Kommentár Ma reggel tovább esett a TTF földgáz ára a Holland tőzsdén, s a több mint 10 százalékos eséssel újra 100 dollár körül van az ár. Az ok egyszerű. „Nagyon meleg van”. A harminc éves...
Ma reggel tovább esett a TTF földgáz ára a Holland tőzsdén, s a több mint 10 százalékos eséssel újra 100 dollár körül van az ár. Az ok egyszerű. „Nagyon meleg van”. A harminc éves átlagos 10 Celsius fok körüli hőmérséklethez képest 4-6 Celsius fokkal van most magasabban a napi átlaghőmérséklet. Sőt az elkövetkező hetek hőmérsékletcsökkenése ellenére is fölötte maradunk a sokéves átlaghőmérsékletnek valószínűleg november végéig. Igaz a differencia a mostani hatalmas, fentebb említett 4-6 fokról fél-egy fokra fog csökkenni november 8-ra a jelenlegi előrejelzések szerint.
Mindeközben az európai tárolók 93,4 százalékos, a magyar pedig 81,6 százalékos töltöttségen áll. Szóval egyre közelebb kerülünk a teljes töltöttséghez, amely segíthet abban is, hogy a jövő telet könnyebb legyen átvészelni, ami megint csak lefelé mutató kockázat az árban. Még valami a vártnak megfelelően Hszi Csin-ping lett újra a Kínai Kommunista Párt főtitkára, de egyelőre a zéró covid politika maradni látszik, amely valószínűleg alacsonyabb kínai gázkereslettel is jár majd. Ez pedig továbbra is tankerek tolongását adhatja a z európai LNG termináloknál.
A szombati, újabb kamatstop lépése sokkolta az OTP befektetőket. Mint a lentebbi számításunkból látszik, maga a hatás mintegy 60 forint per részvény körül alakul ha tényleg csak július 1-ig áll fenn ez az intézkedés, csak az a baj hogy a gazdaságpolitika hitelessége nagyjából nullam körül van. Korábban is voltak határidők, de ahelyett hogy a terveknek megfelelően véget ért volna az intézkedés, ezzel eszemben fokozatosan kiterjesztésre került. Ezért esik nagyobbat az OTP részvénye a ma délelőtt. Ugyanakkor ezzel csak a megfelelő technikai korrekciót hajtja végre. Ugyanis ezzel az akcióval az árfolyam visszatesztelte a 8.600 és 8.670 között hagyott rést, amely a múlt heti nagy emelkedés közben jött létre. Különben ne eledjük, most is elmaradó jövedelemről beszélhetünk, ami addig így is marad, amig a forrás költségek nem emelkednek meg jelentősen.
A DAX enyhén emelkedik, a BUX pedig az OTP-nek köszönhetően csökken a ma délelőtti kereskedésben.
Komoly emelkedéssel zártak pénteken az amerikai részvénypiacok. A Nasdaq 2,3%-ot, az S&P500 2,4%-ot, a Dow 2,5%-ot emelkedett. A tengerentúlon minden szektor emelkedett, főleg a ciklikus szektorok húzták az emelkedést, úgy mint nyersanyag, pénzügy, energia, nem alapvető fogyasztási cikkek. Az S&P500 és a Nasdaq100 is június óta a legnagyobb heti emelkedéssel zárta a múlt hetet.
Európában inkább csökkenés volt a jellemző pénteken. A DAX 0,3%-ot, az EuroStoxx50 0,5%-ot csökkent. Viszont a FTSE100 0,4%-ot emelkedett. Az energia és az IT szektor enyhén emelkedett, míg a szektorok többsége csökkent. Legrosszabbul a nem alapvető fogyasztási szektor és a kommunikációs szolgáltatók szerepeltek.
A Hang Seng 5,5%-os, a CSI300 2,3%-os eséssel reagált arra, hogy Xi Jinping még az eddigieknél is nagyobb hatalmat kapott. A japán Nikkei viszont 0,5%-ot emelkedett.
Szombaton jelentette be a kormány, hogy a kkv-kra is kiterjesztik a kamatstopot. Ez 2022. november 15. és 2023. július 1. között lesz érvényes. A kamatstop alapja az idén június 28-i BUBOR lesz. (A 3 hónapos BUBOR akkor 7,77% volt). A további részleteket később dolgozzák ki.
Ez mindenképpen negatív és váratlan hír. Nagyjából a kkv-hitelek 40-45%-a változó kamatozású. Az OTP magyarországi alaptevékenységének 565 milliárd forint kkv-hitele volt 2022 2Q végén és a 3 havi BUBOR most 17,69%. Ez azt jelenti, hogy az OTP kkv-hiteleken elért eredménye a fenti időszakban "ceteris paribus" mintegy 15-16 milliárd forinttal lesz alacsonyabb. Ez részvényenként mintegy 60 forintos negatív hatás a korábbi kilátásokhoz képest.
Jelentős volatilitást mutatott a forint az euróval szemben pénteken. Az EURHUF kurzusa a 405 és 415,6 között mozgott. A zárás végül kicsivel 410 alatt történt, ám a mai nyitásban viszonylag gyorsan 410 fölé emelkedett a devizapár. Rövid távon a holnap délutáni MNB kamatdöntésre fókuszálhat leginkább a piac.
A hét utolsó napján 0,8%-kal erősödött az euró a dollárral szemben, a mai nyitásban pedig kisebb korrekció látszik, azaz erősödik a dollár. Jelenleg 0,9839-en áll a kurzus. Az eurót nem segítik a ma reggel közzétett gyenge német PMI adatok. A héten az EKB kamatdöntésére figyelhetnek leginkább a befektetők.
A WTI határidős ára hordónként 84,5 dollár volt ma reggel, a Brent pedig 92,5 dollárba került. Az elmúlt napokban oldalazást láthattunk, a befektetők a kínálat szűkösségének kilátásait a keresletet sújtó recesszióval kapcsolatos félelmekkel mérlegelik. Az OPEC+ novembertől csökkenti a kitermelést, az Európai Unió orosz nyersolajra vonatkozó tilalma pedig decemberben lép hatályba. Kínában a covid-korlátozások enyhülésével kapcsolatos remények javították a hangulatot, bár az elemzők szerint az ország legfelsőbb vezetése részéről nem történt jelentős politikai változás. Eközben továbbra is lefelé irányuló nyomást gyakorol az árra az erős dollár, amely a tengerentúli vevők számára drágítja az olajat. A vártnál jobb kínai GDP adat a gazdaság erősödésére utal, ami növelheti az ázsiai ország olajkeresletét.
Közel két százalékkal, az utóbbi két hétben a legnagyobb mértékben emelkedett az arany kurzusa múlt hét pénteken, melyhez az alacsonyabb kamatemelési várakozások és a csökkenő dollárhozam járult főként hozzá. Ma reggel 1.659 dollárba kerül egy uncia a nemesfémből. A Wall Street Journal riportja szerint pénteken több Fed tisztviselő is a „túlszigorításról” adott hangot, amely bizonytalanságot okozhat a Fed-en belül a jövőbeli kamatemelések nagyságáról.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.