Kötvény rally az új brit miniszterelnök hírére Hétfő délutánra eldőlt a verseny és a képviselők nagy többséggel Rishi Sunak korábbi pénzügyminisztert választották meg Nagy-Britannia új miniszterelnökének....
Hétfő délutánra eldőlt a verseny és a képviselők nagy többséggel Rishi Sunak korábbi pénzügyminisztert választották meg Nagy-Britannia új miniszterelnökének. A 2 éves kötvényhozam átmenetileg 39 bázispontot esett, ilyen meredek zuhanásra utoljára 1992-ben volt példa. Elődjével ellentétben a leggazdagabb adóterhét nem hogy nem csökkentené, hanem egyenesen megnövelné, annak érdekében, hogy az így keletkezett adóbevételekkel foltozza be a költségvetési hiányt.
100 euró alá esett a holland tőzsdén a jövő havi gázár. Bár ez továbbra is meglehetősen magas és még mindig ötszöröse a normális árszintnek, de tavaly év végén is ezen a szinten volt a gázár és az első két negyedév átlaga is 100 euró volt. Jelenleg a kedvező időjárás, a tárolók magas töltöttsége, a beáramló LNG és a TTF gázár mint benchmark háttérbe szorítása is hozzájárul a gázár csökkenéséhez.
Az EKB csütörtökön várhatóan nem csak a kamatemelésről fog dönteni, de várhatóan a bankok TLTRO finanszírozásán is változtatni kényszerül. Korábban 2.100 milliárd euró kedvezményes forrást biztosított a bankok számára a jegybank, ami az elmúlt években a célnak megfelelően jelentős hitelnövekedést is eredményezett. Most azonban a megemelt alapkamat mellett a nyugat-európai bankok akár kockázatmentesen is profitra tehetnek szert azzal, hogy ezeket a forrásokat egyszerűen elhelyezik az EKB-nál. A kialakult helyzetet a jegybank többek között a TLTRO kamatának megváltoztatásával vagy a tartalékolási szabályok változtatásával is megoldhatja.
A tegnap megjelent előzetes októberi eurozónás feldolgozóipari beszerzési index a korábbi 48,4 pontról a várt 47,9 pont helyett 46,9 pontra esett. A szolgáltatóipari beszerzési index a korábbi 48,8 pontról a várakozásokkal összhangban 48,2 pontra csökkent.
A ma megjelenő októberi német IFO index is várhatóan a hangulat további romlásáról fog beszámolni.
Az S&P által készített amerikai feldolgozóipari beszerzési-menedzser index értéke októberben 49,9-re esett a szeptemberi 52-ről, ami jócskán alulmúlja az 51-es eredményre vonatkozó várakozást, és 2020 júniusa óta először jelez visszaesést a szektorban. Az új megrendelések csökkentek, ami a kereslet visszaesését jelzi. A dollár erősödése is nyomást gyakorolt az exportkeresletre, amely 2020 májusa óta a legnagyobb ütemben csökkent. A foglalkoztatás lassabb ütemben nőtt. A bemeneti költségek nőttek az anyaghiány és a magasabb bérek miatt.
A szolgáltatási beszerzési-menedzser index értéke 46,6-ra esett vissza a szeptemberi 49,3-ról, így jóval a 49,2-es várt érték alatt maradt. A friss adat az üzleti aktivitás második leggyorsabb visszaesését jelezte közel két és fél éve a gyenge kereslet, valamint az infláció és a magasabb kamatok hatása miatt.
Az amerikai pénzügyminiszter, Janet Yellen tegnapi beszédében kiemelte, hogy nem lát aggodalomra okot adó problémákat az amerikai pénzügyi rendszerben, a hitelezési normák magasak, a bankok jól tőkésítettek, a háztartások és a vállalkozások mérlege pedig valóban jó állapotban van. Hozzátette, hogy a pénzügyi stabilitás nagyon magas prioritást élvez számára.
Marko Kolanovic, a JPMorgan amerikai piaccal szemben is optimista elemzője szerint a legutóbbi nagy esés után érdemes elgondolkozni a kínai részvények megvásárlásán, ugyanis azok „elváltak a fundamentumoktól”. Az Allianz kínai befektetési alapja közben a Zéró Covid elengedését várja és fogad a piacok emelkedésére. A jüan közben 2008-as szintjére gyengült, 7,31-et kell belőle fizetni egy dollárért.
Sorozatban hetedik hónapja nőtt és már elérte az 5,3%-ot az éves alapú szingapúri maginfláció szeptemberben, amely 14 éves csúcsnak felel meg. A korábbi mérés 5,1% volt, míg a hagyományos infláció megtartotta az augusztusi szintjét 7,5%-on (év/év).
Csak egészen minimális, pozitív elmozdulások láthatóak az európai és amerikai határidős indexeknél is.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.