Erste kommentár Pénteken a munkaerőpiaci adat, nevezetesen a nem mezőgazdasági foglalkoztatottak számának vártnál nagyobb bővülése, tegnap pedig az ISM szolgáltatóipari beszerzési menedzser index...
Pénteken a munkaerőpiaci adat, nevezetesen a nem mezőgazdasági foglalkoztatottak számának vártnál nagyobb bővülése, tegnap pedig az ISM szolgáltatóipari beszerzési menedzser index várakozásoknál nem csak jobb, hanem a várt csökkenéssel szemben emelkedő értéke verte ki a biztosítékot a piacon. Szóval a jó az rossz, a rossz az jó mostanában. Ugyanis a jó adatokra újra növekedtek a kamatemelésekkel kapcsolatos félelmek. Míg a pénteki adat után nem volt nagy mozgás a kötvénypiacokon, addig a tegnapi ISM adat már sok volt mindenkinek. Emelkedtek a hozamok, s újra 50+50+25 bázispontos kamatemelést várnak. Így márciusra 5-5,25 százalék lehet a Fed finanszírozási rátájának célzónája, ami 25 bázispontos emelkedés.
Mindeközben az S&P500 index a tavaly december óta tartó csökkenő trendcsatorna felső élébe ütötte a fejét a minap, ráadásul a 200 napos mozgóátlag is éppen itt van. Ez pedig a „két bomba a repülőn” esete, azaz erős indikáció arra, hogy az árfolyamok gyengélkedő üzemmódba kapcsoljanak. Az MACD ugyan nem túlvett, de azért a közeljövőben kialakulhat rajta egy eladási jelzés. Lehet, hogy ez a formáció ki is végzi a mikulásralli esélyét, ami azért egy erős szezonális hatás.
Még valami. Az elmúlt hónapokban a Damodaran által különböző módokon számított részvénypiaci kockázati prémium(ok) nagyot, 80-100 bázispontot csökkent(ek) az S&P500 index esetében. Ez azt jelenti, hogy az elérhető részvénypiaci jövedelmek csökkentek. Ha pedig a pénzpiaci jövedelmek növekedésnek indulnak (nagyobb kamatemelés), akkor az rossz ómen a részvénypiaci befektetőknek. Ebből a szituációból csak az erőteljesebb eredmény- és osztalékbővülés húzhatná ki a részvénypiacot, ami egyelőre várat magára, legalábbis az előrejelzések szerint. Szóval nem árt az óvatosság. Megint jöhet egy lefordulás. Ettől függetlenül, a hosszabb távú kilátások szerintünk pozitívak. Legalábbis néhány részvény esetében. Sok esetben, számos piacon nagyon nyomott részvény értékeltségekkel találkozhatunk. Ez pedig azt jelenti, hogy ha csökken a recessziós és kamatemelési félelem, pl. néhány hónap távlatában, akkor akár egy komolyabb emelkedés is bekövetkezhet, legalább egyes részpiacokon.
S néhány szó az OTP-ről. Ugyan technikailag korrekcióban van, s így teljesen rendben van, hogy csökken az árfolyama. Ugyanakkor a hatalmas esés, amit tegnap produkált, s a ma reggeli gyenge viselkedés is furcsa és kissé érthetetlen számunkra. Úgy is mondhatjuk, hogy a fentebb leírtak ellenére sem tartjuk indokoltnak.
A tegnapi vártnál jobb amerikai gazdasági adatokra emelkedtek az amerikai kamatemelési várakozások. Májusig 10 bázisponttal nőtt a várt kamatemelés mértéke, amire eséssel reagáltak az amerikai részvényindexek. A Dow 1,4%-ot, az S&P 1,8%-ot, a Nasdaq 1,9%-ot csökkent. Minden szektor csökkent, ráadásul az energia és a nem-alapvető fogyasztási cikkek esetében közel 3% volt az esés mértéke.
Kisebb mértékű ugyan, de Európában is csökkenés volt megfigyelhető. Az Euro Stoxx50 0,5% ot, a DAX 0,6%-ot csökkent. A FTSE100 viszont 0,2%-ot emelkedett. A szektorok többsége csökkent, főleg az alapvető fogyasztási cikkek és az IT. Kizárólag az ingatlan és a közmű szektor tudott emelkedni. A pénzügy és az egészségügy pedig stagnált.
A Nikkei 0,2%-ot, a CSI300 0,4%-ot emelkedett ma reggel, a Hang Seng viszont 1,1%-ot csökkent.
A Porsche AG részvényei december 19-től bekerülnek a DAX indexbe, melyből a Puma részvények fognak kiesni. A részvény DAX indexbe való bekerülése már a szeptember végi IPO óta folyamatosan téma volt, így nem számít meglepőnek, hogy az első lehetséges alkalommal index komponensé válik.
Több száz irodai dolgozójától válhat meg a PepsiCo – írja a Wall Street Journal. A leépítés elsősorban az észak-amerikai snack és üdítőital szegmens (pl. Mountain Dew, Frito-Lay) dolgozóit érinti, amit a cég a szervezet „egyszerűsítésével” magyaráz.
Hétfőn 409 körüli szinteken indította a napot a forint az euró ellenében és a nap végére mintegy egy százalékot gyengülve zárt, 413 felett. A ma reggeli órákban már 414 felett jár a kurzus. Ebben szerepet játszhatott a múlt heti rally után a korábbinál egyelőre bő tíz százalékkal magasabb szinten stabilizálódó tőzsdei gázár, illetve Matolcsy György jegybankelnök meglepően kritikus nyilatkozata a fiskális politikát illetően.
A nemzetközi devizapiacokon hétfőn már 1,06-nál is járt az EURUSD kurzusa, ugyanakkor a kereskedési időszak végére a nyitó szint közelében, valamivel 1,05 alatt zárt. Ma az USA külkereskedelmi mérlege mozgathatja meg a piacot. Mindemellett június vége óta nem volt ilyen gyenge az amerikai deviza.
A WTI 77,1, a Brent pedig 82,9 dollár/hordó volt ma reggel, míg az Ural azonnali jegyzésű ára tegnap délután 61,9 dollárig süllyedt Európában. A gyengülés annak ellenére következett be, hogy egyre több jel mutatja, hogy Kína enyhít a zéró covid politikán, és tegnap elindult az orosz importra kivetett EU-s embargó is. Az utóbbi hatására jelentős torlódás alakult ki a Fekete-tengeren a Boszporusz előtt, mivel a török hatóságok csak a megfelelő biztosítással rendelkező hajókat engedik át a szoroson. Az orosz olaj embargó az olajkereskedők körében is nagy felfordulást okozott, mivel félő, hogy jelentős mennyiség marad ezen szereplők kezében, amit csak veszteséggel tudnak eladni. A vártnál jobb tegnapi amerikai makrogazdasági adatok miatt sokan aggódnak, mivel láthatóan további dollár kamatemelésekre fog sor kerülni, hogy a jegybank hűtse a gazdasági hangulatot. Ez pedig a globális olajkeresletre is negatívan hat.
Az arany 1.771 dollár volt ma reggel. A vártnál jobb tegnapi amerikai szolgáltatási adat ismét felerősítette a félelmeket, hogy a Fed nagyobb kamatemelésre készül, mint amire korábban számítani lehetett. A jegybank eddigi lépései ugyanis nem fékezték meg a gazdaságot a kívánt mértékben, és emiatt továbbra is erős az inflációs nyomás. A pénteki napon jelenik meg az amerikai termelői árak alakulásáról szóló jelentés, ami kulcsfontosságú lesz a döntéshozók számára. A Fed a jövő héten ül össze utoljára az évben és a dönt az irányadó kamatok mértékéről.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.