Erste kommentár Ma dönt a Bizottság. Na nem az AE, hanem az EU. Az előzetes hírek szerint kapunk majd hideget-meleget. A jogállamiság kapcsán nagy valószínűséggel továbbra is fenntartják a pénzmegvonást...
Ma dönt a Bizottság. Na nem az AE, hanem az EU. Az előzetes hírek szerint kapunk majd hideget-meleget. A jogállamiság kapcsán nagy valószínűséggel továbbra is fenntartják a pénzmegvonást három kohéziós program tekintetében, ami a 2021-2027 időszakban 7,5 milliárd euró megvonással járhat. Elvileg a 17 pont közül néhány tekintetében még aggályaik vannak. Így azokon változtatni kell, ahhoz, hogy ezek a pénzek kiszabaduljanak. Az RRF kapcsán a programunkat – legjobb tudomásunk szerint – jóvá fogják hagyni, de 10 pontos terv keretében március 31-ig meg kell változtatnunk a jogi rendszert a bírói függetlenség tekintetében ahhoz, hogy megkapjuk a mintegy 5,8 milliárd euró támogatást. A 10 milliárd euró kedvező kamatozású hitel felvételéről még később dönt a magyar kormány. Ha a fentieknek megfelelő hírekkel találkozunk kora délután, akkor az remélhetőleg nem fog jelentős mozgást hozni az árfolyamokban. Az esetlegesen bekövetkező, s ettől minél nagyobb eltérést mutató hírek komolyabb kilengéseket okozhatnak mind a forint-, mind a részvénypiacon.
Míg Európában pozitív a hangulat és a DAX emelkedik, annak ellenére, hogy az MACD eladási jelzést adott, addig itthon az Európai Bizottság döntése előtt inkább félelem uralkodik a piacon, s a BUX enyhén csökken.
Oldalazás volt a jellemző az európai kereskedésben tegnap. A DAX 0,2%-ot csökkent, az Euro Stoxx50 stagnált, a FTSE100 0,5%-ot emelkedett. A szektorok többsége csökkent, főleg az IT. Viszont az energiaszektor kiemelkedően jól teljesített.
A tengerentúlon sem volt egyértelmű irány. A Dow stagnált, míg az S&P500 0,2%-ot, a Nasdaq 0,6%-ot csökkent. Vegyes szektorális teljesítmény volt látható Amerikában. Az IT itt is alulteljesített, az ingatlan szektor viszont még az energiaszektor emelkedését is felülmúlta.
Ázsiában is vegyes a reggeli kép. A Hang Seng 0,6%-ot emelkedett. A CSI300 0,1%-ot, a Nikkei 0,2%-ot csökkent.
Annak ellenére, hogy létszám-stopot rendelt el az Amazon, a cég felhő szolgáltató leányvállalata, az AWS jövőre is növelni szeretné munkavállalóinak létszámát. Az AWS bevétele és eredménye erős maradhat, ami lehetővé és szükségessé teszi a bővülést.
A hét második napján 406-nál nyitott a forint az euró ellenében. Közel egy százalékos kilengést láthattunk a gyengülés irányába, ám a nap végére végül visszatért a jegyzés a kezdőszintekhez. Ma hivatalossá válhat a Bizottság álláspontja: jelen információk alapján a 30%-os kohéziós befagyasztás mellett jóváhagyásra kerülhet a magyar helyreállítási terv. Amennyiben ez megvalósul, akkor összességében inkább pozitív lehet a történet kicsengése. Ma reggel 407-nél várja a bejelentést az EURHUF kurzusa.
A nemzetközi devizapiacokon tegnap sokáig úgy tűnt, hogy beragadt a kurzus az 1,037 körüli szintekre. Elmozdulást a német inflációs adat hozott, ami a várt stagnálás helyett mérséklődést mutatott novemberben. Ezzel a mérsékeltebb emelések támogatói kerülhetnek helyzetbe. Ennek megfelelően gyengült az európai deviza, 1,033-nál zárta a kereskedést. Ma Powell beszédét várja a piac.
A WTI 78,9, a Brent típusú kőolaj ára pedig 83,7 dollár/hordó volt ma reggel, míg az Ural azonnali leszállításra 64,4 dolláron forgott. A kőolaj áremelkedése mögött a fő tényező, hogy az OPEC tagállamok december 4-én ülnek össze és döntenek a nyersolaj kínálat alakításáról. A találgatások szerint az OPEC nem fog változtatni a novemberi napi 2 millió hordós kínálatvágás után, de fennáll a veszélye, hogy az OPEC ismét csökkenti a termelési kvótákat. Az API jelentése szerint 8 millió hordóval esett a múlt héten az amerikai kereskedelmi nyersolaj készlet, ami meghaladta a várakozásokat. A piac figyeli a kínai eseményeket is: az országban ismét oltják a lakosságot, ami előjele lehet annak, hogy az ország feloldja zéró Covid stratégiáját. Emellett a korábbiakhoz képest enyhébb lezárási intézkedéseket tett a kormány.
Az arany stabilan 1.755 dolláron maradt ma reggel. A piac a Fed-re figyel: Jerome Powell a kamatpolitikáról fog ma beszélni, ami a várakozások szerint már nem lesz olyan szigorú hangnemű, mint a korábbi nyilatkozatok. A pénteki amerikai munkaerőpiaci adat is meghatározó lesz, mivel ez megmutatja, hogy milyen állapotban van az amerikai konjunktúra. A kínai enyhébb Covid intézkedések gyengítették a dollárt, ami szintén támaszt adott az aranynak. A nemesfém egyébként a hónapot jelentős emelkedéssel fejezte be, 2021 májusa óta a legjobb havi teljesítményt érte el a termék.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.