Itt jelentkezhet be korábban regisztrált Erste Market hozzáférésével.
Amennyiben korábban csak hírleveleinket kapta, és nem regisztrált, akkor hozzáférését ezen az oldalon tudja aktiválni.

PIACI HÍREK

Minőség

ERSTE TÍZÓRAI
ERSTE TÍZÓRAI2022. október 21.   12:11

Erste kommentár Mindenki árgus szemekkel figyeli, hogy a megugró alapkamatok kapcsán lesz-e ingatlanpiaci reccs! S ez úgy általában a fejlett piacokra igaz, azaz most nem csak Magyarországról beszélünk. Például az...

Erste kommentár

Mindenki árgus szemekkel figyeli, hogy a megugró alapkamatok kapcsán lesz-e ingatlanpiaci reccs! S ez úgy általában a fejlett piacokra igaz, azaz most nem csak Magyarországról beszélünk. Például az Egyesült Államokban — ahol a lakásvásárlók általában a 30 éves hitelperiódust választják — nem a kamatemelkedésből adódó kockázat a kérdés, hanem a hitel minősége. Így az, hogy az új hitelek költsége a háztartások jövedelmének 25 százalékára ugrott a korábbi 15 százalékról, az inkább csak a lakáspiaci aktivitás csökkenését sugalló indikátor. A fő mutatószám az USA-ban a hitel minősége. S míg a 2008-as válságot megelőzően a subprime hitelek aránya magas volt, addig, most a superprime, azaz a nagyon jó minőségi hitelek állománya magas. Vagyis a kamatemelkedés ilyen értelemben nem jár extra kockázattal az USA gazdaságára nézve. Itthon is jó a helyzet. Az MNB stabilitási jelentése szerint tavaly decemberben a jelzáloghitel állomány 60 százaléka 5 éves, vagy azon túli kamatperiódussal rendelkezett. Ugyanakkor idén az 5 éves lakáshitelek több, mint 50 százaléka árazódik át, míg az 5 éven belüli kamatperiódusú hitelek mintegy 40 százaléka. Nagy valószínűséggel éppen ezért is terjesztették ki a kamatstop intézményét az 5 évet meg nem haladó kamatperiódusú hitelekre is. Így azt lehet mondani, hogy erről az oldalról nézve nincs extra kockázat a gazdaságban, legalábbis ami a lakossági oldalt illeti. Ugyanakkor ezt a terhet a bankok állják, s ez addig elmaradt jövedelem, amíg a finanszírozási költségek alacsonyak maradnak. Ez az elszálló hozamkörnyezetben kockázat tud lenni. Ugyanakkor a finanszírozott ingatlanok 70 százaléka esetében a fedezett ingatlan értéke legalább 10 százalékkal magasabb, mint a fennálló tőketartozás. Azaz egy ingatlanpiaci összeomlás – ami tipikusan 10 százalék körüli áresés – esetén sem kell hatalmas veszteségekkel számolni a bankrendszernek.


Mindez azért is fontos, mert pl. a UBS svájci bank számos nagy lakáspiacon komoly buborékot lát, melyek kipukkanása illetve a hozamok további emelkedéséből adódód finanszírozási problémák komoly gazdasági kockázatokat hordozhatnak. Viszont úgy tűnik, hogy a 2008-as válságból sokat tanultak a piacok, s most sokkal kisebbek a kockáztok, mint akkor voltak.

Vegyes teljesítmény a részvénypiacokon

Európában emelkedés volt a jellemző tegnap a részvénypiacokon. A DAX 0,2%-ot, a FTSE100 0,3%-ot, az EuroStoxx50 pedig 0,6%-ot emelkedett. A szektorokat vegyes teljesítmény jellemezte. Az ingatlan és az energia szektor vezette az emelkedést, legnagyobb csökkenés pedig az egészségügy és a kommunikációs szolgáltatók szektorában volt látható.


Amerikában ezzel szemben az eladók domináltak. A Dow 0,3%-ot, a Nasdaq 0,6%-ot, az S&P pedig 0,8%-ot csökkent. A szektorok többsége csökkent az USA-ban, főleg az ipar és a közműszektor. Csak a kommunikációs szolgáltatók, az IT cégek és az energetikai szektor tudott emelkedni.


Az ázsiai részvényindexek is csökkentek. A CSI300 0,3%-kal, a Nikkei 0,4%-kal, míg a Hang Seng 0,8%-kal csökkent.

A Richter eladja román érdekeltségét

A Richter ma reggel jelentette be, hogy eladja romániai nagy-és kiskereskedelemi üzletágát. Az eladott leányvállalat tevékenysége alacsony marzsú volt, a csoportszintű eredményhez nem járult hozzá érdemben. A értékesítés lehetősége már korábban is felmerült, a Richter tavaly adta el a moldáv üzletrészét is. Ezáltal lehetővé válik, hogy a cég azokra a tevékenységekre fókuszáljon, amelyek kiemelten fontosak. A tranzakció pénzügyi részletei nem ismertek.

Elon Musk kihúzta a gyufát

Egyes hírek szerint az Egyesült Államok nemzetbiztonsági vizsgálatot fontolgat Elon Musk több vállalkozásával kapcsolatban, beleértve a Twitter felvásárlását és a SpaceX Starlink hálózatát. A tisztviselőknek kellemetlen, hogy szerintük Musk egyre inkább oroszbarát álláspontot képvisel, és aggasztja őket, hogy a Twitter-ügyletben külföldi befektetők, köztük egy szaúdi herceg és a kínai eredetű Binance is részt vesznek.

Bezuhant a Snap árfolyama

A Snap árfolyama 27%-ot esett a harmadik negyedéves eredmények közzététele után. A vállalat bevétele éves szinten közel 6%-kal, 1,13 milliárd dollárra nőtt, kevéssel mégis elmaradt a várt 1,14 milliárdtól, ráadásul a negyedik negyedévben a bevétel csökkenésére számítanak. A Snap 8 centes veszteséget termelt az elmúlt három hónapos időszakban, miközben a piac 2,2 centes mínuszra számított csak. A kedvezőtlen számokat nem ellensúlyozta az a pozitív fejlemény, hogy a napi aktív felhasználók száma magasabb lett az vártnál (363 millió vs. 359 millió), viszont a legfőbb piacnak számító USA-ban 5%-kal kevesebb időt töltöttek az oldalon a felhasználók. A vállalat 500 millió dolláros részvény-visszavásárlásról döntött. Előrejelzést nem tettek közzé a következő időszakra vonatkozóan.

Visszavágta kilátásait az Adidas

Az Adidas ma reggel profitfigyelmeztetést tett közzé. Az év egészére deviza hatásokkal tisztítva 5% körüli növekedést vár csak a korábbi magas egyszámjegyű tartomány helyett. Ráadásul a bruttó marzs előrejelzést is 49%-ról 47,5%-ra vágták vissza. Az új előrejelzés már figyelembe veszi a kedvezőtlen kínai folyamatokat és azt is, hogy a főbb nyugat-európai piacokon jelentős készletek halmozódtak fel a visszaeső kereslet miatt. Ezek leépítése pedig csak kisebb marzs mellett lehetséges. Hasonló problémák már láthatók voltak a Nike negyedéves gyorsjelentésében is. Az Adidas harmadik negyedév előzetes számai elmaradtak a várttól. A sportszer gyártó 6,41 milliárd eurós árbevételt ért el a várt 6,57 milliárd euróval szemben. Az adózott eredmény csak 179 millió euró lett, a tavalyi 479 millió és a várt közel 400 millió euróval szemben. Ennek fő oka, hogy 300 millió eurós leírás volt a társaságnál, főként Oroszországhoz kötődően. Az Adidas költségcsökkentő programot indított az inflációs hatások mérséklése érdekében.

Befektetési bankárokat bocsát el a Deutsche Bank

A Bloomberg értesülései szerint tucatszámra küldi el a befektetési bankárokat a Deutsche Bank az alacsonyabb üzleti volumen miatt.

410 alá erősödött tegnap a forint

Csütörtökön tovább erősödött a magyar deviza az euró ellenében. A 413-as nyitószint után fokozatosan közelítette a 410-es határt, majd délután áttört a gát. Ezt követően egészen 407-ig menetelt a forint, végül valamivel 408 felett zárt. A miniszterelnök ma reggeli bejelentése alapján Magyarország praktikusan mentesül az uniós gázársapka alól. Ezzel együtt ma reggel eddig enyhe gyengülést látunk.

A munkapiaci adatok fordítottak az EURUSD-n

Tegnap a kereskedési időszak első fele az euróról szólt, egészen 0,985-ig, az azt megelőző pár nap egyik legmagasabb értékéig erősödött a dollárral szemben. Délután azonban kijöttek a heti munkapiaci adatok a tengerentúlról, amelyek továbbra is nagyon feszes állapotról tesznek tanúbizonyságot. Ma 0,979 közelében jár az EURUSD jegyzése.

Ingadozik az olaj ára

A WTI nyersolaj határidős jegyzése ma reggel valamivel 84 dollár fölött állt hordónként a tegnapi esés után, a Brent pedig 92 dollárba került. Az olaj ára az egymással szembenálló hatások miatt föl-le ingadozott a héten. Az Egyesült Államok a hét elején jelentette be, hogy 15 millió hordó olajat szabadít fel stratégiai tartalékából a magas benzinárak csökkentése érdekében. Az orosz nyersolajra kivetett európai uniós szankciók, valamint az OPEC+ kitermeléscsökkentése azonban ellensúlyozta az amerikai kormány erőfeszítéseit. Az ár emelkedését segítheti, hogy a jelentések szerint Kína, a legnagyobb nyersolajimportőr fontolgatja az országba érkezőkre vonatkozó karanténidőszak csökkentését.

A magas dollárhozam nyomja lefelé az aranyat

2008-as szintre, 4,25%-ra nőtt a 10 éves amerikai államkötvény hozama, minekután a határidős árazások alapján egyre inkább valószínűsítik a befektetők, hogy jövő év elején is (összesen) 50 bázispontos kamatemelés lesz. A magas hozamok nincsenek jó hatással a kamatot nem fizető arany árfolyamára. A ma reggeli órákban 1628 dolláron forgott unciánként.

Erste NetBroker
Kereskedjen közvetlenül
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
Részletek
Erste Netbroker Kereskedjen közvetlenül a magyar, az osztrák, a német és az amerikai piacon Részletek

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.

PODCAST

Az ipar és építőipar is visszaesik – közben a Magyar Telekom „szétválasztja magát”

Idén márciusban az ipari termelés volumene az előző év azonos hónapjának szintjén maradt, míg munkanaphatástól megtisztítva 5,4 százalékkal...

AGRÁR SAROK

Tovább zsugorodik az agrár géppiac

Miután egy április végi rendezvényen az illetékes államtitkár bejelentette, hogy a digitalizációs pályázat halasztásra kerül - méghozzá...

2025. május 12.

Az Erste Befektetési Zrt. (székhelye: 1138 Bp., Népfürdő utca 24-26., 8. emelet; "az Erste") EZEN oldalon található adatkezelési tájékoztató ismeretében, a "Mentés" gomb megnyomásával egyértelműen és kifejezetten hozzájárulok ahhoz, hogy az Erste a jelen regisztráció során megadott valamennyi személyes adatomat kezelje abból a célból, hogy az Erste Befektetési Zrt. részemre az általa nyújtott befektetési szolgáltatásokkal kapcsolatos gazdasági reklámot közvetlen üzletszerzés módszerével küldjön, az adatkezelési tájékoztatóban foglalt időtartamig.

A "Mentés" gombra való kattintással továbbá hozzájárulok ahhoz, hogy az Erste Befektetési Zrt. az Erste Bank Hungary Zrt. (1138 Bp., Népfürdő utca 24-26.; a „Bank”) részére a jelen regisztráció során megadott valamennyi személyes adatomat továbbítsa annak érdekében, hogy a Bank részemre az általa nyújtott pénzügyi szolgáltatásokkal kapcsolatos gazdasági reklámot közvetlen üzletszerzés módszerével küldjön a Bankoldalon található adatkezelési tájékoztatójában foglaltak szerint az ott meghatározott időtartam alatt.

Erste tájékoztatását elfogadom, miszerint Erste a személyes adataimnak feldolgozásával az Idealap Kft.-t bízta meg adatfeldolgozási szerződés keretében.

Ezen felül tudomásul veszem, hogy jelen hozzájárulásomat akár az info@ersteinvestment.hu címre küldött nyilatkozatommal, akár a 06-1-2355-151 telefonszámon az Erste ügyfélszolgálatán, akár személyesen bármelyik Erste bankfiókban bármikor korlátozás és indokolás nélkül visszavonhatom.

Rendben