Erste kommentár Sokat mentek a piacok, és lehet, hogy már nem is olyan olcsók. Például a DAX kb. egy hónappal ezelőtt a 17 éves átlagos, jövő évi (2023-as) előre mutató P/E értékeltség alapján...
Sokat mentek a piacok, és lehet, hogy már nem is olyan olcsók. Például a DAX kb. egy hónappal ezelőtt a 17 éves átlagos, jövő évi (2023-as) előre mutató P/E értékeltség alapján jóval az átlag alatti, 9,8 körüli értéken forgott. Azóta 20 százalékot emelkedett az index, s az értékeltség feljött 11,3-ra, kicsivel a11,5-ös átlagos értékeltség alá. A BUX is majdnem 20 százalékot emelkedett, de itt az átértékelődés jóval kisebb volt, hiszen 5,1-ről csak 5,7-re ment a P/E értékeltség az átlagos 9,3-hoz képest. Vagyis van még bőven benne tartalék, s elsősorban a vállalati profitok javulása hajtotta az indexet, ami kihatással volt a jövő évi eredményvárakozásokra is. Az Egyesült Államokban az S&P500 és a Nasdaq egyértelműen a 17 éves, 14,8 és 18,8 pontos átlagos értékeltség fölött van a maga 16,8-as és 22,1 pontos értékével. Mindeközben mind a két index 14 százalék körüli emelkedést produkált az elmúlt cirka egy hónapban.
A fenti számokból jól látszik, hogy (i) az amerikai indexek drágábbak mint az európaiak, legalábbis a két évre előre mutató historikus PE értékeltség alapján, ugyanakkor (ii) éppen ezért az S&P500 és a Nasdaq is gyengébb emelkedést mutat, azaz az olló elkezdett záródni ezen indexek között. Az is kiolvasható ebből, hogy a magyar piaccal szemben még mindig óvatosak a befektetők. Elsősorban a jó eredmények és kevésbé az átárazódás húzta a BUX indexet.
A jelentős emelkedéseket követően ma délelőtt a DAX és a BUX is csökken, de úgy tűnik, hogy a fentiek alapján ez rendben is van így.
A DAX 0,5%-ot, az Euro Stoxx50 0,7%-ot emelkedett tegnap. Kivételt a londoni FTSE100 jelentett, ami 0,2%-ot csökkent. A szektorok többsége emelkedett, amit az IT és az energia vezetett. Leggyengébben a kommunikációs szolgáltatók szerepeltek, ebben a Vodafone méretes, 8%-os esése is szerepet játszott.
Jelentősebb kilengés mellett emelkedett tegnap Amerika. A Dow 0,2%-ot, az S&P 0,9%-ot, a Nasdaq 1,5%-ot nőtt. Az egészségügy és a nyersanyagszektor minimálisan csökkent, de ezeken kívül minden szektor emelkedett Amerikában. Az emelkedést a kommunikációs szolgáltatók vezették.
Alapvetően csökkenés volt látható az ázsiai piacokon. A CSI300 0,8%-ot, a Hang Seng 1%-ot esett ma. Kivételt a Nikkei jelentett 0,1%-os emelkedésével.
Kedden már a hétfői nyitószintekhez erősödött vissza a forint, amikor érkeztek az aggasztó hírek az ukrán frontról. Ezt követően mintegy másfél százalékot gyengülve 412 felett zárt a magyar deviza az euró ellenében. A kezdeti pánikot követően ma reggel jelentős korrekciót látunk, ismét 406 körül mozog a kurzus a reggel órákban.
A vártnál jobb európai ZEW-index és a mérsékeltebb tengerentúli ipari termelői árak ismét egy irányba húztak, tovább gyengült a dollár. Az esti órákban a lengyel fejlemények fél százalékot visszahoztak ebből, ugyanakkor ma délelőtt már ott folytatódik a menet, ahol tegnap délután abbamaradt: 1,04-nél jár a jegyzés az EURUSD piacán. Ma az amerikai konjunktúra adatokra érdemes figyelni, a vártnál gyengébb számok az euró malmára hajthatják a vizet.
A WTI 85,7, a Brent 93,2 dollár volt ma reggel a januári leszállításra, míg az Ural azonnali árjegyzése 75,3 dollárt tett ki. A nyersolaj árak elsősorban a tegnapi támadásnak betudhatóan emelkedtek. Két rakéta csapódott be lengyel területre, ami helyi lakosok halálát okozta. Ez az esemény az orosz-ukrán háború eszkalációjához vezethet. Emellett csapás ért egy transzformátor állomást a belorusz-ukrán határon is, ami miatt leállt a Barátság kőolajvezeték déli ága. Egyelőre nem lehet tudni, hogy sikerül-e — és ha igen, mikor — újraindítani az olajszállítást. A szereplők aggódnak amiatt, hogy további energia infrastruktúra pusztul el a háborúban. A kínai vírushelyzet is romlik. Tegnap 20 ezer új fertőzöttet regisztráltak a hatóságok, ami miatt újabb területeket zárhatnak le. Ez a hír gyengítette a kőolaj árát.
Az arany 1.773 dollár volt ma reggel. A dollár erősödése ellenére alig változott a nemesfém ára. Joe Biden elnök szerint nem orosz eredetű volt az a két rakéta, ami Lengyelországban két ember halálát okozta. Ezt követően emelkedett a dollár a többi devizával szemben, ami fékezte az arany árnövekedését, amit a katonai helyzet lehetséges továbbgyűrűzése okozott. Az arany árára a geopolitikai feszültség mellett a dollár kamatok és az amerikai deviza helyzete lesz a jövőben is meghatározó.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.