Erste kommentár Az elmúlt napok elég eseménydúsan teltek a részvénypiacokon. Nagy emelkedés, majd nagy beleadás, aztán az elmúlt két napban meginduló emelkedés jellemezte a vezető indexeket. Mindeközben a...
Az elmúlt napok elég eseménydúsan teltek a részvénypiacokon. Nagy emelkedés, majd nagy beleadás, aztán az elmúlt két napban meginduló emelkedés jellemezte a vezető indexeket. Mindeközben a Deutsche Bank elemzői arra hívják fel a figyelmet, hogy a harmadik negyedéves gyorsjelentési szezon eredményein már láthatók a gazdasági lassulás, sőt az előttünk álló recesszió jelei. Sőt, egyes jegybankárok arra figyelmeztetnek, hogy a jegybanki alapkatok emelésére akár még a várakozásokon felül is szükség lehet, ha a maginflációs adatok emelkedése nem mutat fordulatot. Így jogosan merül fel a kérdés, hogy akkor mire fel ez az egész emelkedősdi?
Ha egy kicsit távolabbra nézünk, s például a jövő évi eredményvárakozások alapján számítjuk a részvényindexek P/E értékeltségét, akkor meglepő dolgokat láthatunk. Az elmúlt egy hónap alatt, azaz szeptember közepéhez képest jelentősen csökkentek az index P/E értékek. A DAX esetében 10,2-ről 9,8-ra, ami most már 15 százalékkal múlja alul az elmúlt 17 év átlagos értékét. A BUX esetében 5,7-ről 5,3-ra változott ez az érték, ez több mint 40 százalékos elmaradást mutat a 9,3-as átlagtól, s kicsivel haladja meg a 17 éves 4,6-es minimum értéket. Az S&P500 és a Nasdaq egy hónapja még bőven az átlag fölött volt a 16,4-es és 21,9-es értékkel. Ezek most már 15,4-re és 18,4-re csökkentek, ami az S&P500 esetében még enyhén a 14,7-es átlag fölött, míg a Nasdaq esetében viszont már a 18,8-as átlag alatt van. Ez alapján ugyan még nem beszélhetünk extrém olcsóságról az amerikai indexek esetében, de mindenképpen kedvezőbbé váltak az értékeltségek. Ugyanakkor a DAX már sokkal attraktívabb, míg a BUX nagyon olcsónak tűnik. Az utóbbi esetében az elsődleges indok szerintünk az EU-val folyó vita és az, hogy a befektetők szkeptikusak a kimenetel tekintetében. Ezért ha olyan megállapodás születik, ami nem, vagy csak kis pénzvesztéssel jár, akkor komoly emelkedési potenciál van a magyar a részvényekben.
A mai napon a rövid távú indikátorok alapján csökkenhetnek a piacok, de ennek nem kellene nagymértékűnek lennie. A reggeli órákban a pozitív kezdést követően a DAX nulla körül oszcillál, a BUX pedig csökkenést mutat.
A FTSE100 0,2%-ot, az Euro Stoxx50 0,6%-ot, a DAX pedig 0,9%-ot emelkedett tegnap. A ciklikus részvények vezették az emelkedést, az ipar, a pénzügyi szektor és az IT. Csak az ingatlan és az energiaszektor csökkent.
Amerikában is tovább emelkedtek az indexek. A Nasdaq 0,9%-ot, a Dow és az S&P500 1,1%-ot emelkedett. A tengerentúlon minden szektor emelkedett, leginkább az ipar és a nyersanyag szektorok.
A japán Nikkei csatlakozott a nemzetközi emelkedő trendhez, 0,5%-ot nőtt reggel. A kínai indexek viszont csökkentek. A CSI300 1,4%-ot, a Hang Seng 2%-ot esett.
A Waberer’s igazgatótanácsa nem javasolja a nagy részvényesek fennmaradó részvényekre tett ajánlatának elfogadását, miután áttekintette az ajánlatot és a független tanácsadó véleményét. A független tanácsadó a Concorde, aki a Waberer's részvényeinek célárát részvényenként 3.990 forintban határozta meg.
A streamingszolgáltató árfolyama több mint 14%-ot emelkedett tegnap piaczárást követően, miután a vállalat a vártnál jobb eredményt ért el a harmadik negyedévben. A Netflix előfizetőinek száma 2,41 millióval nőtt, ami több mint kétszerese annak, amit a vállalat korábban prognosztizált. Az aktuális negyedévben pedig 4,5 milliós növekedésre számítanak. A bevétel 7,93 milliárd dollár lett, szemben a 7,85 milliárdos várakozással. A részvényenkénti nyereség 3,1 dollár, ami jócskán felülmúlja a 2,12 dolláros Bloomberg-konszenzust.
Az erős dollár azonban várhatóan rontani fogja az eredményeket. Bár a Netflix közölte, hogy ennek megfelelően módosítja az árképzést, a negyedik negyedéves bevételre és nyereségre vonatkozó előrejelzése elmaradt a Wall Street becsléseitől. A vállalat 36 cent részvényenkénti nyereségre számít az aktuális negyedévben, ami töredéke az elemzők által várt 1,2 dollárnak.
A harmadik negyedévben a Goldman, a Morgan Stanley, a Citi, a JPMorgan és a BofA létszámbővítése is meghaladta az előző három hónapot és az egy évvel korábbi időszakot is. A hat legnagyobb amerikai bank közül egyedül a Wells Fargo-nál csökkent a dolgozók száma, 5,8%-kal az egy évvel korábbihoz képest. A legnagyobb, 14%-os növekedés a Goldmannél történt.
A tegnapi nap relatíve eseménytelen volt a forint szempontjából: 412-nél nyitotta a napot, és bár egy alkalommal 411 alá is beszúrt az EURHUF, végül 413 körül zárta a kereskedést a devizapár. Fontos tényező volt e mögött az euró-dollár stabilitása. Ma reggel is a zárószintnél jár a kurzus. A nap folyamán a Budapest Economic Forum előadásai lehetnek a fókuszban, felszólal többek között Navracsics Tibor miniszter és Virág Barnabás MNB alelnök is.
Tegnap 0,985 körül kezdte a kereskedést az EURUSD, és a nap nagy részében egy viszonylag szűk, fél százalékos sávban mozgott végig. Lényeges elmozdulást az amerikai ipari termelési adatok sem hoztak. Ma reggel eddig halvány erősödést mutat a dollár.
A Brent típusú kőolaj 90,5, a WTI pedig 83 dollár/hordó volt ma reggel a decemberi határidőre, míg az Ural azonnali jegyzésára 70 dollár alá süllyedt. A piac továbbra is a gazdaság lassulása miatt aggódik, ugyanakkor egyre erőteljesebb azok a hangok, miszerint a decemberi, orosz olaj elleni európai embargó miatt a jövő év első felében hiány lehet kőolajból. Az USA további 15 millió hordó nyersolajat kíván piacra dobni a következő hetekben, hogy enyhítsék az orosz-ukrán háború miatti hiányt. Az USA nyersolaj készlete jelenleg 405 millió hordó, ami jelentősen elmarad az egy évvel korábbi 714 millió hordótól. A demokraták számára fontos lenne, hogy a benzin árát csökkentsék a novemberi időközi voksolás előtt, mivel a választási küzdelemben jelenleg ez az egyik kulcstéma. Joe Biden elnök nem véletlenül látogatott el Szaúd-Arábiába, hogy rávegye az OPEC legnagyobb tagállamát az olajcsap megnyitására.
Az arany 1.650 dollár/uncia volt ma reggel. A piac iránytalan volt az elmúlt napokban, mivel a jelentős dollár kamatemelés már be van árazva, ugyanakkor friss hírek nem láttak napvilágot. Raphael Bostic atlantai Fed kormányzó szerint az infláció mindenáron való leverése a Fed legfontosabb programja jelenleg, amihez minden eszközt bevetnek. A mai napon az USA házépítési adatai és a Fed bézs könyve jelenik meg, ami iránymutató lehet a nemesfém áralakulására.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.