Erste kommentár Megtörtént! Amit már a harmadik negyedéves jelentés utáni elemzői tájékoztató után is pedzegetett az OTP, azt meg is lépte. Megvette az üzbég Ipoteka Bank 97 százalékos...
Megtörtént! Amit már a harmadik negyedéves jelentés utáni elemzői tájékoztató után is pedzegetett az OTP, azt meg is lépte. Megvette az üzbég Ipoteka Bank 97 százalékos részvénycsomagját az üzbég pénzügyminisztériumtól. Első körben az üzbég pénzügyminisztérium által birtokolt pakett 75 százalékát veszik meg, amit közel 25 százalék követhet három évvel a tranzakció pénzügyi zárását követően. Erre 2023-ban, a felügyeleti engedélyek megszerzését követően kerülhet sor. A bank tőkéje 192 milliárd forint (5.487 milliárd üzbég szom, vagy 485 millió euró), s tavaly 21,7, az idei első félévben pedig majdnem 23 százalékos megtérülést ért el az előző évi tőkére vetítve. Vagyis rendre 25 és 17 milliárd forintos eredményt sikerült produkálnia, ami a magas, nettó 5,8 százalék körüli kamatmarzsának és a 33 százalék körüli költség-bevétel aránynak köszönhető. Az ország adósbesorolása az S&P-nél BB-, ami jobb, mint az erősen spekulatív török B osztályzat, de jóval alatta marad a magyar BBB minősítésnek. Így az üzbég részvénypiac kockázati prémiuma az Erste metodológiája szerint 8,65 százalék. Mindeközben a 20 éves hozam 17,8 százalék körül van, legalábbis a legutóbbi, november 22-i kötvénykibocsátás árazása szerint. Ez pedig azt jelenti, hogy a tőkeköltség 26,45 százalék, ami magasabb, mint a bank tőkemegtérülése, s rövid távú fair értékként a tőke 83 százalékát adja, ami 120-125 milliárd forint lehet. Na, most ennek 72,8 százalékát vette meg az OTP, azaz a vételár szerintünk 90 milliárd forint körül alakulhatott. Ez kisebb összeg, mint az OTP egy negyedéves eredménye, miközben a profitját (relatíve nagyobb kockázat mellett) évente 25-35 milliárd forinttal, azaz mintegy 6 százalékkal növeli. Ha nem kell alárendelt hitelt adni az Ipotekának, akkor ez nem tűnik rossz üzletnek. Már pedig az, hogy a pénzügyminisztérium, azaz az állam tulajdonos marad, azt sugallja, hogy a bank továbbra is hozzá fog férni az állami forrásokhoz. Ha pedig az OTP-nek be kellene szállni a finanszírozásba, anyabanki hitellel, az mintegy 600-800 milliárd forintra rúgna, ami már nem lenne olyan szexi. Köztes megoldásnak tűnik a lehetséges kötvénykibocsátás. A vételárat különben nem tették közzé a felek sem a mostani, sem a jövőben megvásárlandó részesedés tekintetében.
Az Ipoteka Bank jól pozícionált az üzbég piacon. A 8,5 százalékos, eszköz alapú részesedésével a negyedik-ötödik szereplő az üzbég piacon, míg az első helyen az NBU áll 23,6 százalékos részesedéssel. Az OTP általában arra törekszik, hogy egy adott piacon legalább 10 százalékos piaci részesedést érjen el, ezért azt gondoljuk, hogy erőteljes növekedési stratégiát terveznek végrehajtani. Összességében nem gondoljuk, hogy a tranzakciónak jelentős hatással kellene bírnia az OTP részvény árára nézve.
A korrekció jegében ma délelőtt enyhén tovább csökken a DAX, s a BUX indexben is csökkenést láthatunk.
Emelkedtek pénteken az európai indexek: a FTSE100 0,1%-ot, az Euro Stoxx50 0,5%-ot, a DAX 0,7%-ot. Az emelkedést az ipar és a pénzügyi szektor vezette. A szektorok döntő többsége emelkedett, csak az alapvető fogyasztási cikkek és az energiaszektor csökkent.
A főbb amerikai indexek 0,7-0,9%-kal csökkentek a hét utolsó kereskedési napján. Lényegében az összes szektor csökkent a tengerentúlon, leggyengébben az energiaszektor teljesített. Az egyetlen kivételt az oldalazó kommunikációs szolgáltatók jelentették.
A korábbi erőteljes emelkedést követően ma az eladók uralták az ázsiai részvénypiacokat. A Nikkei 0,2%-ot, a CSI300 1,1%-ot, a Hang Seng 2,1%-ot esett.
A Total pénteken napközben jelentette be, hogy a jövőben nem konszolidálja az orosz Novatekben meglévő 19,4%-os részesedését. Ehhez kapcsolódóan a negyedik negyedévben fog 3,7 milliárd dolláros leírást eszközölni a cég. Az árfolyam alig reagált a leírás hírére, mivel a piac már eddig is nullának vette az orosz eszközök értékét.
A Horizon november 29-én hozta nyilvánosságra, hogy az Amgennel, a Sanofival és a Johnson & Johnsonnal is előzetes tárgyalásokat folytat egy lehetséges felvásárlásról. A Sanofi és a J&J azóta visszalépett, így végül az Amgen lehet a befutó. A legfrissebb hírek szerint a tárgyalások előrehaladott állapotban vannak, az elkövetkező napokban bejelenthetik az üzletet, amely az Amgen eddigi legnagyobb akvizíciója lenne.
Az Air India 500 utasszállító repülőgépet rendelhet meg összesen több tízmilliárd dollár értékben az Airbustól és a Boeingtől.
Csütörtökön masszívan gyengült a forint, és bár pénteken láthattunk egy korrekciót, végül nem bizonyult tartósnak. Az előző hét utolsó napján is a nyitó szint körül, 418 felett zárt az EURHUF. Ma reggel ismét leértékelődésnek indult a magyar deviza, 419 felett jár a kurzus. Lényeges magyar makroadat nem várható a héten, így a nemzetközi események és az uniós hírek hathatnak ki leginkább az árfolyamra.
A nemzetközi devizapiacokon pénteken ismét 1,05 felett nyitott az EURUSD kurzusa. Majd ezt követően viszonylag szűk, fél százalékos sávban mozogva oldalazott a nap folyamán, végül némileg erősödött a dollár. Ma költségvetési adatok érkeznek a tengerentúlról, ugyanakkor a fő fókusz a héten a nagy jegybankok döntéseire irányul majd.
A WTI 71,8, a Brent típusú kőolaj pedig 76,6 dollár/hordó volt ma reggel a februári leszállításra, míg az Ural azonnali leszállítási ára 53,7 dollár/hordót tett ki. Az árak enyhén emelkedtek, miután Kína enyhíteni szeretné zéró Covid politikáját, míg a megsérült Keystone olajvezeték továbbra is zárva van. Egyelőre nem lehet tudni, hogy mikor lehet újraindítani a vezetéket, ahol az egyik legnagyobb baleset történt a múlt héten, mintegy 22 millió liter nyersolaj folyt ki, jelentős környezeti károkat okozva. Csökkenni kezdett ugyan a Boszporusz előtt álló hajósor, miután a török hatóságok felgyorsították az ellenőrzési folyamatot, de még mindig fennakadások vannak az orosz kőolaj szállításokban. Az olajpiac továbbra is kontangó állapotban van, vagyis a közeli határidő alacsonyabb, mint a későbbi lejáratok. Ez a piaci struktúra azt mutatja, hogy az azonnali olajpiac megfelelően ellátott ebben a pillanatban.
Az arany 1.788 dollár volt ma reggel unciánként. Az aranypiac a héten a Fed szerdai döntésére fog figyelni: az amerikai jegybank döntéshozói várhatóan 50 bázisponttal 4,0-4,5%-ra fogják emelni az irányadó kamatokat. A múlt heti amerikai termelői árindex adat mindenesetre magasabb lett a vártnál, a termelői árak 7,4%-kal emelkedtek év/év alapon novemberben. Kérdés a kínai covid politika elhagyása is, mivel ez jelentős növekedési bizonytalanságot hoz a rendszerbe. A kínai hatóságok enyhíteni akarnak a szabályokon, azonban egy elszabaduló járvány könnyen a visszájára fordíthatja a mostani álláspontot.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.