Erste kommentár Az OTP jelentésével idehaza mind a négy nagy cég jelentett, melyek összesen 93 százalékos súllyal szerepelnek az indexben. Ezen cégek összesített számviteli nyeresége a várt 447 milliárd...
Az OTP jelentésével idehaza mind a négy nagy cég jelentett, melyek összesen 93 százalékos súllyal szerepelnek az indexben. Ezen cégek összesített számviteli nyeresége a várt 447 milliárd forinttal szemben 23 százalékkal magasabb, 551 milliárd forint lett. Ez 33 százalékkal haladja meg az eddigi csúcsot, amit különben a második negyedévben láthattunk 413 milliárd forintos értékkel.
Ez azt jelenti, hogy jóval az 5-ös előremutató P/E ráta alatt van a BUX index értékeltsége, még akkor is, ha viszonylag gyengébb következő negyedévet várunk. Ugyanis a rekord profitokban számos egyszeri tétel is közrejátszott, az árfolyam hatástól kezdve a céltartalék visszaíráson keresztül, akár az eszköz értékesítésből befolyt profit is. Szóval a jó alapteljesítményen felül azért a csillagok kedvező együttállása is segítette a cégeket, hogy mindegyik a várakozásoknál – sok esetben nem is kicsivel – jobb eredményt tegyen közzé. De ez nem a nyafogás ideje! Elmondható, hogy a sallangok nélküli teljesítmények is jók voltak, s egyelőre a folytatás is ígéretesnek tűnik. Éppen ezért furcsa ez az alacsony értékeltség, s ez az alacsony árfolyam a BUX indexben. Azt gondoljuk – s ezt nem előszőr írjuk le –, hogy az EB-vel való megállapodás, az uniós pénzek folyósításának újraindulása jól szabályozott keretek között nagy hasznára válna Magyarországnak. Azon túlmenően, hogy segítené a GDP növekedést, a külső finanszírozási pozícióinkra is jótékonyan hatna, ami a forint árfolyamán és a hozamkörnyezeten is meglátszana. S ez megint csak ismétlés, de fontos mindig megemlítenünk, hogy ha a tőkeköltség 15-20 százalék környékéről akár csak 5 százalékponttal is csökken, akkor az 25-30 százalékos felértékelődési potenciált jelent az érintett eszközökben. S akkor még a környezet egyéb pozitív változásairól nem is beszéltünk. Mindez azt jelenti, hogy a BUX teljesítményében is fontos tényező lesz az elkövetkező hetek, kormányzat és EB közötti tárgyalásainak, lépéseiknek, a kimenetele. A kormányzati oldal minden fórumon elmondja, hogy minden uniós kérést – a bírói tanács jogosítványainak megerősítését is – teljesít az egyezség érdekében. Kezdetben kevésbé, de mintha mostanra a piac egyre inkább elhinné ezt. Szerintünk meglesz a megállapodás, de azért izgulunk egy picit!
Ma a negatív nemzetközi hangulatban enyhén csökken a DAX. A BUX index lefordult a sávtetőről, s alulteljesítő a nemzetközi piacokhoz képest, amelyben van egy kis zsigeri profit realizálás is. Hiszen rendben van a rekord eredmény, de félünk a jövőtől. Ezért azt a kottát játszák, amit a második negyedév után is. Pedig lehet, hogy most nem ez a menü.
Mérsékelt csökkenés volt látható tegnap az európai részvénypiacokon. A FTSE100 0,1%-ot, a DAX 0,2%-ot, az Euro Stoxx50 0,3%-ot csökkent. A szektorok vegyesen teljesítettek. Az energia volt a leggyengébb láncszem, míg az emelkedést a közmű és az ingatlan cégek vezették holtversenyben.
Amerikában ezzel szemben keményebb mínuszok voltak. A Dow 2,0%-ot, az S&P 2,1%-ot, a Nasdaq 2,5%-ot csökkent. A tengerentúlon minden szektor esett, főleg az energiacégek esetében volt látványos az esés a csökkenő olajárakra.
Ázsiában is az eladók domináltak. A CSI300 0,7%-ot, a Nikkei 1%-ot, a Hang Seng pedig 1,9%-ot esett.
Az ArcelorMittal 19 milliárd dollár árbevételt ért el a harmadik negyedévben, felülteljesítve a 17,2 milliárdos piaci várakozást. Az EBITDA is pozitív meglepetést okozott, 2,66 milliárd dollár lett, felülmúlva a 2,58 milliárdos várakozást. Viszont az üzemi eredmény és az adózott eredmény is csalódást okozott. Utóbbi 993 millió dollár volt a várt 1,3 milliárddal szemben. A társaság a FÁK régiót kivéve minden régióra rontotta az éves előrejelzését, főként Európára a gyenge kereslet és magas energiaárak miatt.
Az Apple fő gyártópartnere, a Foxconn figyelmeztetést adott ki, miszerint a fogyasztói elektronikai termékekből származó bevétele csökkenni fog ebben a negyedévben, mivel a koronavírus miatti korlátozások a vállalat fő telephelyén is akadályozzák a termelést.
Tegnap 405 felett is járt a forint az euró ellenében, ugyanakkor a nap végére vissza tudott térni a 402 körüli nyitó szint közelébe. Pozitívum, hogy a dollár közel egy százalékos erősödése ellenére is stabil maradt a magyar deviza. Alapvetően a nemzetközi események illetve az uniós megállapodással kapcsolatos információk alakíthatják a kurzust.
A nemzetközi devizapiacon tegnap 1%-kal erősödött a dollár az euróval szemben, így ismét szorosan a paritás körül lebeg a jegyzés. Ma tengerentúli inflációs adatok kerülnek a fókuszba: amennyiben a várt csökkenés elmarad, vagy mérsékelt formában jelentkezik, azzal újabb szelet kaphat a Fed vitorlája.
A WTI 84,9, a Brent pedig 92,2 dollár/hordó szinten volt ma reggel a januári leszállításra, míg az azonnali jegyzésű Ural 75,8 dolláron forgott. Az áresés mögött az áll, hogy jelentős növekedés volt a covid esetszámokban Kínában, ezért a piac szerint hamarosan tömeges lezárások lehetnek az országban. Főleg a nagy ipari területeken, mint a déli Kantonban várható intézkedés az elharapódzó járvány következtében. A tegnapi EIA adat pedig megerősítette, hogy 3,9 millió hordóval nőtt a múlt héten a kereskedelmi kézben lévő amerikai olajtartalék nagysága, ami így elérte a 440,8 millió hordót. Ez 2021 nyara óta a legmagasabb érték. A befektetők aggódnak, hogy a lassuló gazdasági növekedés negatívan hat ki az olajkeresletre, így a jegyzésárak tovább süllyedhetnek.
Az arany 1.708 dollár volt ma reggel. Minden szem a magyar idő szerint délután megjelenő amerikai fogyasztói inflációs adatra szegeződik. A várt pénzromlási ütem 7,9% év/év alapon. Az amerikai elnökválasztás eredményei némileg megnyugtatták a piacokat, mivel úgy tűnik, a demokraták nem veszítették el mind a két házat, így Joe Biden továbbra is viszonylag széles keretet kap a kormányzásra. A 10 éves dollárhozam 4,1%-on volt ma reggel, a dollár pedig némileg erősödött, most paritás körül forog az euróval szemben.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.