Erste kommentár Pénteken rekordot döntött az online értékesítés az Egyesült Államokban. Elérte a 9,12 milliárd dollárt, ez viszont csak 2,2 százalékos bővülés tavalyhoz képest, azaz...
Pénteken rekordot döntött az online értékesítés az Egyesült Államokban. Elérte a 9,12 milliárd dollárt, ez viszont csak 2,2 százalékos bővülés tavalyhoz képest, azaz reálértékben, volumenben csökkenést láthattunk. Pedig komoly engedményeket láthattunk az amerikai kereskedők részéről. Az október elsejei árakhoz képest, az Adobe Analitics alapján, a ruházati termékek ára 13,8, a játékoké 31,8, míg az elektronikai termékek ára 23,4 százalékkal csökkent a Black Friday napjára. Úgy tűnik, hogy ez is kevés volt ahhoz, hogy növekedjen a vásárlási kedv. Az ünnepi időszak egészét nézve idén 210 milliárd dollár elköltésére számítanak, ami 2,5 százalékos növekedés a tavalyi 8,6 és a 2020-as 32 százalékos növekedéssel szemben. Persze akkor kipárnázták a vevőket pénzzel, most meg inkább csak az infláció jutott nekik. Mindenesetre ma a Cyber Monday keretében 11,2 milliárd dollár a várakozás. A vásárlók több mint 60 százaléka aggódik a gazdasági kilátások miatt, ami a legnagyobb mértékű a 2008-2009-es válság óta.
Itthon pedig a beruházási számokkal lettünk gazdagabbak azok után, hogy pénteken nagy bejelentést tett a BMW. A cég 2 milliárd euróra duplázza meg a debreceni beruházását! Az év első három hónapjában a beruházások volumene 7,9 százalékkal bővült s folyó áron 9.978 milliárd forint lett. A feldolgozóipar hasított 26,6 százalékkal, de a kereskedelem illetve a szállítmányozás és raktározás 1,8 illetve 7,6 százalékkal csökkent. A számok viszonylag jónak mondhatók, de a gépipari beruházási számok csökkenő pályára álltak, a 2015-ös évi átlagos érték 164,2 százalékára estek vissza a harmadik negyedévben, az előző negyedévi 167,5 százalékról. Ez pedig olyan értelemben aggasztó, hogy ezek a beruházások azok, amelyek a termelékenységet tovább fogják növelni, s végső soron emelik a GDP szintjét, néhány negyedév távlatában. Reméljük a BMW fejlesztésének duplázódása segíteni fog ezen érték felzárkózásában is.
Ma délelőtt negatív a hangulat a börzéken, a DAX esik. A BUX viszont szembemegy az általános hangulattal és emelkedik. Ez elsősorban a Richternek köszönhető, a cég ugyanis pénteken adott megbízást 550 darab részvény szokásos, év végi megvásárlására.
Az Egyesült Államokban pénteken rövidített kereskedés volt, így nem meglepő, hogy a forgalom nagyjából 60%-kal elmaradt a szokásostól. Egyértelmű irány nem volt a kereskedésben, a Dow 0,5%-ot emelkedett, az S&P500 stagnált, a Nasdaq pedig 0,5%-ot csökkent. A szektorok vegyesen teljesítettek, az ingatlan és a közmű szektor vezette az emelkedést, míg leggyengébben az IT és a kommunikációs szolgáltatók teljesítettek.
Európában is alacsony forgalom és oldalazás volt a jellemző. A forgalom 30-40%-kal elmaradt az átlagostól. Az Euro Stoxx50 és a DAX is stagnált, a FTSE100 pedig 0,3%-ot emelkedett. A szektorok vegyesen teljesítettek, az emelkedést az energiaszektor vezette, míg leggyengébben az ingatlan szektor teljesített.
A kínai Covid intézkedések elleni zavargások hírére esnek ma reggel az ázsiai indexek. A Nikkei 0,4%-ot, a CSI300 1,5%-ot, a Hang Seng 1,9%-ot csökkent.
A BMW 2 milliárd euró értékű bővítést jelentett be az épülő debreceni gyár kapcsán. Egy elektromos akkumulátorcella összeszerelő üzemmel egészül ki a gyáregység, ami további 500 főt foglalkoztat majd. A gyár várhatóan 2025-ben kezdi meg a termelést.
Hat hónapra szóló engedélyt kapott a Chevron, hogy közel három év után folytathassa nyersolaj kitermelését Venezuelában. Az Egyesült Államok Külföldi Eszközöket Ellenőrző Hivatalának (OFAC) döntése alapján az export csak az USA-ba mehet, míg a Chevron importálhat a kitermelés növelését elősegítő eszközöket a dél-amerikai országba.
Az amerikai Szövetségi Kommunikációs Bizottság (FCC) megtiltotta a Huawei-nek és a ZTE-nek, hogy távközlési berendezéseket értékesítsenek az Egyesült Államokban, arra hivatkozva, hogy biztonsági kockázatot jelentenek.
A hét utolsó napján 413 felett nyitott a forint az euró ellenében. Délelőtt erősödést láthattunk és 410 alá is benézett a magyar deviza, majd délutánra már ott is maradt. Végül 409-nél zárta a kereskedést a kurzus. Ma reggel eddig sikerült még lejjebb jönni, 408 körül kezdi a hetet a jegyzés. A héten (várhatóan szerdán) hivatalossá válhat a bizottsági ajánlás. Elfogadásra javasolhatják a magyar helyreállítási tervet, amihez 7,5 milliárd eurós támogatási keret, továbbá egy közel 10 milliárd eurós hitelkeret tartozik.
A nemzetközi devizapiacokon pénteken ismét stabil volt az EURUSD, viszonylag szűk sávban mozgott. Ebben nagyrészt közrejátszhatott a hálaadás miatti rövidített kereskedés is. Ma reggel 1,039-nél jár a jegyzés. A héten elsősorban a fogyasztói árindexek kerülnek fókuszba: Európában headline, a tengerentúlon PCE-inflációs adatokra, illetve munkapiaci adatokra figyel a piac.
A WTI 74, a Brent 81,2 dollárig esett a januári leszállításra, míg az azonnali Ural ára 66,1 dollár volt ma reggel. A piac főleg a kínai zavargások hírére gyengült: az ország a terjedő Covid járvány miatt továbbra is komoly lezárásokra készül, amit egyre kevésbé tud elfogadni a lakosság. A részleges lezárások és a járvány okozta félelem miatt a legtöbb nagyvárosban jelentősen csökkent a gépkocsiforgalom. Az olajárra szintén negatív hír volt, hogy a Chevron megkapta az engedélyt arra, hogy három év szünet után Venezuelában fúrjon. Az amerikai hatóságok és Venezuela között javul a politikai kapcsolat, miután pár hónapja európai cégek kaptak engedélyt venezuelai kőolaj importra. A Brent nyersolaj határidős jegyzésárai kontangó állapotba kerültek, jelenleg a legközelebbi lejárat ára 16 centtel alacsonyabb a soron következőnél. A piaci szerkezet egyre nagyobb rövidtávú túlkínálatra utal. Korábban, több mint egy évig backwardation helyzetben volt a piac, most ez a napokban változott, ami csökkenő árakra utal.
Az arany 1.750 dollárig süllyedt ma reggel, miután a dollár emelkedett a kínai zavargások hírére. A nemesfém jegyzésére kedvezőtlen a dollár erősödése, így gyengült az árfolyam. A piaci szereplők továbbra is a dollár kamatokat figyelik leginkább: jelenleg 3,67% a tízéves amerikai állampapír hozama. A Fed legközelebb januárban emelhet tovább az irányadó kamaton.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.