Erste kommentár A Samsung 9 százalékkal, 33,6 milliárd dollárra emelte idei beruházásait, miközben más félvezető gyártók inkább megszorításokban gondolkoznak. Ugyanis tovább akarnak erősíteni a...
A Samsung 9 százalékkal, 33,6 milliárd dollárra emelte idei beruházásait, miközben más félvezető gyártók inkább megszorításokban gondolkoznak. Ugyanis tovább akarnak erősíteni a csúcstechnológiai fejlesztésekben. Ez igencsak észszerűnek tűnik azok után, hogy az USA megtiltotta a state-of-the-art chipek exportját Kínába. Úgy tűnik, a kis tigrisből oroszlán lett. Dél-Korea gyakorlatilag ugyanazon jelvényekkel ékeskedik, mint bármelyik nagyhatalom. Most éppen atomerőművet, na meg különböző haditechnikai eszközöket ad el Lengyelországnak a népességszámot tekintve nála mintegy 20 százalékkal nagyobb ország. Gazdaságilag pedig mintegy kétszer olyan erős, hiszen az egy főre jutó 30.000 dollár körüli GDP kb. duplája a lengyelnek. Ja, és még valami. Kb. 30-40 évvel ezelőtt megmosolyogtuk a Hyundai kocsikat, amelyek előbb Ford, majd Opel (General Motors) koppintások voltak, míg mostanra az első 10 autógyártó egyike lett belőle. Mind a két céget a 60-as években alapították, s fejlődésüket a jó stratégiának köszönhetik. Pályafutásukat a licence vásárlásokra alapozott (kicsit out of date) technologián alapuló termékek gyártásával kezdték, aztán saját kutatással és jó dizájnerek megvételével idővel szépen felnőttek. Így az elmúlt évtizedek alatt a világ élvonalába emelkedtek ezek a vállalatok. Lengyelországban is létezik különben jó pár nagy innovátor, — józan paraszti ésszel — jelentősen növekvő cég. Itthon is találhatunk ilyeneket, de ezek még gyerekcipőben járnak. Ilyenek az ALTEO, a Masterplast, a Dunahouse, a Gloster, stb. A nagyok mellett ezeket érdemes figyelni, mert a „jövő nagyjai” lehetnek belőlük.
Az elmúlt napok emelkedéseit követően ma csökkenést láthatunk a DAX indexben. A BUX is csökkenéssel kezdte a napot.
Európában emelkedés volt a jellemző tegnap. Az Euro Stoxx50 és a FTSE100 is 0,6%-ot emelkedett, míg a DAX 1,1%-kal zárt magasabban. Az emelkedést a nyersanyag és az ipar vezette, míg leggyengébben az ingatlan és az alapvető fogyasztási szektor szerepelt.
A gyenge technológiai gyorsjelentéseknek meglett a böjtje. A Nasdaq 2%-ot, az S&P500 0,7%-ot csökkent, míg a Dow stagnált. Amerikában is vegyesen teljesítettek a szektorok. Jelentősen csökkent az IT és a kommunikációs szolgáltatók szektora is. Az emelkedést az energia és az egészségügyi cégek vezették.
Vegyesen teljesítettek ma reggel az ázsiai indexek. A Hang Seng 1,9%-ot emelkedett, míg a Nikkei 0,3%-ot, a CSI300 pedig 0,4%-ot csökkent.
Vlagyimir Putyin aláírta azt a rendeletet, ami az év végéig megtiltja 45 külföldi bank részvényeinek kereskedését Oroszországban. Az OTP oroszországi egysége is ezek között a bankok között van. Bár a hír negatív, az OTP részvényeire nem lehet hatással, hiszen az OTP már hónapok óta szeretné eladni ezt az egységet, de komoly érdeklődés nincs. Ezért az OTP a részvények eladása helyett az üzletet működteti. A leányvállalat az OTP korábbi bejelentései szerint most nyereséges.
A harmadik negyedévben a Meta 27,7 milliárd dolláros bevételt ért el, ami némileg meghaladta az elemzők 27,4 milliárd dolláros becslését. A nettó nyereség 52%-kal 4,4 milliárd dollárra csökkent a tavalyi év azonos időszakához képest. Az egy részvényre jutó nyereség 1,64 dollár volt, ami elmaradt az 1,89 dolláros várt eredménytől. Mark Zuckerberg megerősítette elkötelezettségét a metaverzum fejlesztésére szánt dollármilliárdokkal kapcsolatban, amit a piac nem fogadott jól, a Meta árfolyama közel 20%-ot esett a tőzsdezárás után.
Tegnap tőzsdezárás után tette közzé harmadik negyedéves gyorsjelentését a Ford. A vállalat bevétele 39,4 milliárd dollár volt ebben az időszakban, ami felülmúlta az elemzők által várt 36,4 milliárdot. A részvényenkénti nyereség 30 cent lett, ami megfelel az előzetes becsléseknek. Az autógyártó szerint jobb is lehetett volna az eredmény, de az alkatrészhiány és a megugró költségek közbeszóltak.
A hírek szerint Elon Musk mégsem válna meg a kozösségi oldal dolgozóinak 75%-ától. Az viszont biztosra vehető, hogy leépítés kezdődik az akvizíció lezárása után.
A Volkswagen csoport névadó márkája korábban azt tervezte, hogy 2033 és 2035 között átáll kizárólag elektromos autók értékesítésére Európában. Most ezt a tervét gyorsítja fel, és már 2033-ra tervezi ezt a célt elérni. Ennek érdekében 2026-ig 10 új, tisztán elektromos autót terveznek bemutatni, köztük egy belépő kategóriásat is, ami legfeljebb 25 ezer euróba fog kerülni.
A Total korrigált adózott eredménye 9,86 milliárd dollár lett, enyhén meghaladva a 9,44 milliárd dolláros várakozást. Az oroszországi eszközökhöz kapcsolódóan 3,1 milliárd dolláros leírást hajtott végre a társaság. A cég továbbra is magas gázárakkal és erős finomítói marzsokkal kalkulál, míg az olaj esetében az OPEC termelés visszafogása jelenthet támaszt az árfolyamnak.
Amíg a legtöbb félvezető gyártó a kereslet visszaesése miatti költségmegtakarításon fáradozik, addig a legnagyobb kibocsátó, a Samsung 9%-kal 48.000 milliárd koreai vonra (kb 33,6 milliárd USD) emelte az idei évi beruházásait. A koreai cég jó helyzetben van pénzügyileg, és úgy látják, hogy a jelenlegi nehéz időszakban ezzel könnyen előnyre tehetnek szert vetélytársaikkal szemben. Így a fejlesztéseik célja, hogy a legjobb elérhető technológia gyártásában fölényt érjenek el.
Tegnap jó napja volt a forintnak. 414 felett nyitott a magyar deviza az euró ellenében, és a nap folyamán fokozatosan erősödve közel két százalékot javított, végül a kereskedési időszak végén 409-nél zárt. Ebben nagy segítség volt az euró szárnyalása a dollárral szemben, ami hagyományosan pozitív tényező a forintra nézve.
Az euró tegnap ellentmondást nem tűrően folytatta keddi szárnyalását, melynek köszönhetően egy hajszállal ismét a paritás felett járt az EURUSD kurzusa. Ma délután az EKB-ra figyel a piac, a 75 pontos emelés elég fixnek tűnik, kérdés, hogy előrevetítve és a beharangozott mérlegleépítéssel kapcsolatban mennyire lesz szigorú a valutaövezeti központi bank. Ezen túl előzetes amerikai GDP-adatok is érkeznek, így mozgalmas nap elé néz a legfontosabb devizapár csütörtökön. Ma reggel 1,005-nél áll a jegyzés.
A WTI 87,6, a Brent típusú nyersolaj pedig 95,3 dollár/hordó szinten forgott ma reggel a decemberi lejáratra, míg az Ural jegyzésára 74,3 dollárra ugrott az azonnali leszállításra. Az emelkedés mögött a gyengébb dollár és a megugró amerikai szénhidrogénexport adatok álltak. A zöldhasú masszívan gyengült a kamatemelési várakozások enyhülésével, az euróval szemben például paritás alá esett a keresztárfolyam. Az Egyesült Államok a múlt héten rekord nagyságú, napi 11,4 millió hordó olajat, kondenzátumot és olajterméket exportált, miközben a hazai termékkészletei rekord mértékűre zsugorodtak. Az amerikai kivitel az OPEC novembertől esedékes termelés vágása és a jövőben kieső orosz olaj miatt nőtt meg, mivel a vásárlók a megbízhatóbbnak tekinthető amerikai forrást részesítették előnyben. A dízelpiac továbbra is feszült, annak ellenére, hogy a szállítási piac nagyon gyenge. A dízel iránti kereslet részben az orosz földgáz pótlása miatt emelkedett.
Az arany 1.662 dollár volt ma reggel a piacon. A befektetők továbbra is 75 bázispontos emelést várnak az amerikai jegybanktól a jövő heti ülésen, viszont az elmúlt 1-2 hét gazdasági adatai az amerikai gazdasági növekedés lassulását mutatják. Ez pedig a befektetők szerint azt jelenti, hogy a Fed lépései valóban fékezik a gazdasági aktivitást, így az év végéig enyhülhet a kamatemelési nyomás az Egyesült Államokban. Tegnap a kanadai jegybank is kisebb mértékben emelte a kamatot, mint amire előzetesen számítani lehetett, ami szintén hűtötte a kedélyeket. A kamatemelési várakozások enyhülése miatt gyengült a dollár, az euróval szemben ismét paritás alá süllyedt, de a többi devizával szemben is veszített értékéből a zöldhasú.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.