargó hatása látszik az export számokon, a Bloomberg értesülései szerint a múlt héten a korábbi mennyiség felére esett vissza a tengeri eladás volumene.
Az arany 1.816 dollár volt ma reggel. A korábbi erősödés főleg a gyengülő dollár miatt következett be. A piac most is irányt szeretne kapni, amit elsősorban a heti amerikai makrogazdasági adatoktól vár. Többek között a GDP növekedésről, az új munkanélküliek számáról és a tartós eszközök és új otthonok eladásáról láthatunk majd adatokat. A Fed várhatóan fékez a kamatemelések ütemén, de továbbra is kérdés, hogy milyen szinten tetőzik az irányadó dollár kamat 2023-ban.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.