A magyar kormány azonnali hatállyal eltörölte az üzemanyagár plafont A magyar kormány késő este jelentette be, hogy azonnali hatállyal eltörli az üzemanyagárak államilag megszabott felső határát, miután a közelmúltban...
A magyar kormány késő este jelentette be, hogy azonnali hatállyal eltörli az üzemanyagárak államilag megszabott felső határát, miután a közelmúltban tapasztalt pánikvásárlási hullám üzemanyaghiányhoz vezetett. A 480 forintos üzemanyagár plafon 2021 novembere óta volt érvényben, és idén december 31-én járt volna le.
Véleményünk: Az árplafon eltörlése jelentősen növeli az ellátásbiztonságot. Ez pozitív hatással van a MOL jövedelmezőségére is. Nagy kérdés azonban, hogy a downstream üzletág rendkívüli nyereségadója hogyan változik a közeljövőben. A múltban, amikor a kormány szűkítette a kedvezményes árú üzemanyagra jogosultak körét, akkor azonnal megemelte a rendkívüli adót, ami megszüntette a pozitív eredményhatást. Számításunk szerint az üzemanyag ársapka rendszer mintegy 400 millió dollár nem realizált nyereséget jelentett a MOL-nak.
A MOL tegnap jelentette be a karbantartási munkálatok befejezését és a HDS üzem újraindítását Dunai Finomítóban. A teljes kapacitáskihasználtság várhatóan néhány héten belül elérhető.
Nem hozott érdemi előrelépést a tegnapi Ecofin ülés. Sem a magyar támogatás, sem Ukrajna megsegítése, sem a globális minimumadó kapcsán nem született döntés. Az idő viszont szorít, így valószínűleg jövő héten újabb, rendkívüli ülést fognak tartani ezekben a témákban. Korábbi nyilatkozatok alapján legvalószínűbbnek december 12-e tűnik, de hivatalosan még nem hirdettek új időpontot.
Az EU új orosz szankciós csomagon dolgozik, ami az orosz bányaipart venné célba. A bányászati célú beruházási tilalom a kilencedik szankciós csomag része lenne, és a tagországok a következő napokban fogják tárgyalni.
Lengyelország módosította korábbi álláspontját és mégis engedélyezné, hogy német légvédelmi rendszert telepítsenek Lengyelországba.
Megegyezett az Egyesült Államok és a Taiwan Semiconductor Manufacturing, hogy egy 40 milliárd dolláros program keretében mikrochip gyárat épít Arizonában. A cégnek ez lesz a második üzeme az USA-ban. A gyár képes lenne biztosítani a megfelelő chipeket például az Apple-nek vagy az AMD-nek, ami nagy versenyelőny lehetne azzal szemben, hogy Ázsiából importálják ezeket az alkatrészeket az anyaországba. Az előrejelzések szerint az üzemben 2026-ban indulhat meg a gyártás.
A demokrata Raphael Warnock (50,8%) nyerte a Georgia állambeli, egyetlen második körös szenátusi választást a republikánus Herschel Walkerrel (49,2%) szemben. A választásnak már nem volt tétje a Szenátus jelenlegi helyzetét illetően, ugyanis a Demokrata Párt képviselőinek megvolt a kellő 50 széke ahhoz, hogy Kamala Harris alelnök döntő szavazatával együtt többséget alkossanak, így azonban a Szenátus végső összetétele 51:49 lesz a demokraták javára.
A covid-szigor enyhítésének újabb lépéseként a kínai kormány bejelentette, hogy többé nem kell negatív vírustesztet vagy egészségügyi dokumentációt bemutatni az ország különböző részei közti utazáshoz. A hatóságok azt is közölték, hogy amennyiben egy területet nem minősítenek magas kockázatúnak, a munkát és a helyi termelést nem lehet leállítani. A tömeges teszteléseket csökkentik, a tünetmentes vagy enyhe tüneteket produkáló fertőzötteknek pedig nem kell állami intézménybe vonulniuk, hanem otthon maradhatnak a karantén ideje alatt.
A kínai vezetés szerint a monetáris politikának jövőre célzottnak és erőteljesnek kell lennie, és a tisztviselők a gazdaság általános javulását fogják szorgalmazni. "Növekedésre kell törekednünk, miközben a stabilitást helyezzük előtérbe" – hangzott el a Politbüro ülésén.
Az ausztrál gazdaság a harmadik negyedévben 0,6%-kal bővült a második negyedévi 0,9%-os növekedés után. Ez volt a negyedik egymást követő negyedéves GDP növekedés, de a sorozatban a leggyengébb, mivel a háztartások fogyasztása egy éve a legkisebb mértékben nőtt az intenzív költségnyomás és az emelkedő kamatok hatására. Éves szinten 5,9%-kal bővült a gazdaság, ami elmarad a 6,2%-os konszenzusos értéktől.
Az amerikai határidős indexek pluszban voltak ma reggel, míg az európaiak közül az FTSE pluszban, a DAX és a CAC pedig mínuszban volt.
A hitelminősítő intézet az OTP ’BBB+’ hitelminősítésének kilátását stabilról negatívra rontotta.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.