Erste kommentár Európa egyre inkább függetlenedik az orosz gáztól. Az E3G tanácsadó cég számításai szerint az idei március-szeptemberi időszakban az EU energia ellátásának 24...
Európa egyre inkább függetlenedik az orosz gáztól. Az E3G tanácsadó cég számításai szerint az idei március-szeptemberi időszakban az EU energia ellátásának 24 százalékát a megújuló energiaforrások szolgáltatták, ami történelmi rekord. Az újonnan belépett megújuló energiaforrások 8 milliárd köbméterrel csökkentették a földgáz igényt, ami a korábban Oroszországból importált földgáz 5 százalékával egyezik meg.
Közben az EU is dolgozik. Az október 20-21-i találkozón nem a korábban tervezett ársapkáról fognak dönteni, hanem megtárgyalják egy új benchmark létrehozásának lehetőségét, ami elsősorban a cseppfolyósított földgázpiac árához fog igazodni. Az ugyanis sokkal likvidebb, mint a holland tőzsdei ár, és sokkal kevésbé manipulálható. Ráadásul a közös beszerzés lehetőségét is megvitatják. Ez csak egy bizonyos mennyiségig, pl. a szükségletek 15 százalékáig terjedne, de ezeken a tendereken az orosz gáz nem vehetne részt!
Összességében a holland tőzsdei ár marginalizálása kicsavarja a spekulánsok kezéből a fegyvert, s így inkább átállnak az eladói oldalra, ami egyre lejjebb nyomja a TTF árakat a holland tőzsdén. Ez pedig jó nekünk, hiszen így még az is előfordulhat, hogy a korábban kialkudott ideiglenes gázár sapka (100-130 EUR/MWh környéke) alá csökken az ár (most 120 euró körül van). Így később nem kell plusz pénzt fizetnünk az oroszoknak. Ez is pozitív a forint megítélésére nézve, de azt gondoljuk, hogy a potenciális megállapodás az EU-val még inkább pozitív hatásokat fog indukálni. Ugyanis akkor komoly euró többlet jelenhet meg a magyar gazdaságban a jövő év folyamán (pláne, ha még a gáz ára is normalizálódni fog!)
Ma is pozitív képet mutatnak a tőzsdék, az általános jó hangulatban a DAX és a BUX is emelkedik. Az utóbbi esetében komoly lendületet adna az EU-val való megállapodás is, hiszen történelmi léptékkel nézve – mint ahogy már korábban írtuk – nagyon olcsónak tűnik a magyar piac!
Jó napot zártak tegnap a részvénypiacok, a befektetők kockázatvállalóbbak lettek és elsősorban a ciklikus részvényeket keresték. A FTSE100 0,9%-ot, a DAX 1,7%-ot, az EuroStoxx50 pedig 1,8%-ot emelkedett. Európában minden szektor emelkedett, az emelkedést az ingatlan, a nem alapvető fogyasztási cikkek gyártói és a közmű szektor vezette.
A tengerentúlon még ennél is jobban teljesítettek a részvények. A Dow 1,9%-ot, az S&P500 2,7%-ot, míg a Nasdaq 3,4%-ot emelkedett. Amerikában is emelkedett minden szektor. Az emelkedést a nem alapvető fogyasztási cikkek gyártói vezették, megelőzve az ingatlan szektort és a kommunikációs szolgáltatókat.
A Hang Seng 1%-ot, a Nikkei 1,5%-ot emelkedik ma reggel. A jó hangulat ugyanakkor nem ragadt át a CSI300-ra, ami 0,4%-ot csökken.
Az INA rijekai finomítója a késleltetett kokszoló üzembe helyezése és nagyfelújítás miatt novembertől áprilisig leáll. A cég mindent megtesz a zavartalan üzemanyag ellátásért. A hír kedvezőtlen a MOL-ra és a környék üzemanyag ellátására nézve.
A felügyeleti szervek jóváhagyták a nagyrészvényesek vételi ajánlatát (Jellinek úr már nem tartozik az ajánlattevők csoportjába). Az ajánlattételi időszak 2022. október 19-én 9:00 és november 18-án 15:00 óra között van. A felajánlott ár változatlan, részvényenként 2.336 forint. A menedzsment közvetlenül az ajánlattételi időszak előtt közli az ajánlattételre vonatkozó véleményét. A Concorde adta meg a véleményt, a célárfolyama 3.990 forint részvényenként.
A jelenlegi turbulens pénzpiaci helyzetben az ALTEO legfeljebb 20 nappal elhalasztja az október 18-ra meghirdetett kötvényaukcióját (2024/I). Az aukciót a közel 1,5 éves kötvényre 7,5 milliárd forint értékben hirdetik meg. A jegybank pénteki lépését követően nem tűnik meglepőnek a bejelentés. Ugyanakkor a megváltozott környezet miatt a kötvények kamatköltsége valószínűleg emelkedni fog. A lépés és a költség nem érinti a normál üzletmenetet, s így a fair értékre sincs számottevő hatása.
A Lufthansa erős harmadik negyedévet látva megemelte 2022-es eredmény előrejelzését. A korábbi legalább 500 millió euró helyett már 1 milliárd eurós korrigált EBIT eredményt várnak. Az elemzők eddig is optimistábbak voltak, mint a társaság és 776 millió euróra számítottak. A harmadik negyedévet 10,1 milliárd eurós árbevétellel zárták az előzetes számok alapján, a magasabb jegyáraknak köszönhetően jócskán felülteljesítve a 9,3 milliárd eurós elemzői várakozást. A negyedév EBIT eredménye 1,1 milliárd euró lett, szintén felülmúlva a várakozást, ami 776 millió euró volt, akárcsak az egész éves eredményvárakozás.
Veszik a kínai elektromosautó-gyártó, a BYD papírjait, miután a cég közzétette előzetes eredményét. A harmadik negyedéves nyereség éves szinten 365%-kal 5,5-5,9 milliárd jüanra (765-820 millió dollár) nőhetett. A cég 537 ezer elektromos vagy hibrid járművet adott el a negyedév során, ez háromszorosa az egy évvel korábbinak. A végleges gyorsjelentés október 28-án esedékes.
Az utóbbi egy hétben már közel 5%-os szárnyalást mutatott a forint azt követően, hogy pénteken a jegybank bejelentette legújabb intézkedéseit az egynapos betéti tender bevezetéséről, valamint az energiaszámlához szükséges devizaforrás biztosításáról. Az eddigiek alapján ezt pozitívan fogadta a piac, tegnap az euró-dollár is számunkra kedvezően alakult. Ma reggel 413-nál van az EURHUF kurzus.
Tegnap közel 1%-ot gyengült a dollár az euró ellenében, ma reggel 0,985 körül mozog a kurzus. Ma a tengerentúli ipari termelési adat és a német ZEW index lehet a fókuszban.
A WTI 85, a Brent 92,1 dolláron forgott ma reggel hordónként decemberi leszállításra, míg az Ural azonnali jegyzés ára 72,6 dollár volt. Az árak enyhén emelkedtek tehát, ami főleg annak tudható be, hogy ismét a szűk piac került az előtérbe. Bár a kereskedők tartanak attól, hogy az emelkedő kamatok és a kínai zéró covid stratégia miatt csökkenhet jövőre a kereslet, a globális kínálat alig haladja meg a keresletet, miközben a szabad kapacitások mértéke alacsony. Az árak eséséhez hozzájárul az amerikai stratégiai készletek piacra dobása is, a következő hetekben további 10-15 millió hordó értékesítése várható. Ez viszont nem biztos, hogy elég lesz a kereslet kielégítésére, különösen, ha az Oroszország elleni szankciók miatt csökken a globális kőolaj kínálat.
Az arany 1.652 dollárig erősödött, miután a dollár némileg gyengült a piacon. Az amerikai deviza gyengesége főleg a recessziós félelmek miatt alakult ki, a dollár hozamok is csökkentek, főleg amiatt, hogy a kínaiak megerősítették a zéró covid politikájukat. Ez növeli ugyanis a recesszió esélyét jövőre az USA-ban és a világban. Az angol pénzügyminiszer, Jeremy Hunt végleg elsüllyesztette a vitatott brit növekedési programot, ami erőt adott a fontnak a dollárral szemben. Ez is hozzájárult az arany emelkedéséhez és a dollár gyengeségéhez.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.