Erste kommentár Tegnap beszéltünk arról, hogy most valószínűleg nem abból a kottából kell muzsikálni, mint ami a második negyed év eredményközlései után volt. Egyre inkább...
Tegnap beszéltünk arról, hogy most valószínűleg nem abból a kottából kell muzsikálni, mint ami a második negyed év eredményközlései után volt. Egyre inkább nyilvánvalóvá válik, hogy most más a repertoár. Akkor ugyan jó eredményeket láthattunk a nemzetközi porondon is, de legfőképpen itthon. Ugyankkor csak a bizonytalanság maradt a jó eredmények után, ami egy természetes profitrealizálást hozott, s ráadásul elég nagy mértékűt, gyakorlatilag minden vezető részvényben.
Most is igaz a bizonytalanság a recesszió tekintetében, de azért egyre inkább körvonalazódik egy nagy változás. Nevezetesen az inflációt mintha sikerülne megzabolázni. Erre jó példa az USA-ban tegnap megjelent inflációs adat. Itthon ugyan a kormányzat, árstopokkal próbálkozik megregulázni az inflációt a ténylegesen hatékony kínálatbővítő intézkedések helyett, de azért itt is előbb vagy utóbb megjelennek a nemzetközi trendek. Pláne azok után, hogy számos termék már drágább, sőt jóval drágább nálunk, mint a környező országokban. Bizonyos esetekben már nem 10-20 százalékos, hanem akár kétszeres ár jelenik meg itthon. Szóval nem meglepő, hogy a jó amerikai inflációs adatra, nem csak az amerikai hozamok estek, hanem a magyarok is. Nem is picit. Például a magyar referencia 10 éves kötvény hozama kicsivel 9 százalék alá esett 90 bázispontos csökkenéssel.
Mit is jelent ez. Például az OTP esetében a tőkeköltség a korábbi 20,9 százalékról 19,9 százalékra csökkent (kicsi volatilitás csökkenés is benne van). Ráadásul, mindeközben a bank már nem 18 százalék hanem a fölötti tőkemegtérüléssel számol idénre. Az első három negyed évben ez 19,1 százalék volt. Talán meg lesz a 19 százalék. Ez pedig azt jelenti, hogy a korábbi 10.846*18/20,9=9.340 Ft helyett 10.846*19/19.9=10.355 Ft-os értékkel számolhatunk. Ha pedig – netán – a hosszú hozamok csökkennek, akkor további fair értéknövekedésre számíthatunk. Szóval most más a kotta, mint három hónapja volt. Ebbe csak az tud belerondítani, ha valamilyen oknál fogva az eredményvárakozások, az eredmények el kezdenek romlani. Egyelőre erre utaló jeleket nem látunk, sőt az OTP enyhén felfelé módosította a várakozását!
Az általános jó hangulatban a DAX és a BUX is emelkedik ma délelőtt.
A vártnál alacsonyabb amerikai infláció hírére kilőttek a piacok, hiszen az inflációs fordulat azt jelentheti, hogy a Fed-nek a vártnál kevésbé kell szigorúnak lennie, ami pozitív a részvénypiacok számára. Ennek megfelelően az emelkedést a hozamérzékenyen szektorok vezették az emelkedést.
Az amerikai inflációs adatig oldalaztak az európai részvénypiacok, utána indult az emelkedés. A FTSE100 1,1%-ot, az Euro Stoxx50 3,2%-ot, a DAX 3,5%-ot emelkedett. Az energián kívül minden szektor emelkedett, leginkább az IT és az ingatlan.
Amerikában még ennél is nagyobb volt az emelkedés. A Dow 3,7%-kal, az S&P 5,5%-kal, a Nasdaq 7,4%-kal szárnyalt magasabbra. A tengerentúlon minden szektor emelkedett, bár a lista végén itt is az energiaszektor áll. Az emelkedést Európához hasonlóan az IT és az ingatlan szektor vezette.
Kínában még a Covid szabályok enyhülése is hozzájárult a jókedvhez. A japán Nikkei 3%-ot, a CSI300 3,1%-ot, a Hang Seng 7,1%-ot ugrott.
Elon Musk végetvetett a távmunkának a Twitternél – áll az új tulajdonos és vezérigazgató munkavállalóknak küldött levelében. A lépés könnyen elképzelhető, hogy a munkavállalók elbocsájtásának egy indirekt módja, miután korábban óriási mértékű leépítésről beszélt Musk, amelyet később kevésbé drasztikusra módosított. A vezérigazgató arról is beszélt munkavállalóinak, hogy ha a közösségi hálózat ilyen ütemben égeti el pénzállományát, akkor jövőre akár csődöt is jelenthet a hatóságok irányába – utalva ezzel is a bértömeg csökkentésének szükségességére.
Csütörtökön is stabil volt a forint az előző napokhoz hasonlóan. Délután az EURUSD fordulása hozott áttörést a magyar deviza számára is, melyet követően bebukott 400 alá a kurzus. Egyelőre nem volt tartós a jó világ, hamar visszafordult, és végül 401-nél zárt a jegyzés. Ma reggel e szint körül mozog az árfolyam.
A nemzetközi devizapiacon a nap első felében fél százalékos dollár erősödést láthattunk, masszív CPI-adatra apellált a piac. Ezzel szemben az inflációs adatok pozitív meglepetést okoztak, melyet követően instant másfél százalékos ugrást láttunk az EURUSD kurzusában. A kereskedési időszak végén még tovább gyengült a dollár, melynek eredményeként közel háromhavi csúcsán zárt a jegyzés, 1,02-nél. Ma reggel eddig folytatódott a tegnapi tendencia.
A WTI 87,9, a Brent 96,1 árfolyama dollár volt a januári leszállításra, míg az Ural kurzusa 75,8 dolláron állt az azonnali piacon ma reggel. A tegnapi kedvező USA fogyasztói inflációs jelentés hatalmas emelkedést hozott az USA részvény és kötvény piacán, ami a nyersanyagokra is hatással volt. Emellett Kína bejelentette, hogy a zéró Covid politikájának néhány elemét enyhíti, például, hogy külföldi utazás után mennyi időt kell karanténban tölteni, vagy hogy a légitársaságok nem büntethetők, ha Covid fertőzött volt a járatukon. Ezek az intézkedések inkább felületiek, de a piac bízik abban, hogy előbb-utóbb teljesen feloldja a sokak szerint felesleges intézkedéseket Kína.
Az arany kurzusa 1.760 dollárra ugrott ma reggel, miután a tegnap az októberi USA inflációs adat kedvezőbb lett, mint a várakozás. Az árak 7,7%-kal nőttek év/év alapom, ami alatta van a szeptemberi 8,2%-nak. A maginflációs is enyhült a négy évtizedes csúcs után. A hírek hatására nagy részvény és kötvénypiaci emelkedése volt: a 10 éves állampapír hozam 3,81%-ig enyhült, míg a dollár zuhanórepülésbe kezdett. Az euróval szemben egészen az 1,025-es szintig süllyedt a zöldhasú. Az inflációs nyomás enyhülése azt jelentheti, hogy a FED hamarosan befejezheti kamatemelési politikáját.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.