Erste kommentár Ugyan a „quadruple witching” valójában „triple witching” 2020 óta, amikor az egyedi részvényekre vonatkozó határidős ügyleteket kivezették a tőzsdéről, de így is marad a...
Ugyan a „quadruple witching” valójában „triple witching” 2020 óta, amikor az egyedi részvényekre vonatkozó határidős ügyleteket kivezették a tőzsdéről, de így is marad a részvény és index opciók illetve az index határidők kifutása mára. Ez a negyedéves kifutás, ami az év egyik nagy eseménye – pláne a decemberi –, amikor a kereskedés utolsó órájában a portfóliók átrendezése miatt is jelentősen megugrik a forgalom. Maga az esemény nem feltétlenül szokott nagy volatilitással járni, de idén a jelentősebb volatilitás és a lejáró kontraktusok nagy (4.000 milliárd dolláros) mérete, na meg az, hogy elsősorban a részvény és index opcióban jelentős a kisbefektetői állomány, a piac instabilitását okozhatják ma. Se ez akár komolyabb volatilitásban is lecsapódhat. A 4.000 milliárdból egyébként 2.400 milliárd kötődik az S&P500 indexhez. Különben a kontraktusok alapvetően a 4.000-es szint körül koncentrálódnak.
A DAX tovább csökken ma délelőtt, pedig túladottnak tűnik a rövid indikátorok és a tegnapi nagyobb esését követően. Így akár valamiféle kisebb fordulat is jöhet napon belül, de a napos grafikon szerinti korrekciós fázis, ami három hete tart, még nem fejeződött be. A BUX sem tudja kivonni magát a negatív piaci hangulat alól.
A Fed után az EKB is héja üzenetet közvetített, ami ismét eladói nyomást okozott a részvénypiacokon.
A FTSE00 0,9%-ot, a DAX 3,3%-ot, az Euro Stoxx50 3,5%-ot esett tegnap. Minden szektor csökkent, de leginkább a nem alapvető fogyasztási cikkek és az IT.
Amerikában is az eladók tartották nyomás alatt az indexeket. A Dow 2,2%-ot, az S&P500 2,5%-ot, a Nasdaq pedig 3,2%-ot csökkent. A tengerentúlon is minden szektort adtak, itt az IT és a kommunikációs szolgáltatók szenvedték el a legnagyobb esést.
Ázsiában vegyes a kép. A Hang Seng 0,6%-ot emelkedett, míg a CSI300 0,2%-ot, a Nikkei pedig 1,9%-ot csökkent.
A Volkswagen ma rendkívüli közgyűlés keretében dönt az osztalékról. A javaslat szerint a társaság részvényenként 19,06 eurós osztalékot fizetne ki január elején a részvényeseknek. A Porsche AG tőzsdei bevezetéséből befolyt összeg felét fizetnék ki a részvényeseknek. A tulajdonosi szerkezet alapján nagy valószínűséggel jóváhagyják a javaslatot, és ebben az esetben hétfőn már osztalékszelvény nélkül fognak forogni a Volkswagen részvényei.
Az eddigi 9,08%-ról 9,2%-ra emelte az EKB az UniCredit csoportra vonatkozó CET1 tőkekövetelményt. Mivel a bank a harmadik negyedév végén 15,41%-os CET1 mutatóval rendelkezett, így bőven teljesíti a minimum elvárást, és a megemelt követelmény sem veszélyezteti a bankcsoport osztalék- és részvény visszavásárlási terveit.
Az Adobe árfolyama több, mint 4%-ot emelkedett tegnap, miután a szoftvergyártó közzétette negyedik negyedéves számait. A vállalat bevétele a várakozásoknak megfelelően 4,53 milliárd dollár lett, ami éves szinten 10%-os növekedést jelent. A 3,6 dolláros részvényenkénti nyereség viszont meghaladta az elemzők által várt 3,5 dollárt. A vezetés a következő negyedévben 4,60-4,64 milliárd dollár bevétel mellett 3,65-3,7 dolláros profitra számít részvényenként.
A szerdai nagy erősödés után enyhén korrigált tegnap a forint a gyengébb irányba. A nyitó 404,8-ról zárásra összességében 406,5-re emelkedett az EURHUF devizapár. Az év vége közeledtével a jegybank jövő keddi kamatmeghatározó ülése kerülhet egyre inkább a fókuszba a forintpiacon. Várhatóan szinten, 13%-on marad az alapkamat, és a jelenlegi monetáris keretrendszerben sem várható egyelőre változtatás.
Az EKB kamatdöntő ülését várták tegnap a nemzetközi devizapiacok. Az ülés kimenetele a vártnak megfelelő, 50 bázispontos további kamatemelés volt, kommunikációjában azonban a vártnál szigorúbb hangvételt ütött meg az európai jegybank. Az EURUSD kurzusa így jóval 1,07 fölé emelkedett, majd később korrigált, és a nap végére kisebb gyengüléssel zárt az euró a dollárral szemben. A mai nyitásban 1,065 körül folyik a kereskedés.
A WTI 75,9, a Brent típusú kőolaj pedig 81,1 dollár/hordó volt ma reggel, míg az Ural azonnali európai árjegyzése 57,3 dollár volt. Jelentős fundamentális hír nem jelent meg a piacon, a befektetők figyelik a keresleti adatokat, illetve a kínai zéró covid stratégia enyhítését. Az orosz olajszállításokról vegyes hírek láttak napvilágot. Amíg az Ural kereskedelme problémamentesen zajlik, addig a Távol-Keleten a felére estek vissza az ESPO szállítások. A magyarázat abban rejlik, hogy az előbbi, gyengébb minőségű kőolaj az ársapka alatt forog, a magas minőségű és keresett ESPO jegyzésára pedig 60 dollár felett van. Az ársapka ezért feltétlenül hat az orosz kőolaj szállításokra, egy áremelkedés esetén az Ural piac is további akadályokba ütközne. A piac arra számít, hogy az idei évi napi 7,5-8 millió hordós orosz olaj- és olajtermék export 2023-ban akár napi 1-1,5 millió hordóval is csökkenhet.
Az arany tovább gyengült ma reggel 1.776 dollárra, miután a Fed a héten 50 bázisponttal emelte irányadó kamatát és Jerome Powell jegybankelnök további lépéseket szorgalmazott. A piac 5% fölé várja a mostani 4,0-4,5%-os irányadó dollár kamatot 2023-ban, ami nyomás alá helyezheti a nemesfém kurzusát. A magasabb kamatok ugyanis csökkentik az arany vonzerejét, mivel az utóbbi nem fizet hozamot.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.