Erste kommentár Tegnap tovább csökkentek a hozamok. Míg a jegybank próbál az árstabilitás felett őrködni, a fiskális oldal inkább lefelé próbálja tolni a kamatokat. Legalábbis ez látszik a tegnap...
Tegnap tovább csökkentek a hozamok. Míg a jegybank próbál az árstabilitás felett őrködni, a fiskális oldal inkább lefelé próbálja tolni a kamatokat. Legalábbis ez látszik a tegnap bejelentett és mától hatályos kormányrendeletből. Ugyanakkor azért azt is gondoljuk, hogy ha tényleg csak néhány (négy) hónapig marad ez az intézkedés, akkor valószínűleg limitált hatása lesz a monetáris transzmisszióra. A jegybank ma kamatmeghatározó ülést tart, ahol nagy valószínűséggel nem változtat a monetáris kondíciókon, s az alapkamat marad 13 százalékon. Ugyanakkor kíváncsian várjuk, hogy a kommunikáció kitér-e a tegnapi és mától hatályos kormányzati intézkedésre. S ha igen, akkor mit fog mondani róla. Ez mindenesetre segítette a hozamok további csökkenését, ahogy az is, hogy jó hírek érkeztek az Európai Unióból. Az eddigi nyilatkozatokból illetve a pénzügyminiszterek december 6-i tanácskozásának napirendjéből úgy tűnik, hogy mind a kohéziós, mind a helyreállítási alap kapcsán pozitív döntés születhet. Ha pedig így van, akkor a magyar eszközök túl olcsók, s így az átértékelődés jogos.
Nézzük meg a kedvenc példánkat. A 10 éves kockázatmentes hozam mostanra 7,85 százalékra csökkent. Így pl. az OTP esetében a tőkeköltség 18,8 százalékra esett. Ez pedig azt jelenti, hogy 10.846*19/18,8=10.961 forintra emelkedett az eszerint számított korábbi fair érték, a 10.568 forinttal szemben. Persze ez csak egy értékelési mód, de jól magyarázza a tegnapi és a mai pozitív viselkedést is, ami – különben- alapvetően az egész piacra igaz.
A délelőtt folyamán a DAX enyhén, míg a fentiek alapján a magyar piac, a BUX kicsit jobban emelkedik.
Tegnap kisebb esést láthattunk az európai tőzsdéken. FTSE100 0,1%-ot, a DAX és az Euro Stoxx50 pedig 0,4%-ot csökkent.
A tengerentúlon is negatív hangulat uralkodott. A Dow 0,1%-os, az S&P 0,4%-os, a Nasdaq pedig 1,1%-os mínuszban zárt. Az energiaszektor ismét alulteljesítő volt.
Ázsiában vegyes volt a kép ma reggel. A CSI300 stagnált, a Hang Seng 1,2%-ot esett, míg a Nikkei 0,6%-ot emelkedett.
A Zoom bevétele 1,1 milliárd dollárra nőtt, ami 5%-kal magasabb az előző év azonos időszakához képest, és megfelel az elemzők előzetes becslésének. A részvényenkénti nyereség 1,07 dollár lett, felülmúlva a 83 centes Bloomberg-konszenzust. A vezetőség módosította a következő évre vonatkozó várakozásait: csak 4,37-4,38 milliárd dolláros bevételre számít a korábbi 4,39-4,4 milliárd helyett az erős dollár miatt, ami minimális eltérés. Az egy részvényre jutó nyereség viszont magasabb, 3,91-3,94 dollár lehet a korábban jelzett 3,66-3,69 helyett. A Zoom árfolyama mégis esni kezdett a jelentés közzététele után, közel 7 százalékos mínuszban zárta a tőzsdezárás utáni kereskedést.
A Dell harmadik negyedéves jelentése felülmúlta a várakozásokat. A bevétel 24,7 milliárd dollár lett, miközben a piac 24,4 milliárdra számított. Az egy részvényre jutó nyereség 2,3 dollár volt, ez 43%-kal haladta meg az elemzők által várt 1,6 dollárt.
Gyengült a forint tegnap. 410 felett is járt, végül enyhén 409 alatt zárta a kereskedést az euró ellenében. Az uniós megállapodásokkal kapcsolatban is inkább negatív felhangú hírek, kommentárok érkeztek, és a dollár erősödése is ellenszelet jelentett. Ma az uniós tárgyalásokról kiszivárgó információk mellett a jegybanki ülés lesz a fókuszban.
A nemzetközi devizapiacokon hétfőn valamivel 1,03 felett nyitotta a kereskedést az EURUSD kurzusa. A dolláré volt a nap, folyamatosan erősödött az amerikai deviza az euróval összevetve. A folyamatot katalizálta a várttól lényegesen elmaradó német termelői infláció, ami a fogyasztói drágulás enyhülésének irányába mutat, mérsékelve ezzel a kamatvárakozásokat. Eközben a Fed képviselői a kamatemelési ütemek helyett a ciklus csúcsa felé próbálják terelni a piacok figyelmét. Ma reggel 1,026-nál jár a jegyzés.
A WTI 80,7, a Brent típusú kőolaj pedig 88,3 dollár/hordó volt ma reggel, míg az Ural azonnali árjegyzése 65 dollárig csökkent. Nagy volt a változékonyság, a kőolaj piacán tegnap nagy árzuhanás volt tapasztalható arra a hamis hírre, hogy Szaúd-Arábia a jövő év elejétől napi 500 ezer hordóval akarja növelni a termelését. Később a szaúdi hatóságok cáfolták a hírt. Ha mégis meglépik, az a korábbi OPEC+ egyezmény felrúgását is jelentette volna. A kínai hírek mindenesetre továbbra is hatnak: az ország egyre több területet zár le, ahogy nő a fertőzöttek száma. Tegnap hosszú idők után először halálos áldozatot is követelt a járvány az ázsiai országban. Emellett intenzív tárgyalások folynak a G7 államok között az orosz ársapkával kapcsolatban. Az orosz kőolaj a tervek szerint maximum 40 és 60 dollár közötti hordónkénti áron lenne eladható a világban.
Az arany 1.745 dollár volt ma reggel unciánként. A dollár erősödni tudott a kínai covid és lezárási hírek miatt. A piac várja a szerdán megjelenő Fed jegyzőkönyvet, ami betekintést nyújt a jegybanki döntéshozók fejébe. A magasabb kamatok erősítik a dollárt a geopolitika és Kína mellett. Az erős fizetőeszköz pedig negatív az aranyra nézve, a korreláció közel -100%-os volt az elmúlt hónapok során a dollár reálértéke és az arany között. Ahogy erősödött a dollár, úgy csökkent az arany jegyzése a nemzetközi piacokon.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.